KOSGEB

2019 Kobi Destek Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

2019 Yılı KOBİ esnaf kredisi başvuru şartları kapsamında, KOBİ destek kredisi almanın en büyük şartı bir işletmeye sahip olmaktır. KOBİ esnaf kredisi, bireysel olarak alınamaz. Bankaların, esnaflara KOBİ destek kredisi verirken aradığı bir başka önemli şart ise hem işletmenin maddi durumu hem de şirket sahiplerinin bireysel maddi durumlarına bakmaktadır. KOBİ destek kredisi başvurusunun kabul edilmesi için hem işletmenin hem de işletme sahiplerinin maddi durumları ve kredi notları iyi olmalıdır. Özet olarak, şirketin ve şirket sahiplerinin tüm finansal tablosu, borçları yani finans ile ilgili her durum bankalar tarafından incelenmektedir. Bunların haricinde bankalar, KOBİ destek kredisi verirken dikkate aldığı bir başka unsur da Findeks çek raporudur. Findeks çek raporu aracılığıyla, işletme adına ve işletme sahipleri adına düzenlemiş çekler, bu çeklerin ödenip ödenmediği gibi istatistikler bankalar tarafından incelenmektedir. Son 1 yıldaki tüm çek işlemleri Findeks çek raporunda çıkmaktadır. Bu bağlamda, çek ödeme alışkanlıklarınızda bir sorun varsa destek kredisi alamayabilirsiniz. Tüm bu faktörler de destek kredisi alabileceğinizi, alabilecekseniz de ne kadar alabileceğiniz konusunda etkilidir. Destek kredisinin ipotekli ya da ipoteksiz olacağı da başvurulan banka tarafından belirlenecektir. İpotekli ve ipoteksiz destek kredisi arasında bir mukayese yapmak gerekirse, ipotekli bir şekilde destek kredisi almak daha kolaydır. Bu bağlamda, teminat göstererek kredi başvurusu yaparsanız işiniz daha kolay olabilir.


KOBİ Esnaf Kredisi Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

Sadece işletme sahipleri tarafından alınabilecek olan KOBİ esnaf kredisi başvurusunda istenen belgeleri eksiksiz olarak tamamlamalısınız. Eğer bu belgelerden biri eksik olursa, KOBİ destek kredisi başvurunuz geçersiz sayılacaktır. Bu sebeple, dikkatli bir şekilde belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. KOBİ destek kredisi başvuru belgeleri aşağıda sıralanmıştır;

 • İşletmeye ait imza örnekleri,
 • Oda sicil kayıt sureti,
 • Ticaret sicil gazetesi,
 • Vergi levhası,
 • İşletmenin bilanço ve gelir tablosu,
 • Şirkete ve şirketin tüm ortaklarına ait mal varlığı dökümleri KOBİ destek kredisi başvurusu istenen belgeler arasındadır.

KOBİ Destek Kredisini Kimler Alabilir?

KOBİ destek kredisi almak isteyen işletme sahibinin belirli özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bankalar tarafından belirlenen bu niteliklere sahip olmayan KOBİ’lerin destek kredisi başvuruları geçersiz sayılıp, değerlendirmeye alınmayacaktır. KOBİ destek kredisi almak için gereken özellikler aşağıda sıralanmıştır;

 • KOSGEB’in Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni bitirmiş ve Girişimcilik Sertifikası alınmış olunmalıdır.
 • KOBİ’ye ait tüm özellikler olmalıdır.
 • Herhangi bir banka ya da finans kuruluşu ile finansal açıdan bir sorun yaşanmamış olmalı, kredi notu yüksek olmalıdır.
 • KOSGEB’in destek verdiği sektörlerden birinde çalışıyor olmak.
 • KOSGEB’den destek alındığı süre boyunca başka bir kurumda çalışmamak gibi özellikleri olan 18 yaşını doldurmuş KOBİ’ler esnaf kredisi alabilir.

KOBİ Destek Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi olan 1 aylık eğitimden sonra KOBİ’lerin, KOBİ destek kredisi alma konusunda yapacağı şey en yakın bir esnaf kredisi veren bankaya gitmektir. KOBİ’ler girişim sertifikasını, iş projesini ve KOBİ destek kredisi için gereken başvuru belgelerini teslim etmelidir., KOBİ’nin başvurusu hakkında geniş çaplı bir inceleme yaptıktan sonra, başvurulan banka, KOBİ destek kredisinin durumu hakkında bir karar verecek ve sonucu KOBİ’ye bildirecektir.

KOBİ Destek Kredisi Başvurusu Onaylandıktan Sonra Ne Yapılır?

KOBİ destek kredisini almadan önceki süreç kadar aldıktan sonraki süreç de önem teşkil etmektedir. KOBİ destek krediniz KOSGEB tarafından değerlendirildikten sonra, onaylanırsa iş bitmiş sayılmıyor. Eğer destek kredisi onaylandıktan sonraki süreç boyunca, finansal açıdan sıkıntılara girerseniz ve bankanın da bundan haberi olursa krediniz iptal edilebilir.

KOBİ Destek Kredisi Hangi Bankalardan Alınabilir?

KOBİ Destek kredisi her banka tarafından verilemiyor. KOBİ destek kredisi veren bankalar aşağıda sıralanmıştır;

 • Denizbank
 • QNB Finansbank
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Garanti Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Akbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Türkiye Halk Bankası
 • Türkiye Vakıflar Bankası
 • Türk Ekonomi Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • ING Bank
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Şekerbank
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası, ismi yazılı bankalar KOBİ destek kredisi vermektedir.

KOBİ Destek Kredisi Faiz Oranları

KOBİ esnaf kredisi faiz oranları, her bankadan bankaya değişir. Fakat faiz oranları genelde yüzde 2 ile yüzde 3 arasında değişmektedir. Destek kredisi faiz oranı kredi tutarına ve vadeye göre değişiklik gösterse de verdiğimiz sayısal değerler Türkiye genelinde bankaların destek kredilerindeki faiz oranı ortalamasıdır. Bunun haricinde faizsiz esnaf kredisi veren bankalar da mevcuttur.

KOBİ Destek Kredisinde İpotek Zorunlu mu?

KOBİ esnaf kredisi teminatı belirli durumlarda istenmektedir. İstenip istenmeyeceği KOBİ destek kredisi için başvurduğunuz bankanın kararına bağlıdır. Eğer işletmenin ve işletme ortaklarının mali geçmişi, kredi notu, şirketin finansal tablolarında bir ters durum varsa, bankalar mutlaka bir teminat isteyecektir. Fakat KOBİ destek kredisi alma sürecini hızlandırmak ve basitleştirmek istiyorsanız, şirketinizin ve sizin finansal tablolarınızda bir ters durum yoksa bile teminat gösterirseniz daha kolay KOBİ destek kredisi alırsınız.

KOBİ Destek Kredisi En Fazla Ne Kadar Alınır?

KOBİ destek kredisi üst limit bazı bankalarda olmazken, bazılarında üst limit mevcuttur. KOBİ destek kredisi alabileceğiniz en fazla miktar da işletmenin ve işletme sahiplerinin mali bilançosuna göre değişmektedir. Türkiye genelinde bankalar tarafından belirlenen KOBİ destek kredisi üst limitleri ise 50.000 TL’den başlayıp, 250.000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Fakat bazı bankalar KOBİ esnaf kredisine bir üst limit koymamış, ucunu açık bırakmıştır.

KOBİ Destek Kredisi Vade Süreleri

KOBİ destek kredi vadesi, kredi alacak işletmenin arzusuna göre belirlenmektedir. Ayrıyeten işletme sahiplerinin de isteklerine göre bir ödeme planı oluşturulup, bu ödeme planı çerçevesinde destek kredisi taksitleri ödenmektedir. Bu bağlamda, ödeme planı oluşturulurken bankalar, işletmelerin rahatlıkla ödeyebileceği ödeme planları oluşturur. KOBİ destek kredisi vadesi bankadan bankaya, kredi tutarına göre değişiklik gösterse de destek kredisi vadesi 84 aya kadar çıkabilmektedir.

İşletme Sahiplerinin Bireysel Finansal Geçmişinin Destek Kredisindeki Önemi Nedir?

KOBİ destek kredisi verilirken, bankalar işletmenin mali bilançolarına baktığı gibi, işletme ortaklarının da bireysel olarak finansal geçmişini incelemektedir.  Bu bağlamda işletme sahiplerinin finansal geçmişi KOBİ destek kredisi verilirken bankalar tarafından oldukça önemsenmektedir.

KOBİ Destek Kredisi Değerlendirme Süresi Ne Kadar?

KOBİ destek kredisi, başvurusu yapıldıktan sonra bankalar kısa bir süre sonra başvuruyu incelemeye başlamaktadır. Bu başvurunun incelenme süresi, başvurunun niteliklerine göre değişmektedir. Eğer KOBİ destek kredisine başvuran şirket mali sıkıntıdaysa ya da banka şirketin başvurusu hakkında net bir karar veremiyorsa bu süre uzun sürebilir. Eğer ortada bir şaibeli durum mevcut değilse, KOBİ destek kredisi onaylanma süresi 1 haftadır.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nasıl Alınır?

İş Yeri Açma Destek ve Kredileri, Girişimci Teşvikleri

Kosgeb Kredi Danışma ve Destek Hattı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı