emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Kızların Polis Olma Şartları

Kızların Polis Olma Şartları

Ülkemizde güvenlikten sorumlu kesim polisler olarak bilinmektedir. Her sene Polis Akademisine birçok yeni polis adayı alınmakta ve gereken eğitimlerle yetiştirilmektedir. Polis olabilmek için bazı şartlar gerekmektedir. Kızların polis olma şartları da normal şartlar gibi belirlenmiştir.

Polislik mesleği en riskli mesleklerden birisidir. Polislik mesleği belirtildiği gibi zordur, zor olmasıyla birlikte polislik okuluna girmek ve mülakatlarını geçmek de ayrı zordur. Son açıklanana göre polis alımındaki üst yaş sınırı 30 olarak belirlenmiştir. Bu yaş sınırlamalarına göre lisans mezunu olan kişilerden Kamu Personeli Seçme Sınavı puanlarından taban puanı olarak belirlenen puanı alanlardan, sınavın yapıldığı yıl 30 yaşından gün almamış olan erkek ve bayanlar polislik sınavına başvurabileceklerdir. Polislik sınavını da geçenler Polis Meslek Eğitim Merkezlerindeki eğitimlere başlayacaklardır.

Bayanların polis olabilme şartlarını yani Polis Meslek Yüksek Okulu adaylığına başvurabilecek olan bayan adaylarda aranan şartlar şöyledir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Lise ve dengi okul mezunu olmak ya da lise sonda okuyor olmak.
 • Herhangi bir eğitim-öğretim kurulundan disiplinsizlik nedeniyle çıkarılmamış olmak.
 • Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2016 yılı içerisinde yapılan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı puan türlerinin herhangi birinden belirlenen puan üzerinde almış olmak.
 • Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit ve Vazife Malulü olanların eş ve çocuklarından Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2014 yılı içinde yapılan Yüksek Öğretime Geçiş sınavından en az 140 puan almış olmak.
 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş geçerli olmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın 1 Ekim tarihi itibariyle 18 yaşını tamamlamış, bayan ve askerlik yapmamış erkek adaylar için 24 yaşından gün almamış olmak, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için 26 yaşından gün almamış olmak.
 • Bayanlar için 162 cm boy uzunluğunun altında olmamak ve beden kitle indeksi 18-27 arasında olmak.
 • Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşıyor olmak.
 • Başvuru öncesi ve başvuru sırasında; genelev, birleşme evi, randevu evi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde aracılık gibi bir işi bulunmamak.
 • Genel ahlaka aykırı oyun temsil, film, video bant, şarkı sözü ve teknolojinin gelişimi ile ortaya çıkan zararlı yayın, yayım ve benzeri işlerde çalışmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle hakkında herhangi bir adli veya idari kovuşturma devam ediyor olmamak.
 • Kasten işlenen ve kanunundaki suçun ilgili maddesinde suçun ceza üst sınırı en az 1 yıl hapis cezası olan suçlar ile Devlet Memurları Kanununun 48/A-5 maddesinde ismen sayılan suçlardan dolayı affa uğramış veya yasaklanmış haklar geri verilmiş olsa dahi mahkumiyeti bulunmamak. Ayrıca bu suçlara adli para cezası da dahildir. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak, devam etmekte olan bir kovuşturma bulunmamak, kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,
 • Eğitim-Öğretim yılının başlangıç tarihi itibariyle bir siyasi partiye veya siyasi parti kollarına üye bulunmamak.
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak.
  Sağlık şartları Yönetmeliği hükümleri hariç herhangi bir nedenle Polis Meslek Yüksek Okulundan çıkmış veya çıkarılmamış olmak.
 • Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması sonucunda olumlu olmak.

Yukarıda belirtilen şartları sağlayan bayan polis adayları gerekli kurumlara belirtilen belgeleri verdikten sonra sonuçlarının gelmesini beklemelidir.

Polisliğe Müracaat

Polisliğe müracaat tarihleri her sene Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından İl Müdürlüklerince açıklanır ve belirlenen süreler arasında İl Emniyet Müdürlüklerine başvurulmalıdır. Müracaat sırasında istenen belgeler şöyledir:

 • Nüfus cüzdanının aslı ya da onaylı örneği.
 • Diploma ile değiştirmek üzere çıkma yazısı.
 • 6 adet vesikalık fotoğraf.
Yorumlar
 1. MELİS dedi ki:

  MERHABA GÖZLERİM MİYOP AMA KAÇ DERECE BİR FİKRİM YOK SİZCE SORUN OLUR MU?

  BOYUM: 1.62
  KİLO:50

 2. GÖZDE dedi ki:

  Merhaba ben 17 yaşındayım lise 3 e gidiyorum polis olmak cok istiyorum cillerim var sol kulağım da 3 sag kulağımda 2 delik var.sizce polis olabilir mıyım ? CILLEIM ENGEL MI ?
  Boyum :1.65 cm
  Kilom :60 kg