ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Kısa Çalışma Ödeneğinin Başvuru Süreleri Tekrar Uzatıldı

Kısa Çalışma Ödeneğinin Başvuru Süreleri Tekrar Uzatıldı
01.12.2020

Koronavirüs salgının artması ve sosyal ekonomik yaşamda yeni önlemlerin alınması sonrasında pek çok işletme ve çalışan bu durumdan etkilendi. Bu durumun etkilerini azaltmak için ise kısa çalışma ödeneği başvuru süresi uzatıldı.

Ödenek Başvuruları Uzatıldı

Koronavirüs salgını tüm hızıyla devam ederken, vaka sayılarının artması üzerine yeni sosyal ve ekonomik tedbirler yaşama geçirildi. Bu kapsamda pek çok işletme faaliyetlerine ara verirken, aynı şekilde çalışanlar da ekonomik olarak zor duruma düştüler. Bu bakımdan zorlayıcı sebepler gerekçesi ile yapılan kısa çalışma başvuru süresine ilişkin cumhurbaşkanlığı kararı yayımlanarak yürürlük kapsamına girdi. Buna göre yayımlanan kararda, 4447 sayılı işsizlik sigortası kanunu 2’nci maddesi ve geçici 23’üncü maddesi dahilinde belirtilmiş olan esaslar temel alınarak koronavirüs salgını nedeni ile dışsal etkilerden kaynaklanmakta olan dönemsel durumlar yüzünden 1 Aralık 2020 tarihinden itibaren sonraki dönemleri içerecek kısa çalışma talebinde bulunacak işyerleri için 31 Aralık 2020 tarihine kadar başvuru yapılabilecek.

Karar kapsamında yapılmakta olan ödemelerin başlangıçta belirlenmiş olan işsizlik ödeneği süresinden de düşülmeyeceği bildirildi. Kararda, 30 Haziran 2020 tarihine kadar kısa çalışma talebinde bulunmuş olan işyerleri için kısa çalışma kapsamındaki ödemelerinin de devam edeceği belirtildi.

30 Haziran Öncesinde Başvuru Yapmayan İşyerlerinin Durumu

Kısa çalışma ödeneği için yeni başvurular kararın yayımlanmasından sonra geçerli oldu. Buna göre yeni başvurular 1 Aralık 2020 tarihinde başladı. Karar kapsamında 30 Haziran öncesinde ödenek için başvuruda bulunmamış olan işyerlerinin de başvuru yapabilmeleri olanaklı hale getirildi. Buna göre 30 Haziran tarihine kadar kısa çalışma ödeneğinde başvurmamış işyerleri 31 Aralık 2020 tarihine kadar İŞKUR’a başvuru yapabilecekler. Bu durumda ise 1 Aralık 2020m tarihinden sonraki dönemler için 3 aylık süre kapsamında kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak mümkün olacak.

Diğer yandan daha önceden ödenekten yararlanmış olan işyerleri ilave işçiler için de kısa çalışma ödeneği başvurusu yapabilecekler. Açıklamada daha önce ödenekten yararlanmış olan işyerlerinin durumu da temel alındı. 30 Haziran tarihine kadar virüs nedeniyle zorlayıcı sebep etmen olarak kısa çalışma başvurusunda bulunmuş işyerlerinin ilave işçileri için de kısa çalışma ödeneği talebinde bulunulacak. Böylece daha önce uygulamadan yararlanmayan işçiler için de başvuru yapılabilecek.

Başvurular Başladı, Nasıl Yapılır?

Daha önce ödenek için başvuru yapmış iş yerlerinde de kısa çalışmadan yararlanmakta olan işçiler için yeni bir başvuru yapmaya gerek bulunmuyor. Bu durumda olan işçiler için kısa çalışma ödeneği desteği sunulmaya devam edecek. Kısa çalışma ödeneği şeklinde ödenmekte olan sürelerin işçilerin işsizlik ödeneklerinden de alınmadığı açıklandı. Buna göre kısa çalışma ödeneği, işsizlik maaşına herhangi bir etki etmeyecek.

Yeni kısa çalışma ödeneği başvuruları ise çalışanlar için 1 Aralık 2020 tarihinde başladı. Buna göre kısa çalışma ödeneğine başvuru yapmak isteyenler 31 Aralık 2020 tarihine kadar e-devlet üzerinden başvuru yapmak zorundalar, bu tarihten sonra yapılacak olan başvurular ise değerlendirmeye alınmayacak. Posta ya da e – posta gibi kanallar aracılığıyla da herhangi bir başvuru yapılamayacak. E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra arama kutusuna “kısa çalışma ödeneği” yazdıktan sonra yapılacak arama sonucunda açılacak olan başvuru formunun ve hesap bilgilerinin doldurulması gerekiyor. Özellikle ödeneğin hesaplara yatırılması için hesap bilgilerinin doğru şekilde girilmesi gerekiyor. Bilgilerin eksiksiz ve doğru şekilde girilmesi sonrasında başvuru işlemi tamamlanmış olacaktır. Başvurularda herhangi bir sorun yaşayanlar ise SGK il – ilçe müdürlüklerine başvuru yaparak, oluşan sorunu giderebilirler. Destekten yararlanma süresi ise yeni bir karar ile tekrar uzatılabilecek.

Başvuru İçin TIKLAYINIZ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.