Genel

Kimlere Evde Bakım Sağlık Hizmeti Verilir?

Ülkemizde birçok hizmete muhtaç olan vatandaş bulunmaktadır. Devlet, bu kişiler için bazı kolaylıklar yapmakta ve onların bakımı için çeşitli uygulamalar yayınlamaktadır. Bunlardan birisi de evde bakım sağlık hizmetidir. Kimlere evde bakım sağlık hizmeti verileceği çeşitli kurumlar tarafından belirlenmiştir. Bu kişiler gereken yerlere başvurarak ve şartları sağladıkları takdirde evde bakım sağlık hizmetinden faydalanabilirler.


Evde sağlık hizmeti, teşhis ya da tedavi sonrasındaki bakım sürecinde, kronik rahatsızlıkların takibinde ya da sağlık problemi olmadan koruyucu sağlık hizmetlerinin verildiği süreçte ihtiyaç sahiplerine belirli ortamlarda sağlık hizmetlerinin sunulmasıdır. Evde sağlık hizmeti, günlük yaşam standartlarına paralel olarak kişilere sunulur. Bu hizmetler sayesinde hastaneye giderek bakım alamayan kişiler, evlerinde çeşitli bakım görme imkanı bulacaktır, bu da birçok kişinin hayatının daha da kolaylaşmasını sağlayacaktır.

Evde bakım sağlık hizmeti belirli bir nedenle yatağa bağımlı hale gelmiş olan, belediye alanı içerisinde ikamet eden hastalara mesai saatleri içerisinde verilir.

Evde Bakım Sağlık Hizmeti İçin Gerekli Olan Belgeler

Kişilerin evde bakım sağlık hizmetine başvurmak için bazı belgeler gerekmektedir. Bu belgeleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Engelli Sağlık Kurulu Raporu.
 • Engelli kişinin 2 adet vesikalık fotoğrafı.
 • SSK – Emekli Sandığı – Bağ-Kur kurumlarından alınacak gelir beyanı bilgileri.
 • Eğer kişinin anne ve babası boşanmış ise; boşandığına dair mahkeme kararı.
 • Bakımı yapacak kişinin dilekçesi ve engellinin vasisi varsa, vesayete ve vasi atanmasına ilişkin mahkeme kararı.
 • Engelli ve bakmakla yükümlü olan bireylerin Tapu Sicil Müdürlüğünden alınacak olan Tapu Kayıt Bilgileri.
 • Kişinin öğrenim durumunu gösteren belge sureti.
 • Dilekçe. Bu dilekçe Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına hitaben yazılmalıdır. Dilekçede engelli kişiye evde bakım hizmetinin gerektiği ve bakım ücretinden faydalanmak istediği belirtilmelidir. Ayrıca beraber yaşanılan ve bakmakla yükümlü olan bireylerin mal ve gelir durumları belirtilmelidir.

Evde Bakım Sağlık Hizmeti İçin Başvuru Şartları

Evde bakım sağlık hizmeti alabilmek için kişilerin gerekli şartları sağlaması gerekmektedir. Bu şartları sağladıkları takdirde başvurularını yapabilirler. Tersi bir durum olursa başvuru hakları bulunmaz. Evde bakım sağlık hizmeti için başvuru şartları şöyledir:

 • Engelli Sağlık Kurulu Raporu’nda “Ağır Engelli” olduğunu belgelendirenler evde sağlık bakım hizmetine başvurabilirler.
 • Engelli vatandaşın başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek düzeyde olması gerekmektedir.
 • Aile bireyleri her türlü gelirleri toplamı evde yaşayan birey sayısına bölündüğünde birey başına düşen gelirin bir aylık net asgari ücretin 2/3’ünden az olanlar evde sağlık bakım hizmetine başvurabilirler.

Evde sağlık bakım hizmetinde personellerin görevlendirilmesi de yapılmaktadır. Bu görevlendirmeler dışında başkaları evde bakım sağlık hizmeti kapsamında görev alamaz ve söz sahibi olamaz. Buna göre sorumlu tabip, dış tabibi ve diğer personel müdür ya da genel sekreter tarafından görevlendirilmektedir. Evde bakım sağlık hizmetinde görevlendirilen personele işleri dışında başka bir görev verilmemelidir. Ekipte yer alan sağlık personelleri gerektiği zaman sürücü de olabilirler. Birimlerin kayıt ve arşiv işlemleri ile iletişim, haberleşme işlemlerini gerçekleştirmek için tıbbi sekreter ya da bu alanla alakalı başka bir personel görevlendirilir. Evde bakım sağlık hizmeti personelleri kurum tarafından belirlenmiş olan özel kıyafetleri giymelidirler.

Evde Sağlık Hizmetine Nasıl Başvurulur?

Evde sağlık bakım hizmetine hastanın kendisi ya da hasta yakını başvurabilir. Bu kişiler 444 3 833 numaralı hattı arayarak ya da gereken yerlerden alabilecekleri Evde Sağlık Hizmeti Başvuru Formunu doldurarak başvurularını yapabilirler.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Boyun fitigi ameliyati olacagim hastanede 3 gun evdede 20 gun en fazla 1 ay bakima ihtiyacim var 48 yasindayim bana bakacak kimsem yok gelirim babamdan aldigim yetim maasi bu gelirle bir bakici tutamiyorum evde ve hastanede gececek tedavi sureci bakim hizmetinden nasil yararlanabilirim

 2. Eşim demans hastası 74 yaşında ben ilgileniyorum evde tek başına kalamıyor başka kımse yok yanımızda evde sağlık hizmeti alabilirmiyim birde tansiyon koah uyku apnesi panikatak var bende tansiyon ve ritim bozukluğu var. Cevap yerirseniz cok sevinirim

  1. Merhaba

   Yazımızda bulunan belgelerle en önemlisi engelli raporu ile başvuru yaparak evde bakım hizmeti alabilirsiniz.

 3. Merhaba, annem felçli %95 engelli raporu var, Raporu, Ağır Engelli (Evet) ve Sürekli şeklindedir. Annemin tüm bakımıyla ben ilgiliniyorum ve vasisi olarak atandım. 2 abim var ama annemle ilgilenmemektedir. Annemin kira geliri ve babamdan kalan emekli maaşı var. Eşim çalışmaktadır. Evde toplam 6 kişiyiz.

  ÖTV indiriminden araç alabiliyoruz.

  Başka ne gibi Haklarım vardır.
  Teşekkürler.

 4. Öncelikle kolay gelsin ben giresundan yazıyorum. Babamla ilgili olarak size sormak istediğim bi kaç sorum olcakti. Benim babam 2015 ağustos ayı itibariyle mide kanseri teşhisiyle ankara gazi üniversitesi hastanesinde ameliyatla midesinin tamamı alınmıştır. Kemotarpi ve ışınlar sonucu aşırı kilo kaybı oldu şimdilerde ise ayaklarında aşırı şişkinlik ödem oluştu ve bacağının birinde %70 olarak yürüme kaybı oluştu artik gitmis olduğumuz hastanelerde tahlil sonucunda biseyi olmadığı söylendi bizde doğal olarak kendi imanımızla eve getirdik. Yaklaşık olarak 2 haftadır evde yatiyor kendi ihtiyaçlarını karşılamakta bile zorluk çekiyor. Ayaga kalktiginda yorgun dusup yatiyor ve surekli uyku halinde Tedavisi gerekiyorsa şayet ayağa kalkana kadar bir hekimin gelip görmesini istiyoruz. Gereğini yapmanızı önemle rica ediyorum..

  1. Ümit Bey merhaba,

   Hasta ya da hasta yakını ya da diğer kişi ve kurumlar tarafından 444 3 833 numaralı telefon hattını arayarak ya da “Evde Sağlık Hizmeti Başvuru Formu” doldurularak veya Toplum Sağlığı Merkezi/Aile hekimleri aracılığıyla evde sağlık hizmeti başvurusu yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu