• Kimlere Evde Bakım Sağlık Hizmeti Verilir?


  Ülkemizde birçok hizmete muhtaç olan vatandaş bulunmaktadır. Devlet, bu kişiler için bazı kolaylıklar yapmakta ve onların bakımı için çeşitli uygulamalar yayınlamaktadır. Bunlardan birisi de evde bakım sağlık hizmetidir. Kimlere evde bakım sağlık hizmeti verileceği çeşitli kurumlar tarafından belirlenmiştir. Bu kişiler gereken yerlere başvurarak ve şartları sağladıkları takdirde evde bakım sağlık hizmetinden faydalanabilirler.

  Evde sağlık hizmeti, teşhis ya da tedavi sonrasındaki bakım sürecinde, kronik rahatsızlıkların takibinde ya da sağlık problemi olmadan koruyucu sağlık hizmetlerinin verildiği süreçte ihtiyaç sahiplerine belirli ortamlarda sağlık hizmetlerinin sunulmasıdır. Evde sağlık hizmeti, günlük yaşam standartlarına paralel olarak kişilere sunulur. Bu hizmetler sayesinde hastaneye giderek bakım alamayan kişiler, evlerinde çeşitli bakım görme imkanı bulacaktır, bu da birçok kişinin hayatının daha da kolaylaşmasını sağlayacaktır.

  Evde bakım sağlık hizmeti belirli bir nedenle yatağa bağımlı hale gelmiş olan, belediye alanı içerisinde ikamet eden hastalara mesai saatleri içerisinde verilir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Evde Bakım Sağlık Hizmeti İçin Gerekli Olan Belgeler

  Kişilerin evde bakım sağlık hizmetine başvurmak için bazı belgeler gerekmektedir. Bu belgeleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Engelli Sağlık Kurulu Raporu.
  • Engelli kişinin 2 adet vesikalık fotoğrafı.
  • SSK – Emekli Sandığı – Bağ-Kur kurumlarından alınacak gelir beyanı bilgileri.
  • Eğer kişinin anne ve babası boşanmış ise; boşandığına dair mahkeme kararı.
  • Bakımı yapacak kişinin dilekçesi ve engellinin vasisi varsa, vesayete ve vasi atanmasına ilişkin mahkeme kararı.
  • Engelli ve bakmakla yükümlü olan bireylerin Tapu Sicil Müdürlüğünden alınacak olan Tapu Kayıt Bilgileri.
  • Kişinin öğrenim durumunu gösteren belge sureti.
  • Dilekçe. Bu dilekçe Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına hitaben yazılmalıdır. Dilekçede engelli kişiye evde bakım hizmetinin gerektiği ve bakım ücretinden faydalanmak istediği belirtilmelidir. Ayrıca beraber yaşanılan ve bakmakla yükümlü olan bireylerin mal ve gelir durumları belirtilmelidir.

  Evde Bakım Sağlık Hizmeti İçin Başvuru Şartları

  Evde bakım sağlık hizmeti alabilmek için kişilerin gerekli şartları sağlaması gerekmektedir. Bu şartları sağladıkları takdirde başvurularını yapabilirler. Tersi bir durum olursa başvuru hakları bulunmaz. Evde bakım sağlık hizmeti için başvuru şartları şöyledir:

  • Engelli Sağlık Kurulu Raporu’nda “Ağır Engelli” olduğunu belgelendirenler evde sağlık bakım hizmetine başvurabilirler.
  • Engelli vatandaşın başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek düzeyde olması gerekmektedir.
  • Aile bireyleri her türlü gelirleri toplamı evde yaşayan birey sayısına bölündüğünde birey başına düşen gelirin bir aylık net asgari ücretin 2/3’ünden az olanlar evde sağlık bakım hizmetine başvurabilirler.

  Evde sağlık bakım hizmetinde personellerin görevlendirilmesi de yapılmaktadır. Bu görevlendirmeler dışında başkaları evde bakım sağlık hizmeti kapsamında görev alamaz ve söz sahibi olamaz. Buna göre sorumlu tabip, dış tabibi ve diğer personel müdür ya da genel sekreter tarafından görevlendirilmektedir. Evde bakım sağlık hizmetinde görevlendirilen personele işleri dışında başka bir görev verilmemelidir. Ekipte yer alan sağlık personelleri gerektiği zaman sürücü de olabilirler. Birimlerin kayıt ve arşiv işlemleri ile iletişim, haberleşme işlemlerini gerçekleştirmek için tıbbi sekreter ya da bu alanla alakalı başka bir personel görevlendirilir. Evde bakım sağlık hizmeti personelleri kurum tarafından belirlenmiş olan özel kıyafetleri giymelidirler.

  Evde Sağlık Hizmetine Nasıl Başvurulur?

  Evde sağlık bakım hizmetine hastanın kendisi ya da hasta yakını başvurabilir. Bu kişiler 444 3 833 numaralı hattı arayarak ya da gereken yerlerden alabilecekleri Evde Sağlık Hizmeti Başvuru Formunu doldurarak başvurularını yapabilirler.  tıkla sorunu sor

  Kimlere Evde Bakım Sağlık Hizmeti Verilir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.