• Kimler İsteğe Bağlı Sigortaya Başvurabilir?


  Sigorta çalışanın haklarını koruyan, herhangi bir zarara uğradığında karşılayan sosyal güvenliktir. Hiçbir çalışan sigortası olmaksızın çalıştırılamaz. Her çalışanın sigorta isteme hakkı vardır. Çalışan kişiler çalıştıkları kurumların sigortalarını yatırıp yatırmadıklarını takip etmelidirler. Eğer sigortaları yatırılmazsa sosyal güvenlik hizmetinden yararlanamazlar ve bekledikleri zaman içerisinde emekli olamazlar. Sigorta yatırma işlemi ileriye dönük emekli oldukları zaman çalışmadıkları halde sosyal güvenlikten yararlanmak içindir. Belli kurumlarda çalışanların sigortası kurumların anlaştığı sigorta kuruluşları tarafından karşılanır. Sigortalarını kendileri ödeyenler ise isteğe bağlı sigortaya başvurabilir.


  Kimler Başvurabilir?

  Türkiye’de ikamet eden Türk vatandaşları ve farklı ülkelerde bulunan Türk vatandaşları başvurabilir. Fakat ikamet ettikleri ülkeler ile Türkiye’nin sosyal güvenlik anlaşmasının olmaması gerekir.

  • Bir diğer gerekliliklerinden birisi zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak
  • Sigortalı çalışıyorsa 30 gün tam çalışmamak veya tam gün çalışmamak
  • Kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmış olmamak
  • Türkiye’de yaşayıp malullük ve yaşlılık aylığı almamak
  • 18 yaşını doldurmuş olmak da şartların arasındadır.

  Bu şartları sağlayanlar isteğe bağlı sigortaya başvurabilir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Nereye ve Nasıl Başvurulur?

  • İlk defa isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenler isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi ile ikametgahlarının bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezleri’ne başvurularını verebilirler. Daha öncesinde isteğe bağlı sigortalı olabilmek için prim ödemesinin bulunması gerekirken hiç sigorta başlangıcı olmayanlar da isteğe bağlı sigortaya başvurabilirler.
  • Tekrar isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenler talep dilekçesi ile başvurularını yapabilirler.
  • Ay içerisinde 30 günden az çalışanlar zorunlu sigortaya dahil olan gün sayılarını bildirmeleri gerekir.
  • Başka ülkede yaşayanlar Türkiye’den gittiklerini ve hala o ülkede yaşadıklarını belgelemeleri gerekir. Bu ülkelerin Türkiye ile sosyal güvenlik sözleşmesinin olmaması gerekir.

  ​​​​​​​İsteğe Bağlı Sigortalılar Ne Kadar Prim Öder?

  İsteğe bağlı sigorta pirimi sigortalı olmak isteyen kişi tarafından beyan edilen günlük kazanç tutarına göre belirlenir. İsteğe bağlı sigorta primi artırılıp sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı da verilmiştir. Kişinin günlük kazancı ödeyeceği prim miktarını belirler. İsteğe bağlı sigortada herkes aynı primi öder, diye bir şey yoktur. Prim miktarı değişkenlik gösterebilir.
  tıkla sorunu sor

  Kimler İsteğe Bağlı Sigortaya Başvurabilir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın