emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Kıdem Tazminatında İlk Adım

Kıdem Tazminatında İlk Adım

Kıdem Tazminatı konusundaki son gelişmeler ve yapılan açıklamalar artık sona yaklaşıldığını belirtir türden. Öyle ki, yapılan son halk oylamasından sonra Kıdem Tazminatına yönelik yeni açıklamalar geldi.

Yapılan son açıklamalar ve gelişmelerden bahsetmeden önce Kıdem Tazminatının ne olduğuna ve yeni düzenlemede neleri getireceğine gelin birlikte bakalım.

Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem tazminatı, çalışanların çeşitli sebeplerden dolayı işyerlerinden ayrılırken işveren tarafından ödenmesi zorunlu olan bir tazminat türüdür (4857 sayılı İş Kanunu). Kıdem Tazminatının mevcut gerekçelerine göre kendi isteği ile işten ayrılanlara herhangi bir ödeme yapılmamaktadır.

Kıdem tazminatı ile çalışanların gelir ve iş güvenlikleri sağlanmakla birlikte, sebepsiz işten çıkarmalar gibi olumsuzlukların önüne geçilmektedir. Kıdem Tazminatı, çalışanların uzun yıllar boyu hizmet ettikleri kurum ve kuruluşlardan ayrılırlarken maruz kaldıkları yıpranmalara karşılık bir nevi ikramiye gibi de düşünülebilir.

Fakat her kural ve yönetmelik gibi kıdem tazminatı da gelişim ve daha iyisi için yapılması düşünülen bir takım düzenlemeler ile kendinden bahsettirmektedir.

Tasarlanan Yeni Kıdem Tazminat Fonu İçeriği

  1. Çalışanın hakkı olan tazminatın ödemesini artık devlet-fon yapacak. Ödeme güçlüğü çeken işverenlerin mağdur ettikleri eski çalışanlar artık olmayacak.
  2. Çalışanlar fonda biriken ve birikmeye devam eden tazminat tutarlarını istedikleri zaman fonun internet sitesinden görüntüleyebilecek.
  3. Eski sistemden ziyade yeni uygulamada her bir işyerindeki mesai süresi karşılığı için fon içerisinde birikim sağlanacaktır. Yani tüm mesai saatleri için tazminat yolu görünecek.
  4. Devlet, her bir çalışma dönemi için çalışan adına ayrı ayrı fona para yatıracağı için ayrı ayrı tazminat birikimi de olabilecek. Tazminatın çekilme durumu ise en az 10 yıllık çalışma süresi, gayrimenkul alımı, kişisel istek vs. gibi durumlarda geçerli olabilecek.
  5. Yeni uygulamaya göre 30 gün de olsa çalışanın çalışma günü, işten çıkış anında işveren üzerinde herhangi bir ödeme baskısı olmayacak.
  6. Yeni uygulama yürürlüğe girmeden geçmiş dönem kıdem tazminatları için ise işveren ya geçmiş dönem kıdem tazminat tutarı kadar çalışan adına fona para yatırılacak ya da geçmiş dönem için şu an ki mevzuata göre çalışana direkt ödeme yapacak.

Kıdem Tazminatına Yönelik Son Viraj Pazartesi!

Pazartesi günü yapılması planlanan Bakanlar Kurulu toplantısında Kıdem Tazminatına yönelik görüş, düşünce ve kararlar üzerine konuşulacak.

Yapılan son referandum ile pazartesi günü toplanacak olan Bakanlar Kurulu, gündem konuları arasında kıdem tazminatına yer verecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun konu ile ilgili yaptığı son açıklamada; “Bu konuda 2-3 ay içinde paydaşlarla son noktaya gelmeyi, yıl bitmeden yasalaştırmayı hedefliyoruz. Kazanılmış haklarla ilgili mevcut kitleye negatif bir sıkıntının tasarımız içinde olmasının taraftarı değiliz” şeklinde konuştu.

Kıdem tazminatına yönelik tasarıda çalışanların 3 bin 600 gün prim ödemesi, 15 yıl çalışma koşulu şartı ve her yıl için 30 gün karşılığı gelen miktarda para çekilebilmesi öngörülüyor. Çalışanın hak kaybına asla izin verilmeyeceği bu yeni uygulamada 1 gün çalışan da kıdem tazminatı alabilecek.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.