emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır

Bir işten ayrılmanın yarattığı iki olumsuz durum söz konusudur. Birincisi bir uğraşın kaybedilmesi, ikincisi ise elde edilen gelirin kaybedilmesidir. Yasalar ise bu gibi durumlarda çalışanın hakkını korumak adına bir takım uygulamalar sağlamaktadır. Bunlardan birisi de kıdem tazminatıdır. Biz de bu yazımızda okurlarımız için işten çıkarılınca tazminat nasıl alınır konusunda bilgi sağlayacağız.

İşyerinden Tazminat Almanın Yolları

Kişinin çeşitli nedenlerle işten ayrılmasından sonra maddi olarak elde edebileceği kıdem tazminatına hak kazanması için çeşitli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Kıdem tazminatı bir aylık brüt maaş kadar olmaktadır. Kişi bu maaş sayesinde işten ayrıldığında yeni bir iş bulana kadar maddi olanak elde etmektedir.

İlk olarak tazminat hakkı ne zaman doğar bunu ele almak gerekirse, kişinin bir iş yerinde sabit olarak 1 sene çalışmış olması gerekmektedir. Bir yıllık süre dolmadan kıdem tazminatı almak mümkün değildir. Bu süre dolduktan sonra kişi üç şekilde işten ayrıldığında kıdem tazminatına hak kazanır.

1-Kişi haklı sebeplerle iş akdini feshettiğinde

2-İş veren haksız nedenle iş akdini feshettiğinde

3-İşçinin kanunda öne sürülen sebepler ile istifa etmesidir.

Bu şartlar yerine getirildiği takdirde iş veren kişiye kıdem tazminatı ödemekle yükümlüdür.

Burada dikkat edilmesi gereken husus; kişi kendi isteği ile yersiz olarak bir istifa talebinde bulunuyor ve işten ayrılıyorsa kıdem tazminatı talep etmesi mümkün değildir.

Kıdem tazminatı sayesinde işçinin gelir güvenliği sağlanmakta ve yersiz işten çıkarılmalardan kaynaklanan olumsuzlukların güvence altına alınması sağlanır. Yasalar ile de korunmakta olan kıdem tazminatı, alınmaya hak kazanılması durumunda kişinin iş verene başvurması gereken bir ödemedir. Bu durumda eğer iş veren tazminat ödemesini yapmıyorsa, ödemeyi yapmayacağını ileri sürüyorsa çalışan doğrudan mahkemeye başvurarak hakkını arayabilmektedir.

Günümüzde işçilerin ve çalışanların haklarının korunması adına bir çok önemli çalışma gerçekleştirilmektedir. Bu anlamda kıdem tazminatının çerçevesi de netleştirilmiş ve işçi hakları koruma altına alınmıştır. Ayrıca işsizlik maaşı gibi uygulamalar da bu yönde işçinin haklarını koruyan uygulamalardandır.

Kıdem tazminatını talep etmek adına iş verene elektronik, yazılı veya sözlü olarak talepte bulunmak mümkündür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.