SGK

Kıdem Tazminatı Hesaplarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kıdem tazminatı; belirli bir süre çalıştıktan sonra işine son verilen ya da emeklilik dolayısıyla işinden ayrılmak durumunda kalan çalışana, çalıştığı süre bazında işverence topluca ödenen paradır. Birçok çalışan emeklilik süreci yaklaştıkça özellikle kıdem tazminatı hesaplaması derdine düşer. Birçok çalışan alacağı kıdem tazminatı sayesinde emeklilik sonrası yapacağı yatırımla daha refah bir hayat sürmeyi hedeflemektedir. Kıdem tazminatı bedeli için çalışanın işverene bağlılıkla emeğini vermesinin karşılığı olarak halk arasında nitelendirilmektedir.


Çalışanların, emeklerinin karşılığı olarak belirlenen kıdem tazminatı tavanı brüt maaşı üzerinden hesaplanmaktadır. Birçok çalışan işine son verildiği süreçte ve emeklilik hakkı doğduğu süreçte kıdem tavanını hesaplaması için nereye bakacağını bilemez.

Kıdem Tazminatı Tavanı

Kıdem tazminatı alınabilmesi için 1 yılı aşan sürece çalışılmış olunmalıdır. Kıdem tazminatı tavanından fazla ödeme yapıldığı taktirde ise tavan rakamı aşan miktar ücret olarak gelir vergisi tevkifatına tabi tutulacaktır. “Kıdem tazminatı tavanı aşılabilir mi?” sorusuna cevap olan bu duruma ek olarak çıkabilecek olası vergiler için de ilgili kurumlar ile görüşmek en sağlıklı sonuçları gösterecektir.

Kıdem Tazminatına Dahil Olmayacak Alanlar

Kıdem tazminatına prime esas kazanca tabi tutulmayacaktır. Çalışanların hesaplamalarını yaparken bu esası gözden kaçırmamaları gerekir ki hayal kırıklığı yaşamasınlar. Kıdem tazminatı hesaplanırken çalışan kişinin son brüt ücreti baz alınacaktır. Bu sebeple bazı çalışanların en yüksek brüt ücreti baz alarak hesaplama yapması da doğru sonuçlar içermeyecektir. Kıdem tazminatı tutarından ödenecek olan damga vergisi kesintisi miktarı çıkarılarak miktar çalışana teslim edilir.

Kıdem Tazminatını Hesaplama Araçları

Çalışanlar genel olarak ay sonunda aldıkları ücrete yoğunlaşırlar. Ancak mesele, kıdem tazminatı alacağı zamana gelince karışmaya başlar. Bu karışıklığı internet üzerinden arama motorlarına kıdem tazminatı hesaplama yazarak ilgili web site araçları ile giderebilirsiniz. Detaya inmek isterseniz baz alacağınız hususlar:

  • En az bir yıl çalışmış olmak
  • İş fesini iş verenin gerçekleştiriyor olması
  • Emeklilik hakkının kazanılmış olması
  • Kadın çalışanın evlilik akdini gerçekleştirdiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde çalışan tarafından işin feshi gibi sebepler baz alınmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı