• Kendi İsteği ile İşten Ayrılan Tazminat Alır mı 2018

  2018 yılına ait brüt asgari ücretin ne kadar olacağı belli oldu. Brüt asgari ücretin belli olması ile birlikte 1 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 arasında ödenmesi gereken tazminat tutarlarının ne kadar olacağı da belli olmuş oldu. Tazminatın ne kadar ödeneceği merak edildiği kadar kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alır mı konusu ise daha çok merak edilenler arasında yer almaktadır. Herkesin bildiği gibi çalışan bir sigortalının tazminat alabilmesi için işyerinin kişiyi işten çıkarmış olması ve sigortalının kusuru dışında herhangi bir sebepten dolayı çıkarmış olması gerekmektedir. Fakat bu konu ile ilgili bazı özel durumlar vardır ki bu durumlarda bile sigortalı kişi kendi isteği ve kusuru ile bile olsa işten ayrıldığında kıdem tazminatı alması gerekmektedir.


  Kendi İsteği İle İşten Ayrılan Tazminat Alır mı 2018 ve Özel Durum Gerektiren Haller

  Normal şartlarda kendi isteğiyle işten ayrılan tazminat alır mı sorusunun cevabı hayırdır.  Fakat yeni yıldaki yeni durumlara göre kendi isteği ile işten ayrılsa dahi işyerinin bazı durumda bulunan kişilere kıdem tazminatını vermesi zorunludur. Aşağıda sıralanan kişiler kendi isteği ile işten ayrılmış olsa dahi tazminat alacak olanlardır.

  • Askere gitmesi gerektiği için isten ayrılanlar
  • Emekliliği dolduğu için işten ayrılanlar
  • Herhangi bir sakatlık ve benzeri durumdan dolayı malulen emeklilik sebebi ile işten ayrılanlar
  • Normal emeklilik zamanı geldiği için ayrılanlar
  • Resmi nikah kıydıktan sonra bir yıl içerisinde ayrılmak zorunda kalan bayanlar
  • Kendi İsteği ile İşten Ayrılan Tazminat Alır mı 2018 göre sağlık nedenleri ile işten ayrılmak zorunda kalanlar
  • Vefat durumunda
  • İşyerinin işyeri dahilinde ahlak ve iyi niyet kurallarını çiğneyen, ahlak kurallarına aykırı davranması nedeni ile işten ayrılanlar

  Kendi İsteği İle İşten Ayrılan Tazminat Alır mı 2018 Şartı Nedir?

  Yukarda sırlanan sigortalı kişiler kendi isteği ile işten ayrılmış olsalar dahi işyerinin kendisine kıdem tazminatı ödemesi gerekmektedir. Sıralanan şartları taşıyan kişilerin kendi isteğiyle işten ayrılan tazminat alır mı 2018 kurallarına göre kıdem tazminatını hak edebilmesi için en az bir yıl o işyerinde sigortalı olarak çalışıyor olması gerekmektedir. Bir yıldan az çalışmış olan kişiler şartları ne olursa olsun kıdem tazminatı alamazlar.

  Kıdem Tazminatının Ödenmesi İçin Gerekli Koşullar ve Kendi İsteği İle İşten Ayrılan Tazminat Alır mı 2018?

  Kendi isteğiyle işten ayrılan tazminat alır mı 2018 ve normal bir sigortalının kıdem tazminatını hak edebilmesi için aşağıdaki şatlara sahip olması gerekmektedir. Bu şartlar şunlardır:

  • Aynı iş yerinde en az 1 yıl sigortalı olarak çalışmış olmak
  • Sigortalı ile yapılan iş sözleşmesinin işveren tarafından iyi niyet ve ahlak kurallarının dışında herhangi bir nedenden dolayı feshedilmesi
  • İş yerinde işin durması ve benzeri nedenlerden dolayı işten çıkarılmak
  • Sağlık nedeniyle ayrılmak durumunda olanlar
  • İşverenin iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı davranmasından dolayı ayrılmak
  • Askere gitmesi gerektiği için ayrılmak zorunda olanlar
  • Emeklilik zamanının gelmiş olması, emeklilik ile ilgili yaş dışında gerekli olan sigortalık zamanın ve prim günün doldurulması
  • Evlenme tarihinden 1 yıl içinde işten ayrılmak zorunda olan bayanların ayrılmak için başvurması durumunda
  • Sigortalının vefat etmesi durumunda, sigortalının işyeri ile iş sözleşmesi yaptığı yıldan itibaren kıdem tazminatı almayı hak eder.

  Kendi İsteği İle İşten Ayrılan Tazminat Alır mı 2018 ve Kıdem Tazminatının Hesaplanması

  Sigortalı bir kişi kıdem tazminatını gerektirecek nedenlerde dolayı işten ayrılması ve iş sözleşmesinin feshedilmesi durumunda sigortalı kişinin her tam bir yıl içinde 30 günlük brüt ücret tutarı üzerinden hesaplaması yapılmalıdır. Örneğin 30 günlük brüt ücreti 2000 TL olan bir kişi 25 yıllık çalışmanın ardından iş sözleşmesinin feshedilmesi durumunda alması gereken kıdem tazminatı her yıl için 2000 TL yani toplamda 50000 TL alması gerekmektedir. Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alır mı 2018 kurallarına göre bir yıldan artan sürelere de 30 günlük brüt ücrete orantı alınarak hesaplamaya dahil edilmesi gerekmektedir. Kıdem tazminatı hesaplamalarında baz alınan brüt ücret içerisine sigortalıya düzenli olarak ödenen ikramiye ödemeleri, yol parası, yemek parası ve harcırah tarzındaki ödemelerin de katılması ve o şekilde hesaplanması gerekmektedir. Her yıl kıdem tazminatının tavan ve taban ücretleri belirlenmektedir. Kendi isteği ile işten ayrılan tazminat alır mı konusunda şartları tutan kişilerin her tam çalışma yılı için alacağı kıdem tazminatı tutarı için, iş sözleşmesinin fesih edildiği yılda belirlenen tavan sınırının geçememesi şartı bulunmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Kendi İsteği İle İşten Ayrılan Tazminat Alır mı 2018 ile İlgili Bazı Sorular ve Cevapları

  • Kendi isteğiyle işten ayrılan tazminat alır mı konusunda ihbar tazminatı hususu vardır. İhbar tazminatı, kişinin kendinin ayrılmasının veya işverenin çıkarması ile ilgili bir durum değildir. Her nasıl olursa olsun ihbar süresine uymayan işveren ya da çalışanlar ihbar tazminatı ödemek zorundadır
  • İşçinin yıllık izni ile ilgili durumu 4857 sayılı kanun ile belirlenmiştir. İşten ayrılan ve yıllık izin hakkı bulunan kişi yıllık izin ücretini alması gerekmektedir. Bu hakkı sigortalının kendinin ayrılmış olması veya işverenin çıkarmış olması durumu değiştirmez. Her iki durumda da çalışanın izin karşılığı olan parasını işverenin ödemesi şarttır.

  Askerlik Borçlanması Ne Kadar 2018

  Yetim Maaşı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

  SGK Hastalık Rapor Parası Nasıl Alınır?  tıkla sorunu sor

  Kendi İsteği ile İşten Ayrılan Tazminat Alır mı 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Hacı murat dedi ki:

   Merhaba hayırlı günler, özel sektör çalışanıyım, iki yıl önce evlilik bu yılda doğum yardımı aldım bağlı olduğumuz sendika anlaşmasından dolayı yalnız maaş bodromdada bakıldığında iki yardım ücretinde kesintiler yapılmış, prime esas kazançlara dahil edilemez diye bazı yazılar okuyorum bu doğrumudur, eğer bu kesintiler haksız olarak yapıldıysa iş akdimi tek taraflı fesih edip tazminat hakkına sahip olabilirmiyim şimdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşveren ile sendika arasında ki yapılan anlaşma ve sözleşmeleri bilemediğimiz için yorum yapamıyoruz.

  2. Büşra dedi ki:

   Merhaba 1 yıldır çalışmış olduğum bi özel sektör var alışveriş merkezi içinde bi mağazada. Son zamanlarda benim üstüme psikolojik olarak baskı uygulandı. Normal vardiyamın dışında gelmem istendi. Ufak bi hata yüzünden o da işe 15 dk geç gelmemdi sadece ben suçlu olarak görüldüm diğer personele ayrımcılık yapıldı kısaca hakkım yendi. Onun yanı sıra farklı durumlarda yaşadım psikolojik olarak baya üstüme gelindi. Böyle bir ortamda çalışamayacağımı anladım sabretmekten vazgeçip işten ayrılmak istediğimi söyledim çık git denildi. 8ocak 2018 de işe girişim ama sigortamı 14ocak 2018 gibi tarihte başlattılar. Fazla mesailerin var full yapmış olduğum günler var. Bir kere fazladan bir gün izin yaptım ama başka vermediler. 14şubat 2019 bugün işten ayrıldım ama resmî olarak iş çıkışım yapmadı henüz. Yıllık izni hakkımda var. Bu durumda benim haklarım nedir? Eğer psikolojik şiddet mobbing yapılmasaydı kalmaya devam ederdim. 15dk geç geldim diye her gün akşam geç giriş yapacaksın geç çıkacaksın ceza sana diye bağırarak üzerime gelindi. Bunların hepsi işten çıkmama sebepti. Azarlandım vs. Sadece bana yapıldı diğer arkadaşa böyle davranmadılar. Sizce ne yapmalıyım ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bugün noterden mobbing ve fazla mesailerinizin ödenmemesinden dolayı sözleşmenizi fesih ettiğinize dair ihtarname göndererek fazla mesai ve kıdem tazminatınızı isteyin. Vermezlerse sonrasında dava açarsınız. Ancak bu işlemi bu gün yapın. Yoksa 3 gün üst üste işe gitmemekten haklı nedenle fesih edilirsiniz.

  3. Mehmet Ali dedi ki:

   Mrblar. Eşim bir rehabilitasyon merkezinde 6 yıldır öğretmen olarak çalışmakta. Aralık 2108 maaşını alamadık. Öncesinde de alacağımız var. Söleşmesi ise Mart ayında bitiyor. Sözleşme yenilemesek kıdem tazminatı alabilir miyiz? Eğer alamıyorsak maaşı alamamız sözleşmemin bizim tarafından tek taraflı bir fesih hakkımız mıdır? Hangi durumda tazminat almamız için ne yapmamı gerekiyor? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Belirli süreli iş sözleşmenizi siz yenilemek istemezseniz kıdem tazminatı alamazsınız. Maaşlarda Bir iki seferlik gecikme haklı fesih durumu oluşturmaz. Bu durum sürekli bir hal almaya başlamışsa Geçen aylardan da ödenmeyen maaşlar varsa haklı nedenle fesih hakkınız mevcut.

  4. Atila dedi ki:

   Merhaba 28 09 2009 sıgorta gırıslıyım yaklaşık 3 senedir aynı yerde calısıyorum eskıden ılcede ıkametgah ediyordum fakat es memur oldugu ıcın calısmıs oldugu kurum kapatıldı tayını ile verıldı suan mecburen 50 km yol cekıyorum ıs yerine gelış gıdıs ıs yerı karşılıyor bu mesafe ıster istemez beni yoruyor 5 yasında bır oglum var basımızda anne baba yok mecburen bakıcıya bırakıyoruz gün olarak sıgortam 3000 gunum var ısten cıksam tazminatımı kıdemımı alabılırmıyım

  5. Mehmet Ali dedi ki:

   98 ocak ayı ssk başlangıcım var 7 yıdır calışıyorum ayrılsam tazminat alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK dan emeklilik 3600 gün yazısı alarak kendi isteğinizle ayrılarak tazminat alabilirsiniz.

  6. ayaz dedi ki:

   Merhabalar,

   ayaz ben yaşım 34 sigorta giriş tarihi 17.11.2000 ve şuan çalışmakta olduğum yere 2006 yılında başladım yaklaşık 12 yıldır buradayım sigorta pirim 5.525 gün tazminat hakkında yardımlarınızı rica edeceğim işten ayrılsam ne gibi bir artısı yada ne gibi eksisi olabilir öğrenebilirmiyim saygılar.

  7. SUDENAZ dedi ki:

   Sayın Danışma Birimi Merhaba;
   Ben 17 yıldır özel okulda çalışan bir öğretmenim. SSK giriş tarihim 01/06/1999 Çalıştığım özel okula başlama tarihim ise 01/02/2001. Bu tarihten itibaren aynı kurumda 17 yıldır çalışıyorum. Her yıl sözleşme yenilemekteyim. Şu ana kadar Sözleşme türü Belirsiz süreli sözleşmeydi Fakat 26.02.2018 sayılı resmi gazetede yayınlanan YARGITAY KARARLARI bölümü;

   –– Yargıtay İçtihatı Birleştirme Büyük Genel Kurulunun 16/02/2018 Tarihli ve E: 2016/4, K: 2018/1 Sayılı Kararı– ile;

   özel okulda çalışan bir öğretmen olarak, YARGITAY’ın bu son kararı ile, sözleşmemin BELİRLİ SÜRELİ SÖZLEŞME OLARAK sayılması nedeni ile hak kaybına uğrarmıyım acaba?

   1999 yılı sigortagirişli olduğum için 3600gün primi çoktan doldurdum. (6160gün). Şu anki kurumumdan Sözleşmem bittiğinde ayrılmam durumunda KIDEM tazminatı alabilecek miyim?
   İhbar tazminatını alabilme şartlarım nedir?
   İlginize teşekkür ederim.

  8. Bahadır Memiş dedi ki:

   Merhaba ilk işe giriş tarihim 20.11.2000. Toplam Uzun vade gün sayısı 5237 Gün. Şu andaki şirketimde 6 yıldır çalışıyorum. İstifa etsem Tazminat alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    08/09/1999 tarihinden 2008 tarihine kadar başlangıcı olanlarda 7000 gün veya 25 yıl hizmet süresi 4500 günü doldurmanız gerekmektedir. Mevcut durumda kıdem tazminatı alamazsınız.

  9. Muhammet dedi ki:

   14 aydir bi firmada calisiyorum esimin rahatsizligi nedeniyle ayrilmak istiyorum tazminat alabilirmiyim??

  10. Süleyman KOYUNCU dedi ki:

   Birv işyeri ile 01.09.2017 _31.08.2018 tarhi arasında geçerli iş sözleşmesi yaptım.31.08 2018 tarihinde sözleşme süresi bitiminde ayrıldım.İş akdim süre sonunda sona erdi.ancak işveren kıdem tazminatı ödemek istemiyor.Ne yapmalıyım?

  11. Zeki dedi ki:

   SSK İlk giriş tarihim 1/1/1998 6400 pirim günüm var 10 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum istifa etsem tazminat alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1999 yılı öncesi sigorta başlangıcınız olduğu için sigortadan yazı alarak bu yazıya istinaden istifa ederek kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. İstifa etmeden sigortadan yazıyı alın. İşiniz garanti olsun.

  12. NAGİHAN dedi ki:

   Merhaba , işe 01.07.2014 tarihinde başladım ; ama maaş düzensizliği mevcut, o yüzden ayrılmak istiyorum .
   Nasıl bir dilekçe yazmam lazım .ihbar – kıdem tazminattımı alabilirmiyim , kendi isteğimle bıraktığım için .

   iyi çalışmalar .

   Saygılarımla .

  13. DÜŞ dedi ki:

   Merhabalar;
   Ben 18 yıldır Özel bir okulda öğretmen olarak çalışmaktayım. Bu okulda çalışmaya başlamadan önce SSK ilk giriş tarihim 01/01/1999
   Okulda çalısmaya başlama zamanı 01/02/2001’den bu yana 18 yıldır bifiil çalıştım. Her yılın 31 Ağustos’unda sözleşmem yenileniyor.
   Bu tarihten itibaren işten ayrılmak istemem halinde kıdem tazminatına hak kazanabilir miyim ?
   Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sözleşme yenileyerek süreklilik arzeden çalışmanızdan dolayı kıdem tazminatı alma hakkınız var. 08/09/1999 yılı öncesi sigorta başlangıcından dolayı da sgk dan yazı alarak kıdem tazminatı alabilirsiniz.

  14. Düş dedi ki:

   Merhabalar
   Ben Özel bir okulda 19. yılımı öğretmen olarak çalışmaktayım
   SSK giriş tarihim 01/01/1999
   2018-2019 öğretim yılı tamamlandığında istifa ettiğim taktirde kıdem tazminatı hakkım geçerli mi
   (15 yıl 3600 kesintisiz pirim günümü doldurdum )
   Teşekkürler iyi çalışmalar

  15. Nada dedi ki:

   merhab ben 2001 aralik itibari ile sgk’liyim. Prim gunum 4500 olmak uzere ancak 25 yili doldurmadan emeklilige hak kazanmis ve yasi bekliyor olabiliyor muyum? Yani su an biraksam son ve 56 yasi beklesem son aldigim maas uzerinden emekli mi olurum yoksa 25 yili da tamamlamak zorunda miyim? Tesekkurler

  16. Recep dedi ki:

   Merhaba bu kanun 2018 yılı itibariyle son diyorlar artık alamayacakmisiz bu doğru mu

  17. Doğan topçu dedi ki:

   Merhaba işyerimde 12 seneyi aşkın süredir çalışmaktayım. İşverenin özveriyle çalıştığım halde bunu göz ardı etmesi ve haksız zam yapması. Ayrıca iş yoğunluğu sebebi ile sağlığımın bozulması ve bunun özel yaşamıma da yansıması yüzünden işten ayrılmak istiyorum. Ama kıdem tazminatımı da bırakmak istemiyorum. Bu konuda nasıl bir yol gösterirsiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bu konu ile ilgili mobbing sebebi ile iş akdinizi noter aracılığı ile feshedebilirsiniz. Ancak devamında dava açmanız gerekecek. Mobbing ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/mobbing-durumunda-calisanlarin-haklari-nelerdir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

  18. burak dedi ki:

   selam hocam size iki sorum olacak şimdiden teşekkürler….
   yaşım 40 ve 01.01.1997 yılı SGK başlangıç tarihim ve şu anki sgk pirim gün sayım 5175 gün.?????!!Ziraat Odası başkanlığında yaklaşık 15 yıldır çalışıyorum. aldığım maaştan memnun olmadığım ve yaklaşık 3 yıldır düzenli zam yapılmadığından sgk dan 3600 yazısını aldığımda kendi isteğimle işten ayrılmam durumunda kıdem tazminatı alma hakkım varmı….. ikinci sorum ise normal emeklilik prim gün sayım olan 5825 prim gününü başka yerde çalışıp tamamlarsam ve yaşımı beklemek koşuluyla 56 yaşında normal şartlarda emekli olma hakkım varmı. yani 3600 güne göre ayrılsam dahi sonrasında normal prim olan 5825 e tamamlayarak 56 yaşında emekli olma hakkım gizli kalıyor mu?

  19. Ezgi dedi ki:

   Merhaba , 03.09.2015 tarihinden bu yana part time olarak çalışıyorum şuan yıllık izindeyim çıkmak istiyorum anlasamadigim için gene de tazminat verirler mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kendi isteğinizle ayrılmanız durumunda haklı bir sebep yok ise tazminat alamazsınız.

  20. nuri dedi ki:

   15.06.1999 sskya girişim var 4772 prim günüm işyerinden istifa etmek istiyorum ama onlar bu durumda tazminat ödemiyor ssk dan 3600 veya 4500 gün ile emekli olmak için istifa etsem tazminatımı öderlermi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet sgk dan 3600 günle emeklilik yazısı alarak iş yerin verdiğinizde tazminatınızı ödemek zorundalar.

  21. AYHAN AKSU dedi ki:

   01_11_1987 sigortaya girisim oldu.Şu anda çalıştığım işyerinden ayrılmak istiyorum.Emekli olmama 8ay civarında bir süre var .Tazminat ve diğer haklarımı alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşyerinin bağlı bulunduğu sgk müdürlüğünden emeklilik yazısı alarak işyerine bildirimde bulunup kıdem tazminatı alabilirsiniz.

  22. Ayhan Aksu dedi ki:

   Merhaba benim ilk sigorta girişim 1987 kasım ayı şuanda çalıştığım işyerinde 15 yılıma girdim. Emekliğim 25_04_2019da başlayacak.Budurumda kendi isteğimle işten ayrılırsam tazminatlarımı alabilirmiyim.Birde kalan sürede işsizlik maaşı alabilirmiyim.Saygılarımla.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşyerinin bağlı bulunduğu sgk müdürlüğünden emeklilik yazısı alarak işyerine bildirimde bulunup kıdem tazminatı alabilirsiniz.

  23. Hüseyin dedi ki:

   Ben kendi isteğimle işten çıktım ben normalde satış elemanı olarak görünüyorum ama inşaatta çalıştırıyorlar bu benim zoruma diyor sigorta başlangıcın 21.11.2013 ben asgari geçim indirimi almadım yıllık ızın kullanmadım beni notere götürdüler imza attırdılar şimdide sadece 3500 tl tazminat veriyorlar mahkemeye versem kazanma şansım nedir

  24. Eyüp dumankaya dedi ki:

   15 yılı geçeninize çalışanım giriş2000 işten ayrılmak istesem tazminat alabilirmiyimiyi günler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    3600 gün ve 15 yıl süre 1999 yılı öncesi sigorta başlangıcı olanlar için geçerli 1999 2008 yılları arası sigorta başlangıcı olanlar 4500 gün ve 25 yıla tabiidir.

  Sorunuzu Yazın