ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Kanada Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır, Evraklar Nelerdir?

Kanada Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır, Evraklar Nelerdir?
13.07.2020

Kanada göçmenlik başvurusu Express Entry platformu üzerinden online olarak yapılır. Kanada göçmenlik başvurusu evrakları olan, IELTS, TEF sıvan sonuç belgeleri, kimlik fotokopisi, gelir belgesi beyanı, diploma belgeleri, pasaport, sağlık raporu, var ise Kanada’da bir iş yerinden gelen çalışma davet mektubu ise online adımlar ise sisteme taratılır.

Kanada Göçmenlik Başvurusu Formu Nedir?

Kanada göçmenlik müracaat formu, Express Entry başvuru platformu üzerinden yayınlanan ve göçmenlik talebinde bulunacak kişiye ait tüm bilgilerin üzerinde doldurulduğu evraktır. Bu forma online adımlar ile erişim sağlanıp, form içerisine eğitim, yetkinlik kazanılan diller, meslek deneyimleri, hobiler, sertifikalar, IELTS ve TEF sınav sonuç bilgileri gibi detaylar girilir. Bu formda sunulan bilgiler ise ortak havuzda göçmenlik alımına ilişkin puan hesaplamalarında etkilidirler.

Kanada Göçmenlik Başvurusu Şartları Nelerdir?

[highlight color=”red”]Kanada göçmenlik müracaatı şartları şu şekilde sıralanır:[/highlight]

 • Hangi göçmenlik kategorisi seçilirse seçilsin sabıka kaydının temiz olması,
 • Sağlık engelinin bulunmaması,
 • Kanada’nın güvenliğini tehlikeye atacak faaliyetlerde bulunulmaması,
 • IELTS ve TEF sınavlarından başarılı olma,
 • Online adımlar ile başvuru yaparak göçmenlik davet mektubunu edinme,
 • Başvuru kapsamında Kanada’ya ulaşım ardından kalınacak yere ilişkin bilgilerin iletilebilmesi,
 • Gelir vergisi beyanı,
 • Eğitim durumunun yeterli olması,

Bu şartlara uygunluk kapsamında Kanada göçmenlik başvurusu yapılır.

Kanada Express Entry Nedir?

Kanada Experss Entry, göçmenlik başvurularının onile adımlar ile alındığı resmi bir platformdur. Express Entry üzerinden birden fazla ülke göçmenlik başvurularını talep ederek, belirli bir puanlama sistemi üzerinden göçmenlik taleplerini onaylar. Bu ortak havuz üzerinde Kanada’nın işlemlerini yürüttüğü alan ise Kanada Express Entry adresidir.

Kanada Göçmenlik Puanlama Sistemi Nasıl İşler?

Kanada göçmenlik puanlama sistemi, kişinin yüksek eğitim seviyesine, bildiği yabancı dil sayısına, Kanada’da aile bireylerinin yaşayıp yaşamdığına, Kanada’dan bir iş teklifine ynelik davet mektubu alıp almadığına bağlı olarak, yükselen puan değerlerini hesaplayan bir sisteme sahiptir.

Kişinin İngilizce ve Fransızca bilgisi ileri seviyede ise online başvuru ardından hesaplanan puanlar yüksek değerli sonuçlarla ifade edilir. Diğer yandan, puanlama sisteminde yüksek veya doktora eğitim durumu, İş deneyimlerinde başarı, varsa Kanada’da daha önce sahip olunana bir iş deneyimi yüksek puan alınmasında etkilidir. Tüm bu bilgiler başvuru formunda iletildiğinde puan değerlendirmesine tabi tutulurlar.

Kanada Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

[highlight color=”red”]Kanada göçmenlik başvurusu için izlenene adımlar şu şekilde sıralanır:[/highlight]

 • İnternet üzerinden başvuru yapmak için aşağıda yer alan “Kanada Göçmenlik Başvurusu” linkine tıklamanız gerekiyor.
 • İşlem ile görüntülenen ana sayfa alnında birden fazla sekme başlığı alt alta dizili şekilde görüntülenir.
 • Bu sekmeler ‘’ kalifiye eleman kategorisinde göçmenlik başvurusu’’, Famıly Sponsorship ( aile birleşimi ile başvuru), Self Employed (kendi işini yapan başvurusu), Immıgrant Investor (yatırımcı başvurusu) şeklinde sıralanırlar. Kişi hangi amaç ile göçmenlik başvurusu yapacak ise amaca uygun sekme üzerine tıklar.
 • Sekmeler içine giriş ile açılan sayfada ise ilk adımda, ‘’Uygunluğunuzu Öğrenin’’ sekmesine tıklanıp, eğitim ve yetkinlik ile ilgili genel sorulara cevap verilip, ‘’kaydet’’ kutucuğuna tıklanır. İşlem ardından ekrana başvuruya ne kadar uygun olunduğu hakkında bilgi sunulur.
 • İşlem ardından görüntülenen yeni sayfada yer alan ‘’ Profiliniz gönderin’’ kutucuğuna tıklanır. Ardından açılan tablo üzerine kimlik, iletişim, eğitim, mezun olunan okul, meslek tecrübeleri, Kanada’da varsa sahip olunan yakınların bilgisi gibi detayların tümü doldurulup, belge yükleme penceresine IELTS ve TEF sınav sonuçları, sahip olunana diplomalar, kimlik, gelir belgesi scan edilerek , ‘’gönder’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Bu işlem ardından yeni sayfada yer alan ‘’ Davetiye Alın’’ başlığına tıklanıp, ekrana gelen ‘’ daimi ikamet alın’’ başlığı seçilir.
 • İşlem ardından yeni gelen sayfadaki ‘’ profile gir’’ kutucuğuna tıklanarak, ilk adımda bilgilerin yükseldiği sayfaya dönüş yapılarak, çıkan tabloya bu alanda güncel adres, Kanada’ya gidildiğinde yaşanması planlanan adres bilgileri yazılıp, ekrandaki pencereye 1 adet biyometrik fotoğraf, Kanada’da çalışılacak iş yerinden alınan davet mektubu taratılıp yüklenerek, ‘’ gönder’’ kutucuğuna tıklanır.

[button color=”red” size=”medium” link=”https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/immigrate-canada/express-entry/works.html” icon=”” target=”true” nofollow=”true”]Kanada Göçmenlik Başvurusu İçin TIKLAYINIZ[/button]

Bu kapsamda göçmenlik başvurusu online olarak tamamlanır. Kanada başvuruları bu web adresi üzerinden yapılan online adımlar ile kabul eder.

Kanada Göçmenlik Onayı İçin IELTS Sınav Sonucu Kaç Olmalı?

Kanada göçmenlik başvurusunda onay için IELTS sonucu her bir bölüm için minimum 6 puan olmalıdır. Diğer yandan bölümlerde ne kadar yüksek puan yapılırsa onaylanma şansı o kadar artar. Kanada göçmenlik onaylarından IELTS sıvan sonuçlarına göre adayları sıralandırır.

Kanada Göçmenlik Başvurusu İçin Gerekli Eğitim Seviyesi Nedir?

Kanada göçmenlik başvurusunda gerekli eğitim seviyesi Üniversite eğitinin tamamlanmış olmasıdır. Lisans eğitimini tamamlamayan adaylar, Kanada’dan kalifiye bir işe yönelik davet mektubu almamaları halinde başvuru onayı alma olasılığı düşük olan gurupta yer alırlar.

Başvurular kapsamında kişi en yüksek ve en değerli mezuniyeti hakkında belge ve bilgi paylaşımı gerçekleştirmelidir.

Kanada Göçmenlik Başvurusu İçin İş Deneyimi Önemli Mi?

Kanada göçmenlik başvurusunda iş deneyimi önemli kriterler arasında yer alır. Göçmenliğe başvuru ve ardından onay almak için kişinin Üniversite Eğitimini tamamladığı alanda en az 1 yıllık çalışma deneyimine sahip olması gerekir. Mezun olunan alanda iş deneyimi senesi ne kadar yüksek ise Express Entry sisteminde diğer adayların önüne geçme şansı o kadar yükselir.

Diğer yandan iş yaşantısında dahil olunan eğitimler, çalışılan şirketin başarısı ve vizyonu, çalışılan pozisyonun yüksekliği, mesleğe ilişkin sahip olunan sertifikalar onaya ilişkin puanlama sistemini olumlu etkiler.

Kanada Göçmenlik Başvurusunda Yaş Önemli Mi?

Kanada göçmenlik başvurusunda yaş kriteri oldukça önemlidir. Çalışma performansı yüksek olan ve gelecek vadeden gençlere, göçmenlik onayı verme oranı daha yüksektir. Express Entry üzerinden göçmenlik başvuruları kapsamında davet ve onay alan bireyleri yüksek oranı 18 ila 35 yaş aralığındadır. 46 yaşından büyük adaylar ise yaş kriterlerinden kazanılan ek puanları alamamaktadırlar.

46 yaş üstü adaylar sadece yabancı dil yeterlilik sınavları, iş yeri davetleri, yakınların Kanada’da ikamet etmesi, eğitim başarıları, mesleki tecrübe, Kanda’da oturmaya elverişli bir plana sahip olma gibi konular üzerinden puan sistemine tabi tutulurlar.

Kanada Göçmenlik Onayını En Çok Alan Meslekler Hangileri?

Kanada göçmenlik başvurularından en çok onayı alan meslek gurupları, yer ve deniz araştırmacıları, makine, maden, petrol, inşaat, jeoloji, uzay mühendisleri, interektif medya geliştirme uzmanları, fizyoterapistler olarak bilinmektedir.

Kanada Göçmenlik Başvurusu Ne Zaman Cevaplanır?

Kanada göçmenlik başvurusu, Express Entry üzerinden başvurunun yapılması ardından geçen 6 aylık süre içerisinde cevaplanır. Kanada verilen tüm bilgileri değerlendirme aşaması ardından, tüm sınavlar ve profil bilgileri üzerinden bir puanlandırma gerçekleştirir. IELTS, TEF sınav sonuç belgesi puanları, başvuru sırasında iletilen eğim yetkinliği ve iş deneyimleri detaylarının tümünün değerlendirmesi ile hesaplanan ve CRS adı verilen puanda 423 rakamına ulaşan online başvuru adaylarına, olumlu sonuca dair dönüşler en geçe 60 gün sonunda yapılır. Bu kapsamda Kanada göçmenlik onayı hakkında belge mektup ve e-mail olarak ilgili şahıslara sunulur.

Kanada Yılda Kaç Göçmen Başvurusu Alıyor?

Kanada bu online adımlar üzerinden yılda 1 milyon kadar başvuru kabul ediyor. 1 milyona ulaşan başvuru taleplerinin arasından ise ortalama 300 ila 400 bin kişi arasında değişen rakamlar ile göçmen kabulü yapılıyor.

Kanada’nın 3 sene içerisinde kabul ettiği göçmen sayısı ise 1 milyon kişi olarak açıklanmıştır. 2020 yılı içerisinde toplamda 341 bin, 2021 yılı içerisinde ise 350 bin yeni göçmenin kabul edileceği Kanada tarafından açıklanmıştır. Göçmen olarak alınacak kişiler arasına dahil olmak için ise Kanada göçmenlik başvurusu ardından, onay mektubunun alınması gerekir.

Göçmen Vatandaşların Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Green Card Başvurusu Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

Bulgaristan Vatandaşı Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.