• Kadınlara 6 Yıl Erken Emeklilik


  Günümüzde, çalışan kişilerin dört gözle beklediği dönem emeklilik dönemi. Belli bir süre çalışan sigortalı vatandaşlar, bu çalıştıkları süre içinde ödedikleri primlerle hem sağlık gibi indirimli hizmetlerden faydalanıyor hem de emekli olduklarında alacakları emekli maaşının temelini hazırlıyorlar. Emekli olma şartları kadınlarda ve erkeklerde değişiklik gösterebiliyor. Biz de bu yazımızda kadınlara 6 yıl erken emeklilik konusunu işleyeceğiz.


  Kadınlara 6 yıl erken emeklilik konusuna geçmeden önce emekliliğin ne olduğuna, kişilerin emekli olmak için neler yapması gerektiğine ve emeklilik için gerekli olan temel şartlara bakalım.

  Emeklilik

  Emeklilik, belirli bir süre çalışmanın ve prim ödemenin sonucunda kişinin çalışma gücünü belli bir oranda kaybetmesiyle girdiği döneme denmektedir. Emeklilik döneminde artık kişiler çalışmaz, çalıştıkları dönemde ödedikleri primler sayesinde meydana gelen emekli maaşı ile geçimlerini sürdürürler. Aslında bu dönem birçok sigortalı çalışanın dört gözle beklediği dönemdir.

  Devlet, emekli olmak isteyen sigortalılara birden fazla emeklilik çeşidi sunmaktadır. Kişi hangi sigorta kapsamında çalışıyorsa, onunla ilgili olan emeklilik kapsamında emekli olabilir ve emekli maaşını almaya başlayabilir. Fakat her emeklilik çeşidinin bazı kesin şartları vardır. Kadınlara 6 yıl erken emeklilik kapsamında da bazı şartlar gerekmektedir. Bu şartlar sağlanmadığı sürece sigortalı olan kişi emekli olamaz.

  Emeklilik Şartları

  Emeklilikte en önemli şartlardan birisi prim ödeme gün sayısıdır. Kişi çalıştığı süre boyunca devlete prim ödemesinde bulunur. Bu ödediği primler sayesinde devletin indirimli olarak sunduğu sağlık gibi hizmetlerden faydalanabilir. Ayrıca emekli olunduğu dönemde alınan emekli maaşının temelini de bu ödenen primler hazırlamaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Emeklilikte diğer bir önemli şart da sigortalı olma süresi ve yaş şartıdır. Sigortalı olma süresi sigorta kapsamları arasında değişiklik gösterebilmektedir. Devlet, kadın sigortalıların sigortalı bulunma gün süresini ve emekli olmak için gerekli olan yaş şartını değişik sürede düzenlemiştir. Böylece kadın sigortalılar daha erken emekli olabilmektedir.

  Emeklilik hakkında bilinmesi gerekenler bu şekildedir. Eğer emekli olmak istiyorsanız gereken kurumlara emekli olma başvurusu yapmanız gerekmektedir. Şimdi de kadınlara 6 yıl erken emeklilik konusunu inceleyelim.

  Kadınlara 6 Yıl Erken Emeklilik Nasıl Olur?

  Kadınlar, ev ve iş hayatlarını bir arada yürütmektedir ve bu zor bir durumdur. Çoğu çalışan kadınlar, hem kariyer yaparak hem de çocuklarına bakmaya çalışmaktadır. Bu yüzden de devlet kadınların emekli olma şekillerini daha kolay olarak sunmaktadır. Kadınlara 6 yıl erken emeklilik de bunlardan birisidir. Çocuğu olan ve kariyer yapan anneler, yenilenen torba yasa sayesinde kadınlara 6 yıl erken emeklilikten yararlanabilirler.

  Kadınlara 6 yıl erken emeklilik kapsamında çalışan anneler 3 çocuğa kadar borçlanabilmektedir. Bu borçlanma sayesinde 2160 gün kazanabilmekteler. Aslında kadınlara 6 yıl erken emeklilik konusunun temelini doğum borçlanması oluşturmaktadır. Doğum borçlanmasının sayesinde kadın çalışanlar, 6 yıl erkenden emekliye ayrılabilmektedir.

  Daha önceki torba yasalarla birlikte doğum borçlanması belirlenmişti. Kadın çalışanlar, sigortalı olduktan sonra çocuk sahibi olurlarsa, torba yasa sayesinde bunu borçlanabiliyorlardı. Bu kapsamda kadın çalışanlara, her çocuk için 2 senelik borçlanma hakkı tanınıyor. Yeni belirlenen torba yasa ile bu 6 yıl oluyor. Şöyle ki 3 çocuk sahibi olan ve kariyer yapan anneler her çocuk için 2 yıl olmak üzere toplam 6 yıl doğum borçlanması yapabiliyor. Bu da kadın çalışanlara 6 yıl, diğer bir deyişle 2160 günlük bir prim kazandırıyor.

  Kadınlara 6 yıl erken emeklilikten yararlanan çalışan anneler, eğer yaşları ve diğer şartları da tutuyorsa 6 yıl fazladan çalışmadan erken emekli olabiliyorlar. Kadınlara 6 yıl erken emeklilik kapsamında yapılan doğum borçlanması için ise bazı şartlar sunulmuştur. Bu şartlara uyum sağlandığı sürece kadın sigortalılar bu özellikten faydalanabilir.

  Doğum Borçlanması Yapabilmek İçin Gereken Şartlar

  Kadınlara 6 yıl erken emeklilik için doğum borçlanması yapacak olan kadın sigortalılar için ilk şart, çocukların anne sigortalı olduktan sonra doğmuş olmasıdır. Diğer bir şart ise çocuğun halen yaşıyor olmasıdır. Bu kapsamda üçüncü şart ise kadın sigortalının borçlanacağı dönem içerisinde herhangi bir işte çalışmıyor olması gerekmektedir.

  Kadınlara 6 yıl erken emeklilik konusu bu şekildedir. Eğer bu kapsamda emekli olmak istiyorsanız doğum borçlanması için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmanız gerekmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda da ödemeniz yapılmaktadır.
  tıkla sorunu sor

  Kadınlara 6 Yıl Erken Emeklilik İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. hacer kürt dedi ki:

   3 yıl cocuk borclanma ne kadar oderiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Günlük asgari borçlanma tutarı 21,64 TL tl ile 1080 günün çarpımı 23.371 TL bir borç çıkar.

  2. zuhal kurban dedi ki:

   1.03.2010 sskya girişim 49 yaşında bayanım. 3 çocuğumda sskya girmeden önce oldular .Ben kaç yaşında emekli olurum kaç günden ve cocuklardan doğum borçlanması alabilirmiyim .Bilgi verirseniz sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef sigorta başlangıcından önceki doğumlar için borçlanma hakkınız bulunmuyor, En düşük 59 yaşında emekli olabilrsiniz.

  Sorunuzu Yazın