• Kadın Memurların Emeklilik Şartları

  Türkiye’de sigortalı olarak kamu kuruluşlarında çalışan bayan memurlar ancak memurluk görevinin hizmet süresi olan 20 yılı doldurduktan sonra emekli olabilmeye hak kazanıyorlar. 1999 yılında TBMM tarafından oy çoğunluğuyla kabul edilen 4447 sayılı kanunun resmi gazetede yayınlanmasının ardından yürürlüğe girdi. 4447 sayılı kanunla memurların emeklilik şartlarından olan sigortalılık süresi 20 hizmet yılı olarak belirlenmiştir, bu emeklilik şartına ek olarak kanunla belirlenen yaş kriteri de kadın memurların emeklilik şartlarından biri olarak yasalara eklenmiştir. Kamu kuruluşlarında sigortalı çalışan bireyler, emekli olma kriterlerinden biri olan yaş kriterine sahip olmadan, yani gereken yaşı doldurmadan emekliliğe hak kazanamazlar ve onlara emekli aylığı bağlanmaz.


  Kamu kuruluşlarında sigortalı çalışan bireyler için, emeklilik konusunda yasaların ölçüt kabul ettiği iki önemli tarih vardır. Bunlar 25.08.1999 ve 23.05.2002 tarihleri olarak belirlenmiştir. Emeklilik konusunda iki önemli tarihlerden biri olan 25.08.1999 tarihi sigortalı çalışanlar için çok önem ifade etmektedir. Bu tarihte sigortalı bir şekilde kamu kuruluşlarında çalışan bireyler emekli olabilmek için 20 yıl hizmet süresini tamamlamış olmaları gerekmektedir ve 20 yıl hizmet süresini doldurmuş olan tüm kadın memurların emeklilik şartlarına yaş kriteri dahil edilmemiştir. Buna göre, eğer sigortalılık süresini doldurmasına 2 yıl kalmış olan Kadın memurların emeklilik şartları 38 yaşını doldurmuş olan kadın memurlara istediklerinde, sahip oldukları sosyal güvence kurumu tarafından emekli edilme hakkına sahiptirler. Diğer tarih olan 23.05.2002 tarihi ise farklı alanlarda çalışan bireyler için önem ifade etmektedir.

  25.08.1999 Gününden Önce İşe Başlayan Kadın Memurlar

  TBMM tarafından oy çoğunluğuyla kabul edilen ve yürürlüğe giren sosyal güvence kanunlarının 4447 sayılı maddesine göre, 25.08.1999 gününde çalışmaya başlamış olan sigortalı kadın çalışanlar 20 yıl hizmet süresini tamamladıklarında, erkeklerde ise 25 yıl hizmet süresine sahip olmaları şartıyla emekli olmaya hak kazanırlar ve kadın memurların emeklilik şartları gereğince emeklilik aylığı, bağlı oldukları sosyal güvence kurumu ile bağlanır ve her ay düzenli olarak emeklilere ödeme yapılır.

  1. Kadın Memurlar İçin Normal Emeklilik Şartları : Kadın memurların emeklilik şartları, 20 yıl hizmet süresi ve 7200 sigortalılık prim ödeme gününe sahip olmaları durumunda emekli olmaya hak kazanabilmektedirler.
  2. Kadın Memurların Yaşlılık Sebebiyle Emekliliği : Resmi gazetede 08.09.1999 tarihinde yayınlanan 4447 sayılı kanun kapsamında 50 ve üzeri yaşa sahip olan sigortalı çalışan kadın memurların emeklilik şartları, sahip oldukları yaş sebebiyle ya kendi isteklerine göre emeklilik ya da resen emeklilik gibi iki farklı şekilde emekli olabilmektedirler. Kadın memurların emeklilik şartlarından olan yaş kriteri, 65 yaşını doldurduklarında görev yaparken 10 yıl gibi bir hizmet süresini tamamlamış olmaları gerekmektedir. Emeklilik için bu şartlara sahip olan kadın memurlar emekli olabilirler.

  08.09.1999 ve 30.04.2008 Tarihleri Arasında İşe Başlamış Olan Kadın Memurların Emeklilik Şartları Nasıldır?

  1. Kadın Memurlar İçin Normal Emeklilik Şartları : 08.09.1999 tarihinde ve daha sonraki zamanlarda, kamu kuruluşlarında sigortalı olarak çalışmaya başlamış olan kadın memurların emeklilik şartları 61 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir ve aynı zamanda 5400 sigorta primi ödeme gün sayısına sahip olmaları gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kadın memurlar emekli olmaya hak kazanırlar ve iş hayatındayken ödenen sigorta prim tutarına göre bağlı bulundukları sosyal güvence kurumunun belirlediği ücret emekli aylığı olarak bağlanır. 08.09.1999 tarihi ya da daha sonraki zamanlarda işe başlamış olan erkek memurların emeklilik şartları ise, 58 yaşını doldurmuş ve en az 9000 sigorta primi ödeme gün sayısına sahip olmaları gerekmektedir.
  2. 01.05.2008 Tarihinde İşe Başlayan Kadın Memurlar : Bu tarih itibariyle ve daha sonra işe başlamış olan kadın memurların emeklilik şartları, 65 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir ve aynı zamanda 9000 sigorta primi ödemesine sahip olmaları gerekmektedir. 

     tıkla sorunu sor

  Kadın Memurların Emeklilik Şartları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın