SGK

İsteğe Bağlı Sigortalılar Ne Kadar Prim Öder?

İsteğe bağlı sigorta, herhangi bir işyerinde çalışmayan yani Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olmayan kişilerin belli şartlar dahilinde sigortalarını kendilerinin ödemesine isteğe bağlı sigorta denir. Kişi emekli olabilmek için dışarıdan sigorta ödemesi yapmaktadır.


Kimler İsteğe Bağlı Sigorta Yaptırabilir? İsteğe Bağlı Sigorta Şartları Nelerdir?

İsteğe bağlı sigorta yaptırabilmek için bir takım şartlar vardır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, ikametin Türkiye’de olması ve sosyal güvenlik anlaşması imzalanmamış olması gerekir. İsteğe bağlı sigortayı genelde çalışmayan ev hanımları tercih ediyor olsa da 18 yaşını dolduran her vatandaş isteğe bağlı sigorta yaptırabilir. Yaşlılık ve malullük aylığı alanlar sigortalı olduğundan onlar isteğe bağlı sigorta ödeyemezler. Sigortalı olup da bir ay içinde 30 günden az çalışan veya tam gün çalışmayanlar da isteğe bağlı sigorta ödemesi yapabilirler.

Ev hanımları, mevsimlik işçiler ve Bağ-kurlu olmayan kişiler isteğe bağlı sigorta yapabilirler. Çiftçilerin Ziraat odalarında, il ve ilçe tarım müdürlüklerinde çiftçilik kayıtlarının bulunmaması gerekmektedir. Üzerinize kayıtlı vergisi olan bir dükkan olmaması gerekmektedir. Gelir vergisinden muaf olmak şartlar arasındadır.

İsteğe Bağlı Sigorta Ücreti Ne Kadardır?

2017 yılına ait isteğe bağlı sigorta ödemesi en az 568 TL’dir.

İsteğe Bağlı Sigorta Kaç Yıl Ödenir?

İsteğe bağlı sigortanın gelecek ayın sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir. Her ay düzenli olarak ödenen isteğe bağlı sigorta ile sağlıktan faydalanılmaktadır. İsteğe bağlı sigorta kişinin kendi isteği ile sonlanabilir. Bir işyerinde Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olacak şekilde sigortası işveren tarafından ödenmeye başlayacaksa isteğe bağlı sigorta ödemesi sonlandırılmaktadır. Ama emekli olana kadar isteğe bağlı sigortalı olacakların, yaş sınırından dolayı emekli olmak için 5 bin 400 günü, normal emeklilik için de en az 9 bin iş günü olacak şekilde günlerini tamamlamaları gerekmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsteğe bağlı sigortalılık için gerekli şartları taşıyan kişilerin, isteğe bağlı sigorta başvurusu Sosyal Güvenlik Kurumlarına yapılır ve kayıtlara girdiği günden itibaren isteğe bağlı sigortalılık başlamış olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı