• İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar

  İnsanlar gerekli olan alanlardaki eğitimlerini aldıktan sonra kamu kuruluşlarında ya da özel sektörde işe başlarlar. İşe başladıkları tarihten itibaren işverenleri tarafından sosyal güvenceleri oluşturulur, yani görev aldıkları sektöre göre belirlenen sosyal güvenceye sahip olurlar. Sigortalı olarak iş hayatında çalışmaya başlayan bireyler sahip oldukları sosyal güvence ile sosyal ve sağlık alanında birtakım hizmetlerden yararlanırlar. Uzun bir süre çalışma hayatında olan sigortalı olarak çalışan bireyler emekli olabilmek için gerekli olan sigortalılık süresi, sigorta prim ödeme gün sayısı ve yaş kriterine göre değişiklik gösteren kriterler sağlandığında, sigortalı olarak çalışan bireyler iş hayatında aktif olarak yer almazlar, yani iş hayatından tamamen ayrılırlar. Sigortalı olarak çalışan bazı bireyler emekli olabilmek için emeklilik şartlarının tümünü sağlarken, bazı bireyler ise isteğe bağlı sigorta primi ne kadar konusundaki şartları sağladığında sosyal güvenceye sahip olurlar.


  İsteğe Bağlı Sigorta Nedir?

  İsteğe bağlı sigorta primi ne kadar sorusunda sosyal devlet tarafından belirlenen 5510 numaralı kanunun 50. maddesi kapsamında şöyle açıklanmaktadır. İş hayatında aktif olarak yer almayan, yani çalışmayan bireylerin dışarıdan isteğe bağlı sigorta primi ne kadar sorusundaki prim ücretini ödeme şeklinde, sahip oldukları sosyal güvencenin sağlık sigortasına bağlı olmalarını gerektiren bir sigortalı olma şeklidir. İsteğe bağlı sigortalılık durumu 30 günden daha az çalışmış olan, part time çalışan, sosyal güvenceye ait sigortalılık şartlarını taşımayan bireylerin yaşlılık, malullük, ölüm sigortası gibi sigortalılık primlerini ve aynı zamanda Genel Sağlık Sigortası’nı kapsayan isteğe bağlı sigorta primi ne kadar sorusundaki ödemeleri kendileri gerçekleştirmeleri halinde isteğe bağlı sigortalı olmuş olmaktadırlar.

  İsteğe Bağlı Sigortalılık Şartları Nelerdir?

  Türkiye’de isteğe bağlı olarak sigortalı olmanın birtakım şartları sosyal devlet tarafından belirlenmiştir. Buna göre, Türkiye’de yaşıyor olmak ya da Türkiye’de yaşıyorken iş sebebiyle yurt dışına gitmesi gereken bireyler sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış olan yurt dışındaki ülkelerde bulunan Türk vatandaşları aşağıdaki maddeleri sağlamaları durumunda isteğe bağlı olarak sigortalılık durumuna hak kazanabilirler.

  • Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yürütmekte olduğu 5510 sayılı kanun kapsamında, zorunlu sigortalılık durumuna uygun çalışmamış olan bireyler isteğe bağlı sigortalılık şartlarını sağlamaktadır.
  • Bireylerin bir ay gibi bir süre dolmadan işten ayrılması ya da part time olarak çalışıyor olması durumunda isteğe bağlı sigortalılık şartlarına uyum sağlamaktadır.
  • Sigortalı olarak çalışan bireyin sahip olduğu sosyal güvence nedeniyle yakınlarına bağlanan yaşlılık, malullük gibi aylık almaya hak kazanamayanlar bireylerin isteğe bağlı sigorta primi ne kadar sorusunu sağlayan şartları sağlamaktadır.
  • İsteğe bağlı sigortalılık durumu için bir diğer şart bireylerin 18 yaşını tamamlanmış olmaları gerekmektedir.

  Bu şartları sağlayan sigortalı olarak çalışan bireyler isteğe bağlı sigortalı primi ne kadarsa o ücreti dışarıdan ödeyerek sigortalılık sürecinin başlamasını sağlayabilirler.

  İsteğe Bağlı Sigortalılık İçin Başvuru

  Türkiye’de çeşitli sebeplerden dolayı işten 30 günü doldurmadan ayrılmış olanlar, part time çalışan bireyler, 18 yaşını doldurmamış bireyler gibi durumlar sebebiyle insanlar isteğe bağlı olarak sigortalılık durumunu gerçekleştirmek istemektedirler. Çeşitli sebeplerden dolayı zorunlu sigortaları bulunmayan bireylerin, isteğe bağlı sigorta primi ne kadar ise o ücreti eksiksiz ve düzenli bir şeklide ödeyerek isteğe bağlı sigortalılık durumundan yararlanmaya hak kazanmaktadırlar. İsteğe bağlı sigortalılık işlemini başlatmak için ilk olarak İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne, Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvuruda bulunabilirsiniz. Daha önce de isteğe bağlı sigortalılık işlemine başvuran bireyler için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istenilen İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesini, kuruma teslim etmeleri gerekmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?

  Türkiye’de sigortalılık durumunun farklı bir şekli de isteğe bağlı sigortalılık durumudur. Buna göre isteğe bağlı sigorta primi ne kadar sorusu kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülmekte olan 5510 sayılı kanunda yer alan sigorta prim ödemeleri belirlenirken, bireyin gelirinin yüzde 32’si esas alınır. İsteğe bağlı sigorta primi ne kadar ücret ödenmesi gerektiği bu şekilde belirlenir. İsteğe bağlı sigorta primi ne kadar sorusunda bireyin gelirinden oluşan yüzde 32 gibi bir oranın yüzde 20’si malullük durumu, ölüm ya da yaşlılık gibi sigortalılık şeklinde olan sigorta priminden ve yüzde 12’si ise Genel Sağlık Sigortası priminden oluşmaktadır. İsteğe bağlı sigorta primi ne kadar sorusunda bireyin gelirinin yüzde 32’si kadar bir prim ödemesi gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

  Bireylerin bir kısmı isteğe bağlı sigorta primi ne kadar olduğunu öğrendikten sonra bu şekilde sigortalı olmayı tercih ederler. İsteğe bağlı olarak sigortalı olmak isteyen bireylerin bakmakla sorumlu olunan kişi olması durumunda, bu kişi Genel Sağlık Sigortası güvencesine dahil edilir ve Genel Sağlık Sigortası’na ait sigorta primlerini ödemek zorundadırlar. Yurt dışından farklı sebeplerle Türkiye’ye gelmiş ve Türkiye’de ikamet eden yabancı bireyler Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanabilmeleri için bir yılını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Yabancı bireylerden bir yılı Türkiye’de geçirmedikleri takdirde Genel Sağlık Sigortası primlerinden sorumlu değillerdir.

  İsteğe bağlı sigorta primi ne kadar sorusunda 01.01.2017 ve 31.12.2017 tarihleri arasında yer alan birinci ve ikinci 6 ay için belirlenen en düşük sigorta primi 568,80 TL’dir ve isteğe bağlı sigorta primi ne kadar sorusundaki ödenmesi gereken en yüksek ise 4 599,33 TL olarak belirlenmiştir.  tıkla sorunu sor

  İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. ayşe dedi ki:

   merhaba
   isteğe bağlı sigortada aylık net 2.250 tl gelecek şekilde ayarlandığında primle beraber toplam ne kadar ödemeliyim?
   teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba;

    İsteğe bağlı sigorta belirlenen kazanç tutarının % 32 sini prim olarak öder. Yani ödeyeceğiniz prim 2.250, tl kazanca göre 720 TL dir.

  Sorunuzu Yazın