Emeklilik

İSTEĞE BAĞLI EMEKLİLİK

İsteğe bağlı emeklilik ile çalışmadan, siz de kolayca emekli olabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece, işvereninizin düzenli olarak yatırdığı primlerinizi, kendinizin yatırmasıdır. Ancak, kendi primini kendi yatıran herkes isteğe bağlı emekli olamaz. Belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.


İsteğe Bağlı Emeklilik Başvurusu

İsteğe bağlı emeklilik başvurusunu gerçekleştirmek için SGK‘ya bir dilekçe ile başvuruda bulunmalısınız. Bu başvuru için kullanacağınız dilekçe örneğini yazımızın sonunda bulabilirsiniz. Doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurduktan sonra, SGK’ya göndererek isteğe bağlı emekli olmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak daha önce isteğe bağlı emeklilik şartlarını yerine getirmelisiniz.

İsteğe Bağlı Emeklilik Başvurusu İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

İsteğe Bağlı Emeklilik Şartları

İsteğe bağlı emeklilik için belirli başlı şartları yerine getirmelisiniz. Bu şartları yerine getirdikten sonra isteğe bağlı sigortalılık başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu şartlar;

 • 18 yaşından büyük olmak,
 • T.C. vatandaşı olmak,
 • Türkiye’de ikamet etmek,
 • Yurtdışında herhangi bir kurumdan bağımsız olarak çalışmak,
 • SGK kapsamında herhangi bir sigortaya bağlı çalışmamış olmak,
 • Türkiye’de bağlı olduğunuz kurumlardan herhangi bir maaş almamış olmak,
 • Yarı zamanlı bir işte ya da 30 günden az olmak kaydıyla sigortalı olmak,
 • Son olarak da Türkiye’ de bulunduğunuz süreyi beyan edip, başvuruda bulunmanız gerekmektedir.
 • Ayrıca, kadrosuz bir işte çalışmış olanlar için isteğe bağlı emekliliğinizin başlangıcı hizmete başlama tarihi olarak şekillenecektir.

İsteğe Bağlı Emeklilik Ödeme Planı

İsteğe bağlı emeklilik ile sizlere asgari ücret ile asgari ücretin 6,5 katı arasında değişen prim ödemesi tutarı belirlenecektir. Bu tutarlar asgari brüt ücretin % 32’lik bir prim ödemesi yatırılacaktır. Alt sınır için asgari ücret olan 1.071 TL’nin %32’si olan 342,72 TL olacaktır. Üst tutar ise 1.071 TL’nin 6,5 katının % 32’si olacağından, 2.227,68 TL olarak belirlenmektedir. Bu % 32’lik ödeme sağlık, malullük, yaşlılık, ölüm sigortası konularını kapsayacaktır. Böylece sağlık hizmetinden de, herhangi bir sigortalıdan farksız olarak yararlanabilirsiniz.

İsteğe Bağlı Emeklilik SGK Kapsamı

İsteğe bağlı emekliliği SGK kapsamında 1 Ekim 2008 tarihine kadar SSK kapsamında, bu tarihten sonra ise BAĞ-KUR kapsamına alınmaktadır.

Yaş haddinden ya da normal emeklilikten emekli olmak için yukarıdaki kapsamlar altında alınan kapsamlardan yaş haddi ve normal emeklilik şartları değişmemektedir.

İsteğe bağlı emeklilik ile BAĞ-KUR’dan emekli olmak istemiyorsanız, isteğe bağlı emeklilik ödemeleriniz sonlanmadan önce, SSK’ya bağlı olan bir firmada çalışarak SSK’dan da emekli olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Merhabalr,Iyi günler,
  Türkiyede SGK 2350 günüm var.yasim 58,3600 güne tamamlamak icin 1250 günüm eksik.Türkiyede Istegebagli sigorta yapmak istiyorum,her hangi bir kurumla ilgim yok,Yardimda almiyorum.Renten kasseye ödeme yapilmiyor.Bu 1250 günü nasil tamamlayabilirim.Almanyada yasamak zorundayim.Türkiyede arazim var.Ciftcilikten dolayi sigortali olabilirmiyim.MAvi kartim var;sadece alman vATANDASIYIM:

 2. Merhaba,

  11.12.1966 Doğumlu bayanım ilk işe girişim 26.05.2006 tarihinde ssk olarak 1110 günüm var.İsteğe bağlı bağkura ise 12.10.2011 tarihinden bugüne kadar ödemeye devam etmekteyim.
  İsteğe bağlı bağkura devam mı etmeliyim ? daha ne kadar ödemeliyim ? kaç yaşında emekli olurum ?

  1. Emeklilik işlem talebinize bağlıdır.
   Emekli olacağınız sigorta kolu ile görüşmeniz gerekir. Lütfen 170 SGK yı arayınız

 3. 12.10.1973 DOĞUMLIYUM. 18.09.1989 TARİHİNDE STAJER ÖĞRENCİ OLARAK SİGORTA GİRİŞİ YAPILARAK SİGORTA NUMARASI ALDIM. EV HANIMIYIM. İSTEĞE BAĞLI OLARAK EMEKLİ OLMAK İSTİYORUM. 2008 YILINA AİT 130 GÜN PRİMİM VAR. İSTEĞE BAĞLI SİGORTA OLURSAM EN ERKEN NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM. NE KADAR PİRİM ÖDEMEM GEREKİR. TEŞEKKÜR EDERİM. SAYGILARIMLA.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu