• İsteğe Bağlı Bağ-Kurda Emeklilik

  Emeklilik şüphesiz ki insanları ilgilendiren en önemli konulardan birisidir. Sigortalı olan kişiler ya da sigortalı olmak isteyen kişiler, belirli şartlardan sonra emekli olup emekli aylıklarını almak isterler. Ülkemizde her gün binlerce vatandaş sigortasını yeniden başlatmakta ya da gerekli koşulları sağlayıp emeklilik için başvuru yapmaktadır. Emeklilik için başvuru şartları isteğe bağlı sigortalılıkta da farklılık göstermektedir. İsteğe bağlı Bağ-Kur emeklilik için de şartlar belirlenmiştir, bu şartları yerine getiren isteğe bağlı Bağ-Kurlu kişiler emekli olabilirler.


  İlk olarak isteğe bağlı sigortalılığı ya da isteğe bağlı Bağ-Kurlu olmayı açıklamakta yarar var. Ülkemizde bazen insanlar normal sigortalı olabilmek için gerekli olan şartları sağlayamazlar, taşıyamazlar ya da daha sonradan, bu zorunlu sigortalılık için geçerli olan şartları kaybedebilirler. Böylece o kişiler, zorunlu sigortalılık kapsamında yer alamazlar. İşte bu noktada devlet bu vatandaşlara bir kolaylık sağlamaktadır. Söz konusu olan kişiler isteğe bağlı sigortalılık için başvuru yapabilir. İsteğe bağlı sigortalılık veya isteğe bağlı Bağ-Kur sigortalılık bir ayda 30 günden az çalışan ya da belirli günlerde tam gün çalışamayan kişilerde geçerli olur ve bu kişiler başvuru yapabilir. Ayrıca daha öncesinde isteğe bağlı Bağ-Kur sigortalılığına başvuracak kişinin sosyal güvenlik kanunlarına göre de çalışması olmamalıdır. Söz konusu olan kişiler isteğe bağlı sigortalılıkta yaşlılık, ölüm ve buna benzer primleri kendileri öderler. Böylece devletin indirimli yaptığı sağlık gibi hizmetlerden faydalanabilirler ve bakmakla yükümlü oldukları kişileri de bu kapsama alabilirler.

  İsteğe bağlı Bağ-Kura da başvuru şartları yukarıdaki gibidir. Ama bunların yanında ek başvuru şartları da bulunmaktadır. İsteğe bağlı Bağ-Kura başvurabilecek olan kişileri şöyle sıralayabiliriz:

  • Zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışması olmayanlar.
  • Bir ay süresince 30 günden az çalışan ya da tam gün çalışmayan kişiler.
  • Sigortaları nedeniyle ülkemizde Sosyal Güvenlik Kanunlarına göre malullük ya da yaşlılık aylığı alamayan kişiler.
  • 18 yaşını dolduranlar isteğe bağlı Bağ-Kur sigortalılığına başvurabilirler.

  İsteğe bağlı Bağ-Kura başvuranların sigortalılık süreleri belirtilen kuruma kayıtları geçtiği andan itibaren başlar. İsteğe bağlı Bağ-Kura başvurular için İsteğe Bağlı Sigortalı Giriş Belgesi doldurulup bulunulan yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumuna iletilmelidir.

  İsteğe bağlı Bağ-Kur sigortalılığının sona erme halleri de bulunmaktadır. Bu durumlar; kuruma yazılı talepte bulunulursa, ikamet yurt dışına çıkarılırsa ya da zorunlu sigortalılığa tabii olunursa isteğe bağlı Bağ-Kur sigortası sona erer. Söz konusu olan sigortalı kişi vefat ederse ya da yurt dışındaki çalışması biterse de söz konusu olan bu sigortalılık sona erer.

  Sponsorlu Bağlantılar


  İsteğe Bağlı Bağ-Kurda Emeklilik Şartları

  Bilindiği üzere ülkemizdeki her sigorta kolunun emeklilik şartları farklıdır. İsteğe bağlı Bağ-Kur emekliliğinde ise belirli şartlar bulunmaktadır. Bağ-Kurdan 3600 günle emeklilik bulunmamaktadır. Bağ-Kurlu kadınların ya da erkeklerin emekli olabilmesi için en 5400 gün primleri bulunması gerekmektedir. 3600 prim günü ile emekli olmak isteyen kişilerin bir iş yerine bağlı olarak çalışması gerekmektedir. Bu olmazsa kanun gereğince prim ödemesi yaparak kendi eksik günlerini tamamlaması gerekmektedir.

  İsteğe bağlı Bağ-Kur emekliliği olayında, 1 Ekim 2008’e kadar SSK kapsamında olunur, daha sonra ise bunlar Bağ-Kur kapsamına alınmaktadır. İsteğe bağlı Bağ-Kur emekliliğinde yaş haddi ve normal emeklilik şartları diğer emekliliklerle aynıdır.  tıkla sorunu sor

  İsteğe Bağlı Bağ-Kurda Emeklilik İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. fatma köksal dedi ki:

   10 senedir Türkiye vetandaşıyım yalnız Azerbaycanda 1988 yıldan 2 seneden fazla çalışmam olmuş şimdi emekli olmam için ne yapmam gerekir İlginiz için teşekkür ederim

  Sorunuzu Yazın