Genel

İstanbul’da Peşinatsız Senetle Altın Veren Kuyumcular

pesinatsiz senetle altin veren kuyumcular

Senetle altın veren kuyumcular özellikle İstanbul ve Ankara’da yoğunlaşmıştır. Acil altın ihtiyacının düğün gibi nedenlerle ortaya çıkması ya da nakit para ihtiyacını altın alarak karşılamak isteyenler, bu kuyumculara başvurmaktadır. İstanbul ve Ankara’da yoğunlaşan elden senetle altın alma işleminin yanında, Türkiye’nin dört bir yanından altının senetle alınmasına ilişkin adımlar, kuyumcular tarafından atılmaktadır.

Senetle Altın Alırken Dikkat Edilecek Noktalar

Senetle altın almanın püf noktaları arasında en önemlileri tanıdık bir kuyumcudan bu işlemin gerçekleştirilmesidir. Bu sayede güvenle alışverişinizi yapabilirsiniz. İşlem senet kullanarak yapıldığından, güven konusunda sorunlar yaşanabilmektedir. Bu nedenle kuyumcudan senedinizi aylık olarak yapmasını istemelisiniz. Bu sayede takside bağladığınız altın alışverişlerinizi öderken, elinize geçen ödenmiş senetleri imha edebilirsiniz. Ancak bütün bir borç tek senette toplanırsa, borcunuzu ödeseniz de kalan bir taksitinizi geciktirmeniz halinde, borcunuzun hiçbir kısmını ödememiş gibi muamele görebilirsiniz. Bu nedenle aylık tutarların yazılı olduğu senetleri ayrı ayrı yaptırıp, para karşılığı senedinizi almalısınız.

Kredi Çekemeyenler İçin Altın Almak

Kredi çekemeyen vatandaşların altın alması için kuyumcular tarafından elden taksit imkanları sunulmuştur. Borçların çok üst üste gelmesi gibi durumlarda kullanılmak üzere kuyumcular tarafından senetle altın alma kolaylığı sağlanmaktadır. Senetle alınacak altınlar, tekrar bozdurularak nakit paraya çevrilebilir, bu sayede nakit ihtiyacı karşılanabilir. Alınacak altının bu amaçla kullanılması planlanıyorsa, gram altın alınması tercih edilmelidir. Çünkü pırlanta ya da işlenmiş bilezik gibi aksesuar eşyalarının alımı ile satımı arasında büyük fark bulunmakta, bu fark da alan için zarara yol açmaktadır. Bu nedenle gram veya çeyrek altın alınması, sonrasında satılması planlanıyorsa daha uygun olacaktır.

Kuyumcular, gelen müşterilerin bankadan nakit çekememe durumu nedeniyle kredi kartı ile altın alması, sonra bozdurması fikrine sıcak bakmaktadırlar. Alın ve bozdurma arasındaki fark ve altın satış komisyonu gibi ek ücretleri müşteriye ödetmeleri nedeniyle, düşük de olsa komisyon ücreti ödeterek kar etmeyi amaçlarlar. Bunun yanında İstanbul, Mardin, Van gibi şehirlerde, kuyumcular aynı zamanda senet karşılığı nakit para da vermektedir. Bunun yapılabilmesi için altının satışı formalite olarak gösterilir. Satış karşılığı imzalanacak senede istenen para miktarı yazılır. Bunun için dikkat edilmesi gereken senedin bir tane değil, aylara bölünmüş olarak yapılmış olmasıdır.

Düzenli Maaşı ve Ssk’sı Olanlara Senetle Altın

Düzenli maaş sahiplerine senetle altın verilmesi, diğer gruplara oranla daha kolaydır. Kuyumcular tarafından  düzenli maaş, altın alıcıları için ödeme teminatı olarak görülmektedir. Bu nedenle kuyumcular, devlet memurlarına ve sigortalılara senetle altın vermeye daha sıcak bakarlar. Bir nevi faktöring şirketler gibi nakit ihtiyacını karşılama yolunda adımlar atan kuyumcular, bu tür maaşı olan müşterileri için taksit imkanlarını daha fazla arttırmaktadır. Aylık olarak imzalanan senetlerde senet sahibinin Ssk’lı biri olması, kuyumcular tarafından güven verici olarak algılanmaktadır. Bu nedenle özellikle devlet memurlarının nakit ihtiyaçlarına bu tarz senetle altın satan kuyumcularca çok hızlı bir şekilde çözüm bulunmaktadır.

Senetle Altın Satan Kuyumcular

Senetle altın satışı yapılan kuyumcuları bulmak için yapılması gereken direkt olarak sormaktır. Genellikle İstanbul Kapalıçarşı gibi kuyumcuların ağırlıkta olduğu yerler gidilerek kolaylıkla senet karşılığı altın alma işlemi yapılabilmektedir. Bunun yanında kredi kartından çekip belirli bir komisyon karşılığı nakit paraya dönüştürülen miktarı size verecek kuyumcu sayısı çok daha fazladır. Elden taksit imkanıyla altın alımını yalnız köklü ve müşterilerinden güven almış kuyumcular yaparken, neredeyse tüm kuyumcular kredi kartını nakit paraya çevirebilir. Bu nedenle eğer nakit ihtiyacı için altın alımı isteniyorsa, öncelikle kredi kartlarının denenmesi daha yararlı olacaktır.

Elden taksit ile altın almak için kuyumcuya gidilirken yanında götürülmesi gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler şöyle sıralanabilir:

 • İkametgah
 • E- devlet şifresi ile yapılacak icra takibi sorgulama
 • Kimlik belgesi

Bu belgelerle kuyumcuya elden taksitle altın alma amacıyla gidildiğinde kuyumcuların güveni sağlaması amacıyla belgeler istenecektir. Kuyumcular, e- devlet sistemi üzerinden yapacakları sorguda icra takibi bulunan müşterilere elden taksitle altın vermemektedir. Senet karşılığı altın alımları için icra takibinin bulunmaması gerekmektedir.

Elden Taksitle Satın Alınabilecek Altınlar

Elden alımı mümkün olan altın çeşitleri şunlardır:

 • Kelepçe model bilezik
 • Trabzon hasır modeli
 • Adana burma bilezik
 • Hediyelik altın
 • Düz işçiliksiz 22 ayar
 • Düz işçiliksiz 24 ayar
 • Takı seti
 • Altın küpe çeşitleri

Bu çeşitlerde altın alırken en çok dikkat edilmesi gerekenler arasında işçiliksiz olması, saf halde bulunması dır. İşçilik ücretleri satışta düşüldüğünden alımda yüksek, satımda düşük bir ücret elde edilir. Bu nedenle acil paraya ihtiyacı olan ve bu nedenle elden taksitle altın alışverişi yapmaya çalışanlar düz, sade, işçiliksiz parçalar tercih etmelidir. Bunun yanında hemen acil paraya çevirmek isteniyorsa 22 ayar sade bilezikler en uygunlarıdır.

Taksitle Çeyrek Altın Almak

Senetle çeyrek altın almak için çeyrek altın için yaklaşık 5 TL taksitlendirme sebepli ücret artışı meydana gelecektir. Bu artış doğrultusunda örneğin 150 TL’lik bir altının taksitli fiyatı 155 TL olarak belirlenir ve senet ona göre hazırlanır. Kuyumcuların komisyon ücretleri, güvendikleri müşterilerine peşinatsız ve elden taksitle altın satmaları serbest piyasa kuralları gereğince yalnız kendilerini ilgilendiren bir durumdur. Bu durum, fahiş faiz oranları uygulanmadıkça, para ile para kazanma, para satma gibi durumlar meydana gelmedikçe tefeciliğe girmez ve suç değildir.

Senetle Altın Bilezik Almak

Senet imzalayarak bilezik almak tamamen serbest piyasa eseridir. Bu kapsamda kimi kuyumcular kesinlikle böyle bir işe girmemekte, kimilerinden de kolaylıkla senetle altın alınabilmektedir.altının gramaj fiyatı belli olmasına rağmen işçilik, süsleme, aksesuar, kullanılan taşlar gibi ekstralar dolayısıyla fiyatta altın ederinin üzerinde bir satış bedeli ortaya çıkmaktadır. Buna rağmen işlemelerinden dolayı sadece altını 1.000 TL olan bir bilezik 1.800 TL’ye satılabilmektedir. Bu satış gerçekleştirildikten sonra alıcı bileziği satmaya çalıştığında ise en fazla 1.000 TL’ye alıcı kuyumcu bulacaktır. Bu nedenle alıcının zararı en az 800 TL olur. Böyle bir durumla karşılaşmamanın yolu, üzerinde taş bulundurmayan, düz bilezikler seçmektir.

Bunun yanında set ve takımlarda da her ne kadar model düz de olsa satış sırasında büyük fiyat farkları ortaya çıkmaktadır. Gerdanlık takımlarının pırlanta olması durumunda 2.000 TL ve üzeri alınmış bir takım dahi çok cüzi fiyatlara kuyumcular tarafından alınır. Bununla karşılaşılmaması için ilerde veya yakın zamanda bozdurulması düşünülerek alınan kuyum ürünlerinin düz, eksiz, işçiliksiz ve ek taş kullanılmayan modeller arasından seçilmesi gerekmektedir. Bu sayede satışta kayıp daha aza inecektir.

Mecidiyeköy Kuyumcular Çarşısı Senetle Satışları

Mecidiyeköy Çarşısı senetli satışları burayı diğer kuyumculardan ayırmaktadır. Bu kuyum çarşısında karttan çekip nakite aktarmaktan elden taksitle bilezik satmaya kadar, tüm farklı alışveriş stilleri kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra bu çarşıda taksitle cumhuriyet altını ve bilezikler dahil dahil tüm altın çeşitleri satışa sunulmuştur.Şehit Ertuğrul Kocabaş Caddesi üzerinde bulunan bu çarşı, Mecidiyeköy’de senetle altın alımı yapılabilecek yerlerin başında gelmektedir.

Peşinatsız Senetle Araba Nasıl Alınır? Neresi Veriyor?

Peşinatsız Senetle Cep Telefonu Nasıl Alınır? Veren Yerler Nelerdir?

Arçelik Senetle Telefon Veriyor mu ? Nasıl Alınır?

Shares:

23 Yorumlar

 • Bulent
  21.12.2023

  Selamlar senetle altln almak istiyorum yardlmcl olurmusunuz

  Cevapla
 • Ebru
  17.01.2022

  Senetle altın almak istiyorum bankalardan kredi alamıyorum acil 35.000tlye ihtiyacım var yardımlarınızı bekliyorum

  Cevapla
 • Menekşe
  04.08.2021

  50 bin tl ye ihtıyacım var .yardı mcı olurmusunuz

  Cevapla
 • Kenan
  16.11.2020

  Senetle 5000 tl istiyorum en kendimın.yardimci olabilecek varmı

  Cevapla
 • Engin
  27.08.2020

  Bana 10000 tl gerekli.o tutarda altini senetle verebiliyomusunuz.ozel sektor calisanim 3000 tl maasla.

  Cevapla
 • Mehmet
  08.06.2020

  Selamlar senetle altin almak istiyrum sinoptan yaziyrm mumkunse donus yaparsaniz sevinirim 0542 ………. aramanizi bekliyrm lutfen yardimci olun

  Cevapla
 • Ramazan
  07.06.2020

  Senetle altin almak istiyorum litfen ulasin

  Cevapla
 • Barış
  20.02.2020

  Senetle altın almak istiyorum bankalardan kredi alamıyorum acil 50.000tlye ihtiyacım var yardımlarınızı bekliyorum

  Cevapla
  • barış
   22.02.2020

   Merhaba,

   Bana mailiniz yanıtlandı bildirimi geliyor ancak açtığımda sadece kendi cevabımı görebiliyorum dönüşünüzü rica ederim.

  • Danışma Birimi
   25.02.2020

   Merhaba,

   Yazımız bilgi amaçlıdır. Bu konuda size maalesef yardımcı olabilme şansımız bulunmuyor.

 • Sedat
  20.01.2020

  Paraya ihtiyacım var yardımcı ola bilirmisiniz

  Cevapla
 • Samet ÇETİN
  19.01.2020

  devlet memuru personeliyim senetle altın ya da kredi nasıl alabilirim gelirim 6000 tl üstü banka sicilim olumsuz
  50 bin tl acil paraya ihtiyacım var kısa sürede fazla fazla ödenecektir

  Cevapla
 • Orhan
  03.01.2020

  Merhaba nakit sıkıntım var çok değil yardımcı olabilir misiniz

  Cevapla
 • Zeki
  27.12.2019

  Bende 15 bin TL altın almak istiyorum 5000 bin TL maaş var sicil bozuk icram yok Sakarya da jandarma da görev yapıyorum 0536 ********** elden senetle altın almak istiyom

  Cevapla
 • ergün artık
  16.11.2019

  merhaba 10000 tl krediye ihtiyacım var geri, ödemesini kısa vadede yapabilirim vergi borcumu kapatıp kredi çekmek için kullanacağım aylık 3.300 tl gelirim bulunmaktadır.

  Cevapla
 • Muhammed
  10.11.2019

  Acil para lazim sıkıntıdayı tlf ******** 1500 tl ihtiyscım var her ay 300 tl veririm

  Cevapla
 • murat
  30.10.2019

  Mrb acil 5.000 tl ye ihtiyacım var. İstanbul maltepe ikamet ediyorum. Devlet memuruyum, senetle altın veren kuyumcu arıyorum. Şartlar nedir, dönüş bekliyorum.

  Cevapla
 • Neşe
  09.10.2019

  Merhaba tam olarak kesin senetle altin veren kuyumcular İstanbul Avrupa yakasında nerede lütfen yardım edin

  Cevapla
 • Neşe tuğgen kütük
  09.10.2019

  İstanbul da senetle altin kesin olarak neresi veriyor aşırı zordayin 2 bin 3 bin olsa kafi

  Cevapla
 • Gulsemın
  07.10.2019

  Senetle altın satıslarınız nasıl oluyo ogrene bılırıyım

  Cevapla
 • meral
  06.09.2019

  senetle altın almak istiyorum yardımcı olabilirmisiniz

  Cevapla
 • Pinar
  03.09.2019

  Senetle altin satin almak istiyorum

  Cevapla
 • Begüm
  11.08.2019

  Merhba benim acil 8000 tl ye ihtiyacm var senetle kredi nasıl alblrm

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir