Genel

İstanbul’da Annelere Müjde Artık Ücretsiz Olacak!

İstanbul’da Annelere Müjde Artık Ücretsiz Olacak! İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim vaadi olan 4 yaş ve altındaki çocukların annelerine ücretsiz ulaşım kartı verilmesi uygulamasına İBB Meclis’i tarafından onay çıkmış bulunuyor. Buna göre İstanbul’da ikamet eden 1 milyon 600 bin çocuğun anneleri için ücretsiz ulaşım kartı verilecektir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Toplu Ulaşım Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nün başkan Ekrem İmamoğlu’nun seçim vaatlerinden olan 4 yaş ve altındaki anneler için ücretsiz ulaşım kartı vermek üzere hazırlamış olduğu teklif, ilk olarak 16 Ocak 2020 tarihinde İBB Meclis gündeme taşınmış bulunmaktadır.

Ak Parti – MHP grubunun çoğunlukta olduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis’inde Sayıştay tarafından olumlu görüş alınması şart koşularak, annelere ücretsiz kart verilmesi uygun bulunmuştu. Belirtilen durum üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimi Sayıştan Başkanlığı’na yazı göndermiş bulunmaktadır. Sayıştay tarafından gelen görüş yazısında kamu kurum ya da kuruluşlarına istişari mahiyette bir görüş bildirme görevlerinin bulunmadığı ve bu konuda görüş verilemeyeceği bildirildi.

Anneler İçin Ücretsiz Kart Giderleri Belediye Bütçesinden Karşılanacak!

Anneler İçin Ücretsiz Kart Giderleri Belediye Bütçesinden Karşılanacak! Sayıştay yazısının ardından konu 17 Temmuz 2020 tarihli ilgili meclise gelmiş bulunmaktadır. Buna göre ilgili komisyonlar tarafından hazırlanan rapor içeriğine göre, 4 yaş ve atında çocukları olan annelere ücretsiz ulaşım kartı verilmesi kararı alınmış bulunmaktadır. Alınan bu karara istinaden de toplu taşıma kuruluşlarının ücretsiz taşıma nedeni ile birlikte uğramış olacakları kayıplar için belediye bütçesinden karşılanması Sayıştay kanununda belirlenen usulün belediye yönetimi tarafından izlenmesi kaydı ile uygun bulunmuştur. Alınan karar oy birliği ile kabul edilmiş bulunmaktadır. Ayrıca Sağlık çalışanları için tanınan ücretsiz ulaşım imkanı kararı da oy çokluğu ile kabul edilmiş ve 31 Ağustos’a kadar uzatılmış bulunmaktadır. Sağlık çalışanları için 31 Ağustos tarihine kadar uzatılan bir diğer ücretsiz uygulama da İSPARK otoparklarının ücretsiz olarak kullanabilmeleri olmaktadır.

İstanbul’da Ücretsiz Ulaşım Kart Başvurusu Nereden Yapılacak?

İstanbul’da Ücretsiz Ulaşım Kart Başvurusu Nereden Yapılacak? İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis’inde Sayıştay tarafından olumlu onay alınan 4 yaş ve altı İstanbul’da ikamet eden anneler için ücretsiz ulaşım kartı için başvuruları nereden yapılacak? Bahsi geçen konunun Sayıştay’dan onay almasının ardından gözler başvuruların ne zaman ve nereden yapılacağına çevrilmiş bulunuyor. Bebekli anneler için sağlanacak olan İBB ücretsiz taşıma kartı başvuru ya da başvuru merkezlerine yönelik herhangi bir açıklama henüz gelmiş bulunmamaktadır. Gerekli detaylar belirlendiğinde paylaşım yapılacaktır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Kaymakamlık Para Yardımı Ne Kadar, Nasıl Başvuru Yapılır?

Yoksullara Kira Yardımı

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu