emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İstanbul Toplu Taşıma İçin Acilen Önlem Aldı!

İstanbul Toplu Taşıma İçin Acilen Önlem Aldı!
04.06.2020

İstanbul Toplu Taşıma İçin Acilen Önlem Aldı! Korona virüsü sonrasında başlayan normalleşme çalışmaları kapsamında İstanbul genelinde toplu taşımalarda kuralların ihlal edilmesinin ardından Valilik acil toplantıya gitti. Yapılan acil toplantı sonrasında korona virüsüne karşı mücadele işlemlerini tehlikeye sokan manzaralar karşısında İstanbul genelinde acil önlemler alındı. Belirtilen önlemlere karşı uymayan vatandaşlara idari para cezası uygulanacağı belirtildi.

Türkiye genelinde korona virüsle mücadele kapsamında başlayan normalleşme çalışmaları toplu taşımalarda yolcular virüs ile mücadelenin temel kurallarını ihlal ettikleri gözlemlendi. İstanbul genelinde ortaya çıkan manzaralar karşınında acil önlem planları yapılmış bulunmaktadır. İstanbul genelindeki yetkililerin katılımları ile gerçekleştirilen toplantı sonrasında oldukça önemli kararlar alınmış bulunmaktadır. Gerçekleştirilen toplantı sonrasında Bilim Kurulu’nun önerileri, İçişleri Bakanlığı’nın Genelgesi ve İstanbul Toplu Ulaşım Bilim Kurulu ve İstanbul Toplu Ulaşım Destek Komisyonu tarafından gerçekleştirilen toplantı ve değerlendirmeler sonrasında alınan kararlar şu şekilde olmaktadır.

Alınan Kararlara Uymayanlara İdari Para Cezası Uygulanacak!

Alınan Kararlara Uymayanlara İdari Para Cezası Uygulanacak! İstanbul korona virüsü ile mücadele kapsamında hiçte beklenmeyen manzaralar sonrasında acil olarak yetkililer tarafınca toplantıya gidilmiş bazı kararlar alınmış bulunuyor. Gerçekleştirilen toplantı sonrası alınan kararlar aşağıda belirtilmiştir.

  • Ayakta yolcu taşıyan otobüs ve metrobüs araçları için, oturan yolcu sayısı kadar ve ayakta yolcu kapasitesinin 1/3’ü kadar yolcu alınacak.
  • Ayakta bulunan yolcuların yakın temasını engellemek adına araç zeminlerine etiket uygulaması yapılacak.
  • Araç kapasitesinin dolması durumunda şoför yeni yolcu alımı yapmayacak.
  • Israr ile binmek isteyen olması durumunda araç hareket ettirilmeden kolluk kuvvetlerine bildirimleri yapılacaktır.
  • Metro ve raylı sistem araçlarında oturan koltukların tamamı ve ayakta tolcu kapasitesinin % 50’si kadar yolcu alınacaktır.
  • Şehir hatları vapurları ve deniz motorlarında oturan yolcu kapasitesi kadar yolcu alınacaktır.
  • Tüm araçlarda sıvı el dezenfektanı bulundurulacaktır.
  • Araçlar her gün sefer öncesi ve gerekli olması durumunda sefer aralarında dezenfekte edilecektir.
  • Duraklarda sosyal mesafenin korunması amacıyla işaretleme yapılacaktır.
  • Yukarıda belirtilen kurallara uymayanlar için Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282.maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195.maddesi gereğince gerekli işlemlerin yapılacağı belirtilmiş bulunmaktadır.

Bakan Açıkladı Hafta Sonu 6-7 Haziran Sokağa Çıkma Yasağı Olacak mı?

MEB’den Flaş Açıklama Telafi Eğitimleri Ne Zaman Başlayacak?

Bu İllerde Maskesiz Sokağa Çıkana Para Cezası Uygulanacak!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.