• İşsizlik Maaşı Hesaplama 2018


  4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’na uygun şekilde çalışılan süre boyunca işsizlik sigorta kesintisi yapılan bir işçinin, çalışma hayatı o firmada sona erdiğinde bu kesinti yapılan süreye bağlı olarak almaya hak kazandığı maaş işsizlik maaşı olarak adlandırılmaktadır.


  İşsizlik Maaşı İçin Gerekli Prim Şartı Nedir?

  Bir kişi eğer:

  • İşten ayrılmadan önceki son 120 günde (4 ayda) kesintisiz olarak çalışmış
  • Son 3 yıllık zaman diliminde de toplamda en az 600 günlük işsizlik sigorta kesintisi ödemiş ise

  işsizlik maaşı almaya hak kazanmış demektir.

  İşsizlik Sigorta Primlerini Kim Öder? Bu Primler Ne Kadardır?

  İşsizlik maaşı 2018 yılında da sigortalı çalışanın primine esas aylık brüt kazanç üzerinden hesaplanmaktadır. Bu matematiğe,

  • Sigortalı %1
  • İşveren %2
  • Devlet ise %1

  olarak katılmaktadır. İsteğe bağlı işsizlik sigorta primlerinde de sigorta %1 ve işveren %2 olarak pay alımı yapılmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  İşsizlik Maaşı Hesaplama 2018 Nasıl Yapılır?

  Önce sigortalı çalışanın son 4 aya ait brüt maaşının ortalaması alınır. Sonrasında bir günlük ücret miktarı bulunur ve bu rakamın %40’ı için yeni bir hesaplama yapılır. Bulunan rakam 30 gün ile çarpılarak işsizlik maaşı hesaplama 2018 için sonuç bulunmuş olur. Burada bilinmesi gereken en önemli nokta ise bu tutarın güncel asgari ücretin %80’ini geçmeyeceğidir. Yani isterseniz asgari ücretin %95’ini gösteren bir hesaplama yapmış olun, yine de %80 üzerinde bir rakama tabi tutulamayacaksınız.

  Örneğin, son dört için aylık ortalamanız 3.000,00 TL ise bu rakamın %40’lık dilimini yani 1.200,00 TL’yi işsizlik maaş ödemesi olarak alabilirsiniz. Alacağınız tüm ücretlere damga vergisi dahil edilmektedir.

  İşsizlik Maaşı Damga Vergisi Oranı Nedir?

  İşsizlik maaşı için sizden alınacak tek vergi, damga vergisidir. 2013 yılı ve daha sonrası için damga vergisi oranı %0,759’da sabitlenmiş iken, 2013 öncesinde %0,66 sayısı ile hesaplama yapılıyordu.

  İşsizlik Maaşı Süresi Neye Göre Değişir?

  İşsizlik maaşı 2018 için de geçerli bir takım kurallar çerçevesinde düzenlenmektedir. Buna göre tıpkı diğer yıllardaki gibi son 3 yıl içerisindeki:

  • İşsizlik sigorta prim gün sayısı 600 ile 899 arasında olan kişiler için 6 ay
  • İşsizlik sigorta prim gün sayısı 900 ile 1079 arasında olan kişiler için 8 ay
  • İşsizlik sigorta prim gün sayısı 1080’in üzerinde olan kişiler için de 10 ay

  işsizlik maaşı alma hakkına sahiptirler.

  İşsizlik Maaşı Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

  Her şeyden önce kendi istek ya da kusurunuz dışında gerekli yetenek, yeterlilik ve sağlık koşullarına uygun iken işsiz kalmış olmalısınız.

  İş yeri çıkış tarihiniz itibarıyla devam eden 30 gün içerisinde bir İŞKUR birimine başvuru yapmanız gerekmektedir. Buraya bizzat ya da internet üzerinden http://www.iskur.gov.tr/ linkini kullanarak müracaatta bulunabilirsiniz.

  Bir sebepten dolayı 30 günlük şarta uymamışsanız ve daha sonrasında bu maaştan yararlanmak istiyorsanız, bu sefer hakkınız olan süreden geç kalmış olduğunuz bu süre düşürülecektir. Örneğin ilk 1 ayda değil de 48. gün başvuru yaptığınızı ve 1050 gün çalışmış olduğunuzu varsayalım. Normalde 8 ay maaş alma hakkını elde etmişken sırf 18 günlük gecikme yüzünden bir aylık şansınızı kaybeder ve 7 ay işsizlik maaşına onay vermek zorunda kalırsınız. Bu yüzden gecikmeden başvurularınızı yapın.

  Küçük bir not olarak da İŞKUR’un siz başvuruda bulunur bulunmaz sizin yerinize iş arayan kaydı oluşturduğunu belirtelim. Böylelikle danışmanlık, yeni bir işe yerleştirme ve mesleki eğitim gibi hizmetlerden de faydalanmanız sağlanmış oluyor.

  İşsizlik maaşı aldığınız süre boyunca genel sağlık sigortanız devlet eli ile ödenmeye devam etmektedir.

  En Düşük ve En Yüksek İşsizlik Maaşları 2018’de Nasıl Şekillendi?

  Yapılan işsizlik maaşı hesaplama çalışmaları ile:

  • En düşük işsizlik maaşı 805,00 TL
  • En yüksek işsizlik maaşı ise 1.623,00 TL

  olarak belirlendi.

  İşsizlik Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

  Eğer aşağıdaki durumlardan biri tespit edilirse işsizlik maaşınız o an itibarıyla kesilmiş olur:

  • İŞKUR tarafından size uygun olduğuna karar verilip teklifte bulunulduğunda, o işi haksız bir sebep yüzünden reddetmişseniz
  • İşsizlik maaşı almanıza rağmen kayıt dışı olarak bir yerde çalışmaya başlamışsanız ve durum yetkililer tarafından öğrenilmişse
  • Bu maaşın yanı sıra emekli maaşı almaya başlamışsanız

  sorgusuz sualsiz işsizlik maaşınız kesilir ve bu kesinti hakkında hak iddia edemezsiniz.

  Haklı Fesih

  Kimi durumlarda çalışanın kendi isteği ile işten ayrılması sonucu da işsizlik maaşı alması doğal karşılanmaktadır. Bu kurallar genellikle haklı fesih olarak görülürler. Bu duruma işverenin iyi niyet ve ahlak ilkelerine uygun davranmadığı dayanak olarak gösterilebilinmektedir.

  İş yerinin el değiştirmesi, başkasına geçmesi ya da grup olarak bir başka şirketin egemenliği altına girmesi, kapanması da haklı fesih sebepleri arasında yer almaktadır. Ayrıca yapılan işin ya da işyerinin niteliğinin değişmesi de yine bu fesih türü altında geçmektedir.

  İşveren çalışanının hakkını ödemediğinde ve ödediği maaşı eksik gösterdiğinde yine haklı fesih devreye girer.

  Yukarıdaki durumlardan herhangi biri oluştuğunda kişi istifa edebilir ve hakkı olan işsizlik maaşı hesaplama yolu ile belirlendiğinde bu rakamı almaya başlayabilir.

  İlk İşsizlik Maaşı Ne Zaman Alınabilinir?

  Tüm işlemleriniz bittiğinde maaş almaya hak kazanmışsanız takip eden ilk ayın sonundan itibaren PTT’den işsizlik maaşı almaya başlayabilirsiniz.

  Maaşını Alamayan İşçiye İş-Kur Desteği

  İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır 2018 ?

  Bebek Yardım Parası Nasıl Alınır ?  tıkla sorunu sor

  İşsizlik Maaşı Hesaplama 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın