Genel

İŞSİZLİK MAAŞI ALMANIN ŞARTLARI

İşsizlik, kişinin işten çıkma durumunda bulunduğu ve çalışma halinde olmadığı zamandır. Bu durumda herhangi bir gelir elde edemeyen ve zor durumda kalan vatandaşlara devlet tarafından bir kolaylık sağlanılmaktadır. Bu kolaylık işsizlik maaşıdır. İşsizlik maaşı, devlet tarafından işsiz vatandaşlara verilen yardım parası niteliğinde bir destektir. Bu yazıda, işsiz kalma durumunda yasal yollarla bu parayı almanın yollarından ve gerektirdiği koşullardan bahsedeceğim. İşsizlik maaşı almanın şartları elbette ki vardır. Bu maaşı almak için belirli kriterleri sağlamak gerekmektedir.


İşsizlik Maaşı Almanın Şartları Nelerdir?

4447 no’ lu kanunda belirtilen kıstaslara göre işsizlik maaşı almanın şartları;

Kişi, kendi isteği ve yetenekleri (kaza, hastalık, özür vb. ) gibi durumlar haricinde işsiz kalmış, önceki 120 gün içinde primleri ödenerek çalışmış ve işsizlik sigortası primini minimum 600 gün süre ile 3 ay içinde ödemiş vatandaşlar bu hizmetten yararlanabilirler. İşsizlik maaşı almanın şartları görüldüğü üzere yukarıdakiler gibidir.

İşsizlik maaşı almanın şartlarını sağladıktan sonra aşağıdaki koşullarda belirtileceği üzere kaç gün süreyle işsizlik maaşı alınabileceği bilgilerine ulaşabilirsiniz.

  • 600 gün primleri ödenip sigortalı olarak çalışmış işsizlik sigortası primi ödemiş olan işsizlere 180 gün,
  • 900 gün primleri ödenip sigortalı olarak çalışmış işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
  • 1080 gün primleri ödenip sigortalı olarak çalışmış işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün, süre ile işsizlik ödeneğine hak kazanmaktadırlar.

Yukarıda bahsedilen işsizlik maaşı almanın şartları sağlandığında bu hizmetten faydalanabilmek mümkündür.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu