İŞKUR

İşsizlik Maaş Başvurusu Onaylanmayan Vatandaşlara 1.177TL Desteği!

İşsizlik Maaş Başvurusu Onaylanmayan Vatandaşlara 1.177TL Desteği! Korona virüsü nedeni ile işsiz kalan ve işsizlik maaşı başvurusunda bulunarak red edilen vatandaşlara sevindirici haber geldi. Korona virüsü kapsamında ekonomik mücadele son sürat ile devam ediyor. Ücretsiz izine çıkartılan ya da 15 Mart 2020 tarihinden sonra işten çıkartılan vatandaşlara verilecek olan ödeneğin detayları belli olmuş bulunmaktadır. Korona virüsü nedeni ile 15 Mart 2020 tarihinden itibaren işten çıkartılan ve işsizlik maaşına başvuruda bulunarak olumlu cevap alamayan vatandaşların yeni bir başvuruda bulunmalarına gerek bulunmamaktadır. Gelen bilgilere göre 15 Mart 2020 sonrası işten çıkartılarak İŞKUR’a işsizlik ödeneğine başvuruda bulunarak olumsuz sonuç alan tüm vatandaşlarımızın desteği resen başlatılma kararı alınmış bulunmaktadır.

Diğer yandan 15 Mart 2020 tarihinden sonra işten çıkartılmış fakat herhangi bir işsizlik başvurusunda bulunmamış vatandaşlar için işsizlik ödemelerinin başlatılması için internet üzerinden başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Her hangi bir başvuruda bulunmamış kişileri için başvurularını, iskur.gov.tr adresine girerek gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Gelen bilgiye göre ücretsiz izine çıkaran işveren, SGK’ya bildirimde bulunması gerekmektedir. Diğer yandan ay içerisinde 10 günden fazla sigortalılığı bulunan ev hizmetlerinde çalışanlar da bu kapsama girmektedir. İşverenler SGK’ya başvuruda bulunurken iznin verildiği ayı takip eden her ayın 3’üne kadar bildirim yapmakla yükümlü olacaktır. İş veren SGK’ya başvuruda bulunduğu sırada çalışanının izine ayrıldığı gün sayısını, T.C. numarasını, IBAN numarasını ve cep telefon numarasını da bildirmek zorundadır.

İşsizlik Maaş Ödemesi Ne Kadar Süre Verilecek?

İşsizlik Maaş Ödemesi Ne Kadar Süre Verilecek? İş veren tarafından, işten çıkartan ve ücretsiz izine gönderilen vatandaşların IBAN numaralarının toplanmasıyla birlikte burada amaçlanan vatandaşların hesaplarına ödemelerin yapılması olmaktadır. Bu şekilde bir ödeme yapıldığı zaman PTT önlerinde uzun kuyrukların oluşması engellenmiş olacaktır. Bu kapsamda ödenmesi planlanan işsizlik maaş ödemeleri 17 Temmuz 2020 tarihine kadar uygulanacak, fakat belirtilen süre gerekli olması durumunda 3 ay daha uzatılabilecektir. Ödenecek olan destek içeriğinden sadece damga vergisi kesintisi yapılabilecek.

Belirtilen destekten faydalanabilmek için herhangi bir emekli aylığı almıyor olmak gerekmektedir. Ücretsiz izine ayrılarak nakdi ücret desteğinden faydalanan işçinin fiilen çalıştığının tespiti halinde işverene, bu şekilde çalıştırılmakta olan her işçi için ve çalıştırıldığı her ay için olmak üzere aylık brüt asgari ücreti kadar ceza kesilecektir. Ücret desteğinden faydalanan bir kişi, destek dönemi içerisinde işe başlaması sonucunda destek ödemesi kesilecektir. Ödemelerin işçiye düzenli bir şekilde yapılabilmesi için her ayın 5’ine kadar toplanan bilgileri SGK, İŞKUR’a bildirecektir. Böylece İŞKUR’da kendisine iletilen bilgiler doğrultusunda her ayın 8’inde ödemelere başlayacaktır. Belirlenen günlerin tatil zamanına denk gelmesi halinde takip eden ilk iş günü ödemeler yapılacaktır.

İŞKUR Maaşları Ne Zaman Yatacak ? İŞKUR Eğitim Ücretleri

İşten Çıkarılanlara Devlet Destekleri Nelerdir, Nasıl Alınır?

İŞKUR İşsizlik Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. selam 537 TL ile nasıl bir engelli SSK bagkurluya basıyor parayı bununla birlikte nasıl adil bir şekilde gecim sağlayacak siz karar verin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu