• İşsizlik Maaş Başvuru


  İnsanlar belirli bir eğitim seviyesini tamamladıktan sonra iş hayatında atılarak, aktif olarak iş hayatında yerini alırlar. İşe başladıkları tarihten itibaren, eğitim aldıkları alana göre kamu kuruluşlarında, özel sektörde ya da kendi iş yerlerinde sigortalı olarak görev almaya başlarlar. İşe başladıkları tarihten itibaren, görev yaptıkları sektöre göre değişiklik gösteren Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında o güvenceye sahip olurlar. Sosyal Güvenlik Kurumu bağlı olduğu sigortalı çalışan ya da emekli olan vatandaşlara işsizlik maaş başvurusu gibi hizmeti bulunmaktadır. İnsanların bağlı oldukları sosyal güvence, kişinin sosyal, sağlık ve uygulanan ilaç tedavisi gibi alanlardan ücretsiz olarak yararlanmasını sağlar. İnsanlar tedavi olmak istedikleri sağlık kuruluşları, devlet hastaneleri, araştırma hastaneleri ve üniversite hastanelerinden herhangi birisi ise ücretsiz olarak muayene hizmetinden yararlanırlar. Eğer özel hastane ve özel sağlık kuruluşu kapsamında yer alan diğer sağlık kuruluşlarında tedavi olmak istiyorlarsa, sahip oldukları sosyal güvencenin özel sağlık kuruluşlarına ödemiş olduğu prim, hastanenin muayene ücretini karşılıyorsa, ücret ödemezsiniz, eğer muayene ücretinin bir kısmını karşılıyorsa kalan miktarı siz ödemek durumundasınız.


  Sigortalı olarak çalışan bireyler herhangi bir sebepten dolayı görevinden ayrılması talep edilirse, belirli şartları sağlaması durumunda ona işsizlik maaşı almaya hak kazanırlar. Bu uygulamadan yararlanmak için işsizlik maaş başvurusu yapmaları gerekmektedir. Yazımızın devamında işsizlik maaş başvurusu hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

  İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir?

  Sigortalı olarak çalışan bireyler, kendi istekleri doğrultusunda ya da iş verenleri tarafından herhangi bir sebepten dolayı işte ayrılırlar ve kendi iş alanlarında pasif olarak yer alırlar. İşsizlik her toplumda en büyük sorun olması açısından kimsenin yaşamak istemediği bir durumdur. İşten çıkarıldıktan sonra bireyin finansal olarak güçlük çekmemesi açısından ona işsizlik maaş başvurusu yaparak, işsizlik maaşı bağlanır. İşsizlik maaşının bağlanabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında belirlenen yasalarda birtakım şartlar aranmaktadır. Bu şartlar,

  • Kendi isteği ile işten ayrılma durumu hariç diğer durumlarda iş veren tarafından işine son verilmesi durumunda işsizlik maaş başvurusu şartlarından birini sağlamış olur.
  • Sigortalı bireylerin çalışırken ödenmiş olduğu sigorta primlerinin, işten ayrılmadan önceki 120 gün içerisinde ödenmiş olması gerekmektedir. Bu şartı sağlamanız durumunda işsizlik maaş başvurusunda bulunabilirsiniz.
  • Sigortalı olarak görev yapan bireyin çalışma süresi içerisinde, son üç yılda ödemiş olduğu sigorta prim ödemesi gününün en az 600 gün ödenmiş olması gerekmektedir.
  • Sigortalı olarak çalışan bireylerin, işten ayrılması durumda, son bir ayda İŞKUR’a şahsen ya da internet aracılığı ile, İŞKUR profili oluşturarak, yeni bir iş başvurusu gerçekleştirmiş olmaları gerekmektedir.

  İş veren tarafından işine son verilmiş olan bireyler bu şartları sağlaması durumunda işsizlik maaş başvurusu ile işsizlik maaşı bağlanır.

  İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Bireylerin herhangi bir sebeple işlerine son verilmesi durumunda bireyler iki farklı şekilde işsizlik maaş başvurusu yapabilirler. İster E-Devlet üzerinden isterseniz de İŞKUR’un internet sitesi üzerinden işsizlik maaş başvurusu işleminizi yapabilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  İŞKUR Üzerinden İşsizlik Maaş Başvuru İşlemi

  Bireylerin işten ayrılmasının ardından 30 gün içerisinde İŞKUR’a şahsen ya da internet aracılığı ile başvuru yapabilirsiniz. Bu başvuru sırasında kimlik fotokopisine ihtiyacınız vardır. Kimlik fotokopinizi İŞKUR’a şahsen yapacağınız işsizlik maaşı durumunda kullanabilirsiniz. İsterseniz İŞKUR’un internet sitesi aracılığı ile İŞKUR profili oluşturarak işsizlik maaş başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İŞKUR üzerinden işsizlik maaş başvuru işlemi için ilk olarak aşağıda vermiş olduğumuz linke tıklamanız gerekmektedir.

  işkur

  Eğer İŞKUR sistemine üyeliğiniz bulunuyorsa Giriş butonuna tıklayarak işleminize devam edebilirsiniz. Eğer sisteme kayıtlı değilseniz de Üye Ol butonuna tıklayarak üyeliğinizi oluşturabilirsiniz.

  İŞKUR İşsizlik Maaş Başvurusu İçin TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Üzerinden İşsizlik Maaş Başvuru İşlemi

  Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesine girerek işsizlik maaş başvurusu işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet adresine girmeniz gerekiyor, yazımızın sonunda yer alan linke tıklayarak, hızlı bir şekilde ulaşımı sağlayabilirsiniz.

  işsizlik maaşı

  Açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonu tıklayabilirsiniz.

  e-devlet

  Ardından açılan yeni sayfada TC kimlik numaranız ile PTT aracılığı ile öğrenebileceğiniz E-Devlet şifrenizi sisteme doğru bir şekilde aktararak ‘Sisteme Giriş Yap’ butonunu tıklayarak kısa ve hızlı bir şekilde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  E-Devlet İşsizlik Maaşı Başvurusu İçin TIKLAYINIZ!

  İşsizlik Maaşı Ne Zamana Kadar Ödenir?

  Herhangi bir sebepten dolayı işine son verilen sigortalı çalışan bireyler başvuru işlemini gerçekleştirdikten sonra, aranan şartların sağlanması durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından işsizlik maaşı bağlanır, bu maaşın süresi aşağıda yer almaktadır.

  • Sigortalı çalışan bireylerin işten ayrıldıktan sonra, 600 gün sigortalılık süresinin olması ve bireyin işsizlik sigorta primini daha önceden ödemiş olması durumunda, işten ayrıldıklarında 180 gün boyunca işsizlik maaşı alabilirler.
  • Bireylerin 900 gün sigortalılık süresine sahip olması durumunda, iş hayatında aktif olduğu zamanda işsizlik sigortası ödemiş olması durumunda 240 gün işsizlik maaşından yararlanabilirler.
  • Sigortalı olarak çalışan bireylerin işten ayrılması durumunda sigortalılık süresi 1080 gün ise ve işsizlik sigortası primlerini ödemiş olan bireylerin 300 gün boyunca işsizlik maaşından yararlanabilirler.

  İşsizlik Maaşı Ne Kadardır?

  Sigortalı olarak çalışan bireylerin işten ayrılması durumunda, çalıştığı dönemdeki günlük olarak belirlenen maaşı, sigortalı olarak çalışan bireylerin son dört ay ödenen sigorta primi ödemeleri kapsamında, günlük maaşın brüt kısmının yüzde kırkı olarak belirlenmiştir.
  tıkla sorunu sor

  İşsizlik Maaş Başvuru İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Meltem dedi ki:

   Merhaba ben 4 yıldır çalışıyorum fakat çocuğuma bakacak kimse olmadığı için işten ayrılmak zorundayım işsizlik maaşı alabilirmiyim?

  Sorunuzu Yazın