emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İşsizlik Fon Tutarlarında Büyük Düşüş Yaşanıyor

İşsizlik Fon Tutarlarında Büyük Düşüş Yaşanıyor

İşsizlik Sigortası Fonu özellikle koronavirüs salgını yüzünden pek çok çalışana büyük yararlar sağladı. Fon kapsamında sadece salgın nedeniyle 9 aylık sürede 27 milyar TL ödeme yapıldı. Geçen yılın toplam gideri 36 milyar TL olmasına rağmen, 2020 yılında 9 aylık dönemde gider 51 milyar TL’yi geçti. Bu rakamlara göre işsizlik fonu varlıkları 2016 seviyesine indi.

Salgın İşsizlik Fonu Varlıklarını Düşürdü

Tüm çalışanları özellikle işsiz kaldıkları süreler kapsamında ilgilendiren İşsizlik Sigortası Fonu koronavirüs salgını yüzünden büyük kayıplar yaşıyor. 1999 yılında çıkarılmış kanun kapsamında kurulmuş olan fona tüm çalışanlar maaşları üzerinden prim yatırıyorlar. Yatırılan primler çalışanların maaşlarından doğrudan tahsil ediliyor. Buna göre işçilerin brüt ücretlerinin yüzde 2’si oranında işveren, yüzde 1’i oranında da işveren primi kesiliyor, devlet de yüzde 1 oranında katkı sunuyor.

Fonun bu zamana kadar özellikle işsizlik maaşı almak için büyük yararları bulunuyordu. Ancak günümüze kadar ciddi bir sınavdan geçmemişti. 2001 krizinde yeni kurulduğu için işsiz kalanlar fondan yararlanamamıştı. Fondan ilk ödemeler ise 2002 yılı itibariyle başlamıştı. O tarihten günümüze değin ise 14 milyon 5 bin kişi fondan yararlanmak için başvuru yaptı ve koşulları yerine getiren 8 milyon 130 bin kişi de işsizlik ödeneğinden yararlandılar. Fon kapsamında ayrıca ücret garanti fonu ve diğer isimler altında da pek çok çalışana ödeme yapıldı. Ancak 2020 yılında başlayan koronavirüs salgını fon varlıklarını ciddi oranda düşürdü.

Fon Giderleri Artıyor

İşsizlik Sigortası Fonu koronavirüs salgını yüzünden oldukça fazla birikim kaybına uğruyor. Bu tür birikimleri özellikle olağanüstü dönemlerde çalışanlar için ne kadar önemli olduğunu gösteren fon, günümüzde ise koronavirüs testine tabi tutuluyor. İŞKUR tarafından yayınlanan Eylül ayı verilerine göre fon kapsamında bu yılın 9 ayında 51 milyar TL ödeme yapıldı. Aynı döneme ait toplam gelirler ise 29 milyar TL oldu. Geçen yıl temel alındığında 12 aylık sürede fon gelirleri 40,4 milyar iken harcamalar ise 36,5 milyar TL olmuştu.

Bu rakamlar temel alındığında dokuz aylık dönemde fon harcama giderlerinin 22 milyar lirayı aşması sebebiyle toplam fon varlıkları da önemli ölçüde azaldı ve toplam tutar olan 131 milyar liradan 109 liraya düştü. Eylül ayına ait işsizlik ödeneği, kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret destekleri ile birlikte nakit çıkışlar Ekim ayında olunduğu için bu aya ait olan veriler de Ekim ayına yansıtıldı. Böylece Ekim ayının başlarında fon kapsamının 103 milyar liraya yani 2016’daki verilere gerilediği görülüyor. Bu yıl kapsamında giderler artarken gelirlerin azalması ve virüsün ekonomiye etkisi devam ettikçe fondaki gelirlerin de yıl sonuna kadar düşüş göstereceği ifade ediliyor. Fonda biriken tutarların özellikle pek çok işçinin ücretsiz izne çıkarıldığı için prim tutarlarının ödenmemesi etkili oldu.

Kısa Çalışma Ödeneği Geriledi

İŞKUR verilerine göre aynı zamanda kısa çalışma ödeneği alanlar sayısında da gerileme yaşandı. Bilindiği gibi ödenekten yararlanmaya Mart ayında başlanmıştı. İlk ayda sadece 96 bin kişi ödenekten yararlanırken kısa sürede sayı 3 milyon civarına çıkmıştı. Haziran ayında ise normalleşme adımları ile birlikte sayı 2 milyon 500 bine düşmüş, Temmuz ayında ise 1 milyon bandına gerilemişti. Eylül ayında ise 1 milyon 24 bin kişi ödenekten yararlanıyordu.

Dokuz aylık dönemde çalışanlara toplamda verilen kısa çalışma ödeneği tutarı 20 milyar 362 TL oldu. Ödenek almış olan kimselerin genel sağlık sigortası primleri de yine fondan karşılandı ve bu tutar ile birlikte toplamda ödenek için 22 milyar TL harcandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.