İŞKUR

İŞKUR

Asıl adı Türkiye İş Kurumu olan İŞKUR ile ülkemizdeki istihdam düzeyinin korunması, yükseltilmesi ve yaygınlaştırılmasıyla işsizlik sorununun çözülmesi amaçlanmıştır. İŞKUR, Sosyal Güvenlik Kurumu’yla işbirliği içerisindedir. Ülkemizde istihdam düzeylerinin takip edilebilmesi ve işsizlik sigortası hizmetlerinin kolay bir biçimde yürütülebilmesi için etkin bir kuruluşa gereksinim duyulmuştur. Bu gereksinim sonucunda 2000 yılında İŞKUR kurulmuştur.


İŞKUR’un Görevleri Nelerdir?

 • İşsizlik sigortası hizmetlerinin kolay bir şekilde yürütülmesini sağlamak.
 • İŞKUR’un görevi ülkemizdeki istihdam için oluşturulan politikaların uygulanmasına, istihdam düzeyinin korunmasına, yükseltilmesine yardımcı olmak.
 • İşsizlik sorununun çözümlenmesine yardımcı olmak.
 • İş ve işçi arama olanaklarının düzene konulmasına yardımcı olmak.
 • İŞKUR’un görevi iş ve mesleğe göre analiz yapmak veya yaptırmak.
 • İş ve meslek danışmanlığı yapmak veya yaptırmak.
 • Mesleki eğitim ve iş gücüne uyum programları geliştirmek ve uygulamak.
 • Yerel ve ulusal düzeyde iş gücü piyasasının verilerini derleyip toplamak, analizini yapmak ve yorumlayıp yayınlamak.
 • İş gücü arz ve taleplerini belirleyerek hangi alanlarda iş gücüne ihtiyaç olduğunun analizini yapmak.
 • İŞKUR’un yaptıkları için ihalelere girerek yurtiçi ve yurtdışı düzeyde ülkemizdeki kurum ve kuruluşlara eğitim ve danışmanlık hizmeti vermek.
 • İŞKUR’un görevi AB ve uluslararası kurum ve kuruluşların iş gücü, istihdam seviyesi ve çalışma yaşamlarına dair aldığı kararları izlemek.
 • Kanun, tüzük ve yönetmelikte yer alan İŞKUR için verilen diğer görevleri yerine getirmek.

İŞKUR’a Nasıl Üye Olunur?

İŞKUR’a üye olarak İŞKUR’un tüm hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. İŞKUR’a üye olmak için yazımızın sonunda size verdiğimiz linke tıklayınız. Açılan sayfanın sağ, üst kısmında “İŞKUR İnternet Şubesi” yazan sekmenin altında yer alan “Üyelik” seçeneğine tıklayınız.

 • Eğer işverenseniz ve işçi aramak için İŞKUR’a üye olacaksanız “İşveren Üyeliği” seçeneğine tıklayınız. Karşınıza gelen koşulları okuyunuz ve kabul ediyorsanız “Okudum, kabul ediyorum” seçeneğine tıklayınız. Ardından genel bilgilerinizi, adres bilgilerinizi ve iletişim bilgilerinizi giriniz. “İleri” butonuna basınız ve açılan sayfada kimlik bilgilerinizi giriniz. “Devam” butonuna basınız ve iletişim bilgilerinizi, ikamet adresinizi ve şifre bilgilerinizi giriniz. Son olarak “Başvurumu Tamamla” butonuna basınız ve İŞKUR üyelik işleminizi tamamlayınız.
 • Ancak iş aramak için İŞKUR’a üye olmak istiyorsanız “İş Arayan Üyeliği” seçeneğine tıklayınız. Karşınıza gelen sayfada üyelik sözleşmesini okuyunuz ve kabul ediyorsanız “Onaylıyorum” butonuna tıklayınız. Açılan sayfada güvenlik kodunu yazdıktan sonra kimlik bilgilerinizi eksiksiz bir biçimde doldurunuz. Ardından adres bilgilerinizi, iletişim bilgilerinizi ve şifre bilgilerinizi giriniz. Son olarak “Üyeliği Oluştur” butonuna tıklayınız ve İŞKUR üyelik işleminizi tamamlayınız.

İŞKUR İnternet Adresi İçin TIKLAYINIZ!

İŞKUR İlanları Nasıl Sorgulanır?

Eğer iş arayansanız İŞKUR’a üyelik işleminizi gerçekleştirdikten sonra İŞKUR’a giriş yapınız. Giriş yaptıktan sonra önce özgeçmişinizi, istediğiniz iş kriterlerini giriniz. Daha sonra “Açık İş İlanları” seçeneğine tıklayınız. Açılan sayfada hangi kritere göre iş aradığınızı seçiniz ve detaylı arama yaparak İŞKUR ilanlarına ulaşınız.

Eğer işverenseniz İŞKUR’a üye olduktan sonra girişinizi gerçekleştiriniz. Aradığınız işçi kriterlerini giriniz ve kriterlerinize göre işçi aramaya başlayınız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu