• İŞKUR İşsizlik Maaşı


  Günümüzün en büyük sorunlarından biri de işsizliktir. Belirli eğitim alınmasının sonucunda dahi iş zor bulan bireyler ne yazık ki bu dertten çok yakınmaktadır. İstihdam oranını arttırmak ve işverenlerin işçi alımı gerçekleştirmeleri için teşvik amaçlı çalışmalar da hızla sürmektedir. Devletimizde vatandaşların iş kurmaları için çok çeşitli çalışmalarda bulunmaktadır. İşsizlik sorununu çözmek için İŞKUR Çalışma ve İl Müdürlüklerini görevlendirmiştir. Bu kurumlar vatandaşların üyelikleri karşılığında onlara en uygun işi bulmaları için yardımcı olur. Buna ek olarak iş tecrübesi kazanmaları için çeşitli eğitim olanakları da sunar. İş eğitiminin gerçekleşmesi sonucunda bireylerin iş sahibi olması sağlanır. İş eğitimlerinin verilme aşaması sonucunda kendilerine en uygun meslek gruplarına sahip olurlar.


  İŞKUR İşsizlik Maaşı Nedir?

  Ülkemizde yapılan son hesaplamalara göre 6.5 milyon işsiz vardır. Bu sayı hiçte azımsanacak bir sayı değildir. İŞKUR gibi iş verme imkânı tanıyan kurumlarda olsa mutlaka işsiz kalan kişiler vardır. Bu durumda devletimizde farklı bir politika izler. İşsizlik maaşı adı altında bir ödenek yatırarak bireylerin geçimine katkı sağlamaya çalışır. 2017 yılı itibariyle de bu işsizlik maaşlarına yeni güncellemeler gelmiştir. İşsizlik maaşı açısından en düşük miktar 658 TL olarak belirlenmiştir. Yani brüt asgari ücretin yüzde 40’ı kadarlık bir dilim işsizlik maaşıdır. En yüksek işsizlik maaşı tutarı ise asgari ücretin yüzde 80’i olarak bildirilmiştir. 2016 yılı için bu uygulama en yüksek işsizlik maaşı 1.317 TL olarak uygulanmaktaydı. 2017 yılında ise yapılan yeni teklifler sonucunda işsizlik maaşında değişimler meydana gelmiştir. Bu kez en yüksek işsizlik maaşı 1.621 TL olarak, en düşük işsizlik maaşı da 810 TL olarak belirlenmiştir.

  İşsizlik Maaşı Nitelikleri Nelerdir?

  İşsiz vatandaşların geçimlerini sağlamak için yapılan bu işsiz maaşı yardımı için elbette bazı şartlar vardır. Herkes bu maaştan yararlanamaz. Bunun için devletin İŞKUR kurumunun belirlemiş olduğu bazı kurallar vardır. Gerçekleştirilen bu İŞKUR işsizlik maaşı uygulamasından yararlanmak için işten istifa etmeniz değil işten meburi olarak ayrılmanız gerekmektedir. Ya da çalıştığınız yerin iflas etmesi gibi nitelikler gerekir. İşsizlik maaşı için çalıştığınız kurumu bırakmadan evvel 120 gün prim ödemeniz gereklidir. Son üç yıl içinde ise en az 600 gün işsizlik sigortası primlerinizi eksiksiz bir şekilde ödemeniz gerekmektedir. Eğer bu koşulların hepsinin mevcut olduğu bir işsizseniz işsizlik başvurusunda bulunabilirsiniz. İşsizlik başvurusu ise İŞKUR üzerinden online şekilde yapılabilir. Kuruma gitmeye bile gerek kalmadan online site üzerinden sizler kolayca işsizlik maaşı için başvuruda bulunabilirsiniz. Otuz gün içerisinde İŞKUR sizlere geri dönecektir. Online sistemden bu başvuruyu yapamazsanız İŞKUR kurumuna müracaat edebilirsiniz.
  tıkla sorunu sor

  İŞKUR İşsizlik Maaşı İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. YILMAZ dedi ki:

   hocam : EK9 10 GÜNDEN FAZLA ÇALIŞANLARIN İŞTEN ARILMALARI HALİNDE İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİRLEMİ ? BİRDE NASIL BİR YOL İZLEMELİLER ? YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM.

  Sorunuzu Yazın