EmeklilikHaberler

İŞE YENİ GİREN HERKESE BİREYSEL EMEKLİLİK!

Bireysel Emeklilik’te Yeni Dönem

Bireysel emeklilikteki, son durum haberimizde yer almaktadır. Bireysel emeklilik yakın zamanda çıkacak olan yasayla zorunlu olacak. Yani artık bireysel emeklilik zorunlu hale gelecek.


Ekonomi yönetimi tarafından, tasarrufların artırılması konusunda büyük bir işlev gören bireysel emeklilik üzerinden bir çalışma yürütülüyor. Bu çalışma kapsamında işe giren kişiler için çifte sigortalılık yolu açılıyor. Yani bu durumda çalışanlar çift sigortalı olabilecekler. Bu çalışma ile birlikte işveren kişi, yeni işe giren kişilere direk olarak bireysel emeklilik sigortasına dahil edecek.

Yeni işe başlayan kişiler Bireysel Emeklilik Sigortası (BES)‘nı istemedikleri takdirde, çıkış talep ederek sistemden ayrılabilecekler. İşe yeni başlayanlar için bireysel emeklilik sigortasına otomatik olarak dahil edilmesi konusunda çalışma yapan kişiler bu konuda şu açıklamayı yaptı: “Bu, zorunluluk anlamına gelmiyor. Hem sektör tarafı hem ekonomi yönetimi tarafı çalışma yürütüyor. İşveren tarafından otomatik olarak sisteme dahil edilecek. Ancak kendisi istemez ise çıkış talep ederek, sistemden çıkabilecek. Bir zorunluluk söz konusu değil. Bu konudaki çalışmalar sürüyor. “

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. kamu da çalışanları dahil mi ?
    Kamu çalışanlarının BES Prim lerini kim ödeyecek.. kendi mi , İş veren mi ?

  2. MERHABA
    BES ZORUNLULUGU 01/01/2017 DE Mİ ZORUNLU HALE GELECEK VE İŞYERLERİNDEKİ KİŞİ SAYISI GİBİ ŞEYLER BAZ ALINACAK MI HERKES BUNU YAPTIRMAK ZORUNDA KALACAK MI?

    1. 2017’de herkese çalışanı otomatik bir BES hesabı açacak ve maaşının %3’ünü oraya yatıracak. Bu sisteme önce büyük şirketler ve kamu çalışanları girecek. Girmek zorunlu olacak ama çıkış serbesttir. Paranızı kesinti olmadan geri alabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı