emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İşçi Emeklisi Promosyon Ödemesi

İşçi Emeklisi Promosyon Ödemesi

Ülkemizde yaklaşık 11 milyon emekli bulunmaktadır ve emeklilerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. İşçiler, sigortalılar, iş hayatlarını geçirdikten sonra artık emekli olurlar ve ödedikleri primlerle kazandıkları emekli maaşını almaya hak kazanırlar. Yılın belirli zamanlarında emeklilere bazı ikramiyeler verilmektedir. İşçi emeklisine promosyon ödemesi de bu kapsama girmektedir. İşçi emeklisine promosyon ödemesi kapsamında emeklilere bankalar tarafından promosyon ödenmekte ve böylece emeklilere ek gelir hakkı tanınmaktadır.

Bilindiği üzere emeklilere banka promosyonu kapsamında bankalar belirli zamanlarda emeklilere promosyon ödemesi yapmaktadır. İşçi emeklilerine, maaşlarını aldıkları bankaların promosyon ödemesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıyla yapılan bazı çalışmaları bulunmaktadır. Bu süreçte Bakanlık ve söz konusu olan bankalar birçok görüşme gerçekleştirmektedir. Bu görüşmeler sonucundaki kararla ise işçi emeklilerine promosyon hakkı verilecektir.

İşçi emeklisine ödenecek olan promosyonun detayları emeklilerin tabi oldukları bankaların ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının görüşmesinden sonra duyurulmaktadır. Devlet olabilecek en iyi şartları sağlamak için promosyon tarihini geciktirebilir ama işçi emeklilerinin promosyon almasına etki etmeyecektir. Bilindiği üzere her emeklinin maaşı aynı olmayabiliyor. Bu yüzden maaşa göre promosyon ödenmesi üzerinde daha çok yoğunlaşılmaktadır. Eğer maaşa yönelik promosyon ödemesi gerçekleşirse herkesin alacağı promosyon miktarında haksızlık olmayacağı ve eşit davranılacağı ön görülmektedir.

Bakanlıktan gelen açıklamalara göre promosyonda 2 formül üzerinde gidilmektedir. İlk formüle göre 3 yıllık bir promosyon belirlenecek ve bu tutar Ocak ayında peşin olarak yatırılacak. Bu ödemeden 3 yıl sonra ise tekrar Ocak ayında 3 yıllık bir promosyon ödemesi daha yapılacak. Promosyon ödemesinde ilk teklif böyle belirlenmiştir. Diğer teklifte ise yine 3 yıllık promosyon ödemesinin hesabı yapılacak. Hesaplanan bu promosyon tutarı, 3 taksitle her yılın Ocak ayında işçi emeklilerine ödenecek. Bu süreç üç yılda bir tekrar edecek.

Çoğu zaman gündeme gelen işçi emeklisine promosyon konusu gün geçtikçe daha fazla önem kazanmaktadır. Bilindiği üzere işçi emeklilerine promosyon ödemesindeki temel kriter maaş olarak belirlenmiştir fakat bu tutarı artırmak da mümkün olmaktadır. Maaşının tamamını hemen çekmeyen ve bankanın müşterisi olan işçi emeklisi promosyon ödemesinde daha avantajlı olabilecektir.

Son açıklamalara göre işçi emeklilerine promosyon için 4 kademe belirlendi. Bu kademeleri şöyle sıralayabiliriz:

  • 500 Türk Lirasının altında maaş alanların olduğu kademe.
  • 500 ve 1000 Türk Lirası arasında maaş alanların olduğu kademe.
  • 1000 ve 2000 Türk Lirası arasında maaş alanların olduğu kademe.
  • 2000 Türk Lirasının üstünde maaş alanların olduğu kademe.

Açıklanana göre her bir kademe için farklı promosyon tutarı olacağı belirlendi. Yani diğer bir deyişle her kademedeki işçi emeklisine maaşı oranında bir promosyon ödemesi sağlanmış olacak. Böylece promosyonlar arasındaki haksızlık tabirleri ortadan kalkacaktır.

Son yapılan düzenlemeler ile işçi emeklisi maaşlarına ve diğer emekli maaşlarına ekstra artış olmuştur. Bunun için devlet tarafından bazı düzenlemeler yapılmıştır. Hükümet, yaptığı düzenlemeler ile SSK, Bağ-Kur ve memur emeklisi yani Emekli Sandığı kapsamında emekli olanlara çeşitli zamlar yapmıştır. Ayrıca buna ek olarak Bağ-Kurlu olanların aylıklarından yapılan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi iptal edilmiştir. Bundan sonra da banka promosyonunun hayata geçmesi beklenmektedir ve böylece işçi emeklilerinin ve diğer emeklilerin ek gelir almasındaki yol açılacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.