İŞKUR

İş-Kur Maaşları 2018

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü kısaltılmış hali ile İş-Kur, ülkemizde işçilere iş bulunması, iş imkanlarının geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ile bir ülke için en büyük problem olan işsizlik üzerine çalışmalar yapan ve işsizlik sigortası işlemlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olarak çalışan bir kurumdur. Ülkemizde her yılın başında olduğu gibi bu yıl Ocak ayında da asgari ücret ve diğer maaşlara zam yapıldı. Yapılan zam ile İş-kur maaşları 2018 yılında en düşük 805 TL, en yüksek ise 1623 TL olarak belirlenmiştir. 10 ay üzerinden hesap edildiğinden işsizlik ödemesinin en alt sınırı 8050 TL, maksimum limiti ise 16 bin 232 TL olacaktır.


İş Kur İşsizlik Maaşı Alabilme Şartları Nelerdir?

İş-kur kanunlarına göre sigortalı olarak çalışan bir kişinin işsizlik maaşı alabilmesi için gerekli olan şartlar şunlardır:

 • İş-Kur’dan maaş alabilmesi için sigortalı olarak çalışan kişinin işsiz kalmadan önceki 120 gün yani 4 ay boyunca aralıksız ve eksiksiz sigorta priminin ödenmiş olması şartı aranmaktadır.
 • Aralıksız sigorta priminin yattığı 120 gün de dahil edilerek işten atılan vatandaşın, işsiz kalmadan önceki çalışma süresi hesaba katıldığında geçmişteki 3 yıl içinde en az 600 gününün sigorta priminin yatırılmış olması gerekmektedir.
 • Sigortalı olarak çalışırken işsiz kalan kişinin iş-kur maaşları alabilmesi için kendi istek ve kusurları dışında işten ayrılmış olması şartları aranmaktadır.

İş-Kur Maaşları İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Sigortalı olarak çalışırken işsiz kalan kişinin iş-kur maaşları alabilmesi ve bu olanaktan faydalanabilmesi için işten çıkış belgesi verildikten sonraki 30 gün içinde Çalışma ve İş Kurumuna müracaat etmesi gerekmektedir. Başvuru için nüfus cüzdanı ve işten çıkış belgesi yeterli olmaktadır. 81 ilde sabah 8.00 akşam 17.00 mesaisi ile çalışan İş-Kur kurumuna başvuru süresinin geçirilmemesine dikkat edilmelidir. Başvurular şahsi olarak direk kuruma yapılabileceği gibi e-devlet kapısı üzerinden ve elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden de başvuru yapılabilir. Şayet 30 gün içerisinde başvuru yapılmaz ise işsizlik maaşı tam olarak alınamaz. Vaktinde yapılan müracaatların sonucunda işsizlik maaşı eksiksiz verilir iken vaktinde yapılmamasında parada kesintiler olacaktır. Bir vatandaş işsizlik maaşı aldığı süre içerisinde devletin sağlık hizmetlerinde de ücretsiz faydalanabilir. Sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için kişinin İş-Kur resmi sayfasından başvuru yapması gerekir.

İş-Kur Maaşları Kaç Ay Süreyle Verilir?

2017 yılında en düşük 710 TL, en yüksek ise 1.421 TL olan işsizlik maaşlarına yüzde 14,22 oranda zam yapılarak artırılmıştır. İş-Kur maaşları 2018 yılında Ocak ayı itibari ile artmış hali ile en düşük asgari ücretli çalışanın alacağı maaş 811.8 TL, en yüksek ise 1623.6 TL olarak belirlenmiştir. Bu maaşların kaç ay verileceği ise işsiz kalmadan evvelki son 3 yıl içinde toplamda 600 gün sigorta primi yatırılmış olan vatandaş 6 ay, 900 gün sigorta primi yatırılmış olan 8 ay, 1080 gün primi yatırılmış olan vatandaş ise 10 ay işsizlik maaşı alma hakkına sahiptir.

İş-Kur Maaşları Nasıl Hesaplanır?

İş-Kur maaşları nasıl hesaplıyor konusu da işsizlik maaşı alacak olan kişileri yakından alakadar etmektedir. İşten ayrılan işçiye, yeni bir işe girene kadar belirli bir süre temel ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla devletin kısmen destek olmak için devlet bir ödeme yapmaktadır.  İşsizlik Maaşı veya İsşizlik Ödeneği de denilen bu ödeneği hak eden vatandaşların ödemeleri son 4 aydaki brüt kazancının yüzde 40’ı olarak hesaplanmaktadır.

 • Çalıştığı dönem içerisinde işten ayrılmadan önceki son 4 ay maaşı değişmemiş, her ay 3000 TL brüt maaşı olan ve son üç yıl içerisinde 600 gün ile 899 gün arasında prim ödemesi olan bir kişi 1190 TL işsizlik maaşı almaya hak kazanır. Prim ödeme gününe bakılarak hak ettiği ücret 6 ay boyunca yapılacak ve toplam olarak 7140 TL alacaktır.
 • Son 4 ay asgari ücret almış ve son üç yıl içerisinde 600 gün ile 899 gün arasında prim ödemesi olan bir kişi ise 6 ay boyunca 805 TL ödeme alacaktır. Bu kişinin alacağı toplam miktar 4830 TL’dir.
 • İşsiz kalmadan önceki 4 ay brüt maaşı 4000 TL olan, 4 ay boyunca brüt maaşı değişmemiş ve son 3 yıl içerisinde 1080 gün prim ödemesi bulunan sigortalı ise 1578 TL ödeme alacaktır. Sigortaya ödeme yapılan gün sayısına bakılarak yapılan hesaplamalara göre bu kişi 10 ay boyunca işsizlik ödemesini almaya hak kazanmıştır. Bu kişinin toplamda alacağı ödeme miktarı 15 bin 878 TL’dir.
 • Alınacak olan işsizlik maaşında da bir sınır vardır. Kişinin maaşı ne kadar yüksek olursa olsun işsizlik maaşı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80’lik kısmını geçemiyor. Bu hesaba göre İş-Kur maaşları 2018 hesaplamalarında en üst işsizlik ödemesinin 1623 TL olduğu görülmektedir.

İş-Kur Maaşları Hangi Durumlarda Kesilir?

Çalıştığı dönem boyunca sigortalı olmuş ve belli bir miktarda sigorta primi ödemiş olan vatandaşlar işten bir şekilde ayrıldığında devlet iş buluncaya kadar ki ihtiyaçlarını karşılaması için bir miktar ödenek ayırmıştır. Kurum tarafından belirlenen zaman dilinde alınan bu ödeme bazı durumlarda kesilebilir.

 • İş-Kur’un teklif ettiği işi sebepsiz ve haklı bir neden olmadan reddedenin
 • Kayıt dışı çalıştığı tespit edilenin
 • İşsizlik maaşı alırken emekli maaşı almaya başlayanın işsizlik maaşı kesilmektedir. Bunların dışında prim gün sayısına göre hesaplanan aylar boyunca ödeme alınır.

İşsizlik Maaşı Hesaplama 2018

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır 2018 ?

Maaşını Alamayan İşçiye İş-Kur Desteği

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. iş kurdan giren bir eleman 3 ay çalıştıktan sonra iş kur maaşi kesiliyor iş veren bu işciyi sigortalı yapması gerek mi

 2. İsveren calisanini iskurdan sigortali yaptiginda iscinin ucreti ne olur birde sigorta tam gun mu yatar bilgilendirir seniz sevinirim

  1. Merhaba,

   İşveren çalışanın işkurdan sigortalı yaparsa yine asgari ücretten az ödeme yapamaz. Tam ay çalışansanız primleriniz de tam yatar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı