• İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaşı Alma Şartları 2018

  2018 yılında belirlenen asgari ücrete göre neredeyse tüm maaşlarda artırım yoluna gidildi. Bunlardan biri olan ve sürekli iş göremezlik geliri de denilen iş kazası ve meslek hastalığı maaşı alma şartları 2018 yılında da yine %10’luk iş gücü kaybına dayanarak veriliyor.


  Sürekli İş Göremezlik Geliri Neden Alınmak İstenmez?

  Toplumca bilinçli olmadığımız konulardan biri de aslında bu gelirdir. Konuya hakim olmadığımızdan dolayı edinebileceğimiz bu ücretin de farkında değiliz. O yüzden şimdilik çok da rağbet görmediğini söylemek hiç de yanlış olmaz. Ayrıca toplum içinde sözü geçen maaşı alanların “sakat” muamelesi görme olasılıkları da ne yazık ki hala çok yüksek. Bunu damga olarak gören ve bu şekilde mimlenmek istemeyen insanlar da hala böyle bir ödemeyi istemiyorlar. Halbuki ne kadar güzel bir ayrıcalıktır bu.

  Son sebep ise yine toplum içinde yanlış anlaşılmaktan kaynaklanıyor. Birçok insan hala bu ödemenin sadece SSK kapsamındaki çalışanlara yapıldığını düşünüyor. Ancak bu ödeme Bağ-Kur’lulara da yapılmaktadır. Dileyen tüm SSK ve Bağ-Kurlular iş kazası ve meslek hastalığı maaşı alma şartları için uygunluk sağlıyorsa bu imkandan faydalanabilirler.

  İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaşı Alma Şartları 2018

  • Hastalık nedenli olarak istirahat raporu almışsanız, rapor tarihinden önceki 1 yıllık süre içerisinde en az 90 günlük prim yatırmış olmanız gerekmektedir. Ayrıca aktif şekilde çalışma hayatınız rapor tarihine kadar sürmelidir. İşten ayrılmışsanız bu maaştan yararlanamazsınız.
  • İş kazasında ise 90 gün şartı konulmamaktadır. Sigortalı olarak çalışıyor olmanız yeterlidir.

  Meslek Hastalığı Maaşı İçin Bilmeniz Gerekenler

  Kişinin yaptığı işin dezavantajları yüzünden uğradığı geçici ya da kalıcı bedensel ya da ruhsal engellilik teşkil etme durumu meslek hastalığı adı altında değerlendirilmektedir.

  Bir hastalığın meslek hastalığı olarak sayılabilmesi için ilgili yönetmelikte bulunan maddelerde tanımlanmış olması gerekmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Hastalığınız yönetmelikte geçmiyorsa…

  Son kararın Sigorta Yüksek Kurulu’nda olduğunu hatırlatmakta fayda var.

  • Nereye başvurmalısınız?

  Bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik il müdürlüğüne başvuru yapmalısınız.

  • Meslek hastalığı sigortasından kimler faydalanabilir?

  5510 sayılı Kanun’un 4. Maddesi’nin a ve b fıkralarına bağlı sigortalı çalışanlar faydalanabilirler.

  • Meslek hastalığı maaşı alma şartlar nelerdir?

  Bağlı bulunulan iş yerine ait işe giriş sağlık raporu yanınızda olmalıdır. Eğer başlangıçta böyle bir rapor almamışsanız raporun olmadığına dair iş yerinizden yazılı beyan almalısınız.

  Çalıştığınız süre ve koşulların belirtildiği mesai listesini işvereninizden ya da muhasebenizden istemelisiniz.

  Meslek hastalığınız ilk defa tespit edilmiş ise yeni açılan dosyasını ve yeni sağlık kurulu raporunun aslı ile fotokopisini belgeler arasına eklemelisiniz.

  Maluliyet talep dilekçenizi hazırlamalısınız.

  Nüfus kayıt örneğinizi çıkarmalısınız.

  Askerlik yapmışsanız terhis belgesini, yapmamışsanız askerliğe elverişli olmadığınıza dair belgeyi de yanınıza alın.

  Meslek hastalığı maaşı alma şartlar için son madde ise iş yerinizdeki periyodik muayene raporları ya da bunların onaylı fotokopileridir.

  • Meslek hastalığı bildirimi nasıl yapılır?

  Yukarıdaki belgeler ve iş yeri çalışma şartlarının tıbbi sonuçlarını ortaya koyan denetim raporunuz hazır ise hepsi birlikte SGK’ya verilir. Devamında Sağlık Kurulu tüm evrakları inceler. Burada 3 gün kuralının uygulanması gerektiğini unutmayın. Yani siz ya da işvereniniz meslek hastalığının öğrenilmesinin ardından en fazla 3 gün içerisinde bildirimde bulunmalısınız.

  • Meslek hastalığı sigortanız var ise size sağlanan birtakım haklardan da yararlanabilirsiniz.

  iş kazası ve meslek hastalığı maaşı alma şartları için uygun olan tüm verilerin yerine getirildiği durumlarda;

  Geçici iş göremezlik ödeneği alırsınız.

  Bu ödenek ile kalmaz maaşa bağlanırsınız.

  Vefatınız durumunda geride kalan aileniz bu ödemeleri almaya devam eder.

  Aynı durumda cenaze ödeneği sağlanır.

  Kız çocuğunuz varsa evlenme ödeneği alma hakkı doğar.

  İş Kazası Maaşı Almak İstiyorsanız …

  Öncelikle iş kazası maaşı alma şartları için her detayı yerine getirmiş olmanız gerekir. Devamında ise güç kaybı oranınıza göre hesaplamalar yapılır. Hesaplanan son tutar ise aylık kazancınızın en fazla %70’ini kapsamaktadır. Eğer iş kazası nedeni ile bir başkasının bakımına muhtaç kalmışsanız bu oran %100 olarak uygulanacaktır.

  Örneğin,

  Son işyerinizde brüt olarak 2.000,00 TL ile çalıştığınızı varsayalım. Rapor dereceniz %50 ise

  2000 x (%50) = 1.000,00 TL maaşa bağlanırsınız.

  Geçirdiğiniz iş kazası yüzünden bir başkasının bakımına muhtaç kalmışsanız 2.000,00 TL almaya devam edersiniz.

  Malulen Emeklilik ve İş Kazası Maaşı Alma Şartları Bir Arada Düşünülebilinir mi?

  Görev başındayken kaza geçirmişseniz ve malulen emeklilik için gerekli şartları taşıyorsanız hem malulen emeklilik maaşı hem de iş kazası maaşı alabilirsiniz. Burada ufak bir detay bulunmaktadır. İki maaş arasında yüksek olan hangisi ise onun tamamı, diğerinin ise yarısı alınarak yeni bir oran oluşturma ilkesi vardır.

  Örneğin,

  Malulen emeklilikten 1.200,00 TL, iş kazasından dolayı da 1.000,00 TL’lik maaş ödemesi çıkıyorsa 1.200,00 TL olduğu gibi kalır. 1.000,00 TL’nin de yarısı bu hesaba eklenir. Böylece aylık 1.700,00 TL maaş alma hakkına sahip olursunuz.

  İş Kazası Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

  • İş kazası maaşı talep dilekçesi
  • Çalıştığınız iş yerine girerken sizden istenmiş olan sağlık raporu
  • Nüfus kayıt örneği
  • Erkekler için askerlik terhis belgesi
  • Askerlik yapılmamışsa askerliğe elverişli olmadığını gösteren belge gerekmektedir.

  SGK Hastalık Rapor Parası Nasıl Alınır?

  SGK Yapılandırma Ödeme, 6736 SGK Ödemesi Nasıl Yapılır?

  Yaşlılık Aylığı Ne Kadar ve Nasıl Alınır 2018  tıkla sorunu sor

  İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaşı Alma Şartları 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Hülya bıyık dedi ki:

   Ben iş kazası geçirdim kafa tasim kırıldı yüzümde kesikler oluştu beyin tranvasi geçirdim boynumda kas zedelenmesi oluştu bir buçuk ay oldu hala başım dönüyor piskolajik olarakta ise gitmeye korkuyorum hala raporluyum bende meslek hastalığı ödemesi alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz iş kazası ile ilgili dava açıp tazminat alabilirsiniz. Meslek hastalığı uzun süreli çalışmalarda işin gereğinden dolayı oluşan hastalıklarda ortaya çıkmaktadır.

  2. Mehmet fatih Zabun dedi ki:

   Merhaba alerjik astım boyun fıtığı belde düzleşme sağ ve sol kol da tenisçi dirsegi var bunlar meslek hastalıgı olabilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bunlar da meslek hastalığı ancak emeklilik için yeterli hastalıkların içinde değil.

  3. MEVLÜT AKYOL dedi ki:

   beni 730liradan sıgortalı yapmışlar 120 geçiçi iş göremez raporım var 12 günlük rapara karşı ben aylıgım 730 liradan kaç para alırım 12 günlük rapora sosyal güvenlik kurumu bana 1550,4 lira ödedi sizin hesabınıza karşı eksik degilmi benim raporum iş kazsına beyan beni bilgilendirirmisiniz

  4. MEVLÜT AKYOL dedi ki:

   BEN DAİMA İŞ GÖREMEZLİK %42,22 RAPORUM VAR SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BANA 24,33 MAAŞA BAGLADI MAAŞIM 761 LİRA BU HASAPLAMADA YANLIŞLIK VARMI VE BANA 116GÖN GEÇİÇİ İŞ GÖREMEZ RAPORUM VAR SSK BANA 1510 TL RAPOR PARADI ÖDEDİ İŞ KAZALARINDA YÖMİYE TAMMI ÖDENİYOR YOKSA EKSİKMİ ÖDENİYOR BENİ BİLGİLENDİRİRMİSİNİZ TEŞEKKÜR EDERİM MEVLÜT AKYOL

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İş kazalarında ilk 2 gün kesintisi olmadan Brüt maaşın 2/3 ü ödenmektedir.

  5. Seçkin ADIGÜZEL dedi ki:

   Selamlar.
   2005 yılında iş kazası geçirdim.Sağ el işaret ve orta parmağımda dijital sinir kesisi oluştu.Plastik cerrahi ameliyatı ile parmaklarım dikildi fakat özellikle sağ el işaret parmağımtam olarak işlevini sağlayamamakta.
   İş kazasından ötürü maaş bağlanma durumu olabilir mi ? bilgi lütfen.

  6. Ümit dedi ki:

   Selamlar Mart 2013 de geçirmiş olduğum iş kazası nedeniyle sağlıklı çalışamıyorum ve bu sebepten dolayı ufak bir çukur dahi olsa bacağım incilecek acıyacak diye yön değiştiriyorum şu anda halen duruyor çivi ve platinler yüzünden çalışamıyorum üzerinde 2 saatten fazla kaldığım zaman aşırı bir ağrı yapıyor ne gibi bir izlem tavsiye edersiniz şimdiden teşekkürler
   ÜMİT SEZGİN

  Sorunuzu Yazın