SGK

İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır

İşçiler için kaza ve hastalık maaşı nasıl alınır ? İş göremezlik raporu iş kazası geçiren ya da meslek hatalığına yakalanan Türk vatandaşlarına verilen bir rapordur. İş kazası ya da meslek hastalığına yakalanan kişilere tam teşekküllü hastanelerden iş göremezlik raporu veriliyor.

Meslek hastalığına yakalanan kişiler için ek destekler sunulur iken iş kazası geçiren kişilerin masrafları da işveren ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanıyor. Eğer iş kazasının sebebi işverenin ihmalkarlığı ise bu durumda işçi tarafından çalışılan kuruma dava da açılabilmekte. İş göremezlik raporu, geçici iş göremezlik raporu başlığı altında da verilebiliyor.

İş Göremezlik Raporu Nedir?

İş göremezlik raporu Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigortalı olarak çalışan vatandaşların herhangi bir problem nedeni ile aldıkları istirahat raporuna verilen isimdir.

Bu rapor ile kişinin çalışamadığı günlerde maaşı işveren tarafından değil Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yatırılır. İş göremezlik raporu aynı zamanda istirahat raporu olarak da bilinmektedir. Genellikle geçici durumlarda verilen iş göremezlik raporu en fazla 30 gün için verilebilmekte olup daha uzun süreli raporlar için heyet onayının alınması gerekiyor.

İş Kazası Maaşı Nasıl Alınır?

İş kazası maaşı almak isteyen vatandaşların öncelikle iş yerinde bir kaza geçirmeleri gerekiyor. İş yerinde kaza geçiren vatandaşlara tam teşekküllü bir hastane tarafından verilecek olan rapor, geçici iş göremezlik raporu olarak adlandırılmakta. Bu raporda belirtilen tarihler arasında çalışmasına izin verilmeyen ve istirahat yapması gereken işçinin maaşı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yatırılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile iş kazası geçiren ve iş göremezlik maaşı almak durumunda kalan kişilere ödeme yapılmakta.

Meslek Hastalığı Maaşı Nasıl Alınır?

Meslek hastalığı maaşı almak durumunda kalan vatandaşlara verilen geçici iş göremezlik raporuna göre maaş verilmekte. Kişinin çalışamadığı günlerde mağdur olmasının önüne geçmek için verilmekte olan maaş SGK tarafından ödeniyor. Meslek hastalığı maaşı almak için öncelikle kişinin meslek hastalığına yakalanmış olması gerekmekte.

İş Kazası ve Meslek Hastalığı Maaşı İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

İş kazası ve meslek hastalığı için maaş başvurusu rapor ile birlikte yapılabiliyor. Geçici iş göremezlik ya da direkt olarak iş göremezlik raporu olan vatandaşlar maaş başvuruları için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmaları gerekmekte. Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapan kişilere ödenek veriliyor. Başvurular şahsen yapılabileceği gibi raporun SGK’ya işveren tarafından ibraz edilmesi ile birlikte de yapılabilmektedir. İş kazası ya da meslek hastalığı geçiren kişilerin ellerinde rapor olduğu sürece Sosyal Güvenlik Kurumu ödeme yapmak zorundadır.

İş Göremezlik Rapor Parası Nasıl Alınır?

İş göremezlik rapor parası almak için öncelikli olarak raporun işverene teslim edilmesi gerekiyor. İşveren tarafından online sistem üzerinden raporun Sosyal Güvenlik Kurumuna iletilmesi istenmekte. Sosyal Güvenlik Kurumuna iletilen raporlar incelendikten sonra SGK tarafından ödeme kişinin adı üzerinden PTT şubesine ya da hali hazırda T. C. Ziraat Bankası hesabı bulunuyor ise T. C. Ziraat Bankası hesabına yapılıyor. İş göremezlik rapor parası almak için raporun Sosyal Güvenlik Kurumuna ibraz edilmesi gerekmekte aksi takdirde iş göremezlik maaşı alınamaz.

İş Göremezlik Rapor Parası Nasıl Sorgulanır?

İş göremezlik rapor parası sorgusu www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden yapılabilmekte olup e devlet sistemine giriş yapılması gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumunun kendi internet sitesi üzerinden de sorgulama yapılabilmekte ancak çoğunlukla iş göremezlik rapor sorgusu için tercih edilen online platform e devlet uygulamasıdır. E devlet aracılığı ile birçok işlem kolaylıkla yapılabilmekte olup bu işlemlerden biri de rapor sorgusudur.

İş Göremezlik Rapor Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

İş göremezlik rapor parası başvuru yeri Sosyal Güvenlik Kurumudur. İstirahat raporu için maaş almak isteyen herkesin öncelikli olarak işverenine raporu iletmesi daha sonra ise işvereni aracılığı ile ya da şahsen ilgili raporu Sosyal Güvenlik Kurumuna ulaştırması gerekiyor. İş göremezlik rapor parası almak isteyen vatandaşların başvuruları ile Sosyal Güvenlik Kurumu ilgilenmekte.

İş Göremezlik Rapor Parası Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

İş göremezlik rapor sonucu 15 ila 30 gün arasında sonuçlanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumunun yoğunluğuna bağlı olarak başvuru sonucunun süresi de değişiklik gösteriyor. Eğer yoğunluk az ise 7 iş günü içerisinde de sonuç bildirimi yapılabilmekte. Ancak genellikle 15 gün içerisinde sonuç bildirimi işçiye iletilmektedir.

İş Göremezlik Rapor Parasını Kimler Alabilir?

İş göremezlik rapor parası alabilenler Sosyal Güvenlik Kurumunda belli bir süre prim gün ödemeleri tamamlanmış olan vatandaşlardır.

İş göremezlik raporu alabilen kişiler şu şekildedir;

 • Yönetmeliğe uygun bir hastalık ise
 • İşe girdikten sonra ortaya çıkan bir hastalık ise
 • 600 günlük sigorta priminin bulunması
 • En az 3 yıllık sigortalı olarak çalışmak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak

İş göremezlik rapor parasının ardından kişinin maaşa bağlanması için geçerli olan şartlar arasında yer alıyor.

İş Göremezlik Rapor Parası Alma Şartları Nedir?

İş göremezlik rapor parası şartları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirleniyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen şartlar şu şekildedir;

 • Türk vatandaşı olmak
 • Reşit olmak
 • Tam teşekküllü hastaneden rapor almak
 • Raporun günü geçmeden bildiriminin yapılması
 • Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı sigortalı çalışan olmak
 • İş kazası ya da meslek hastalığı maaş talebi olduğuna dair dilekçenin başvuru esnasında bulundurulması

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istenen bazı şartlar arasında bulunuyor.

İş Göremezlik Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

İş göremezlik rapor parası yatma tarihi başvuru yapıldıktan en fazla 30 gün içinde ödeme yapılabiliyor. İş göremezlik rapor parasının yatması için öncelikle 3 gün içinde raporun bildiriminin yapılması gerekmekte. Aksi takdirde iş göremezlik rapor parası ile birlikte iş kazası veya meslek hastalığı sebebi ile alınabilecek olan maaş desteği hakkı da yanacaktır. Bu neden ile iş göremezlik rapor parası için başvuruların hızlı bir şekilde yapılması gerekiyor.

İş Göremezlik Rapor Parası Nereye Yatırılır?

İş göremezlik rapor parası PTT aracılığı ile yatırılıyor. Eğer başvuru sahiplerinin T. C. Ziraat Bankasında bir hesapları bulunuyor ise maaş buraya da yatırılabilmekte. Ancak genellikle Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından PTT şubeleri tercih ediliyor. Kişiler kimlik kartlarını ibraz ederek Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yatırılan iş göremezlik rapor parasını alabiliyorlar.

İş Göremezlik Rapor Parası Hangi Kurum Tarafından Yatırılır?

İş göremezlik rapor parası SGK tarafından yatırılmaktadır. Başvuru için ikamet edilen şehirdeki il müdürlüğüne gidilmesi gerekmekte. Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü tarafından kişilerin hesabına iş göremezlik maaşı yatırılıyor. İş göremezlik rapor parasını yatıran başka bir kurum bulunmamakta ve süreç ile sadece Sosyal Güvenlik Kurumu ilgilenmektedir.

Meslek Hastalığı Nedir?

Meslek hastalığı yapılan meslek sonrasında ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Yapılan mesleğe göre hastalığın türü, belirtileri ve etkileri değişmektedir. Meslek hastalığı çok ciddi boyutlara çıkabilen ve psikolojik olarak da bireyleri yıpratan bir hastalıktır.

SGK Hastalık Rapor Parası Nasıl Alınır?

SGK Yapılandırma Ödeme, 6736 SGK Ödemesi Nasıl Yapılır?

Yaşlılık Aylığı Ne Kadar ve Nasıl Alınır

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. Esimin 3 parmagi is yerinde makineye kaptirmasi sonucu kesildi.isaret ve orta parmak yarindan bas parmakta kokteki oynaktan kesildi..yani bas parmak yok uzatma ameliyati olabilme ihtimali var..sorum su esime %18 rapor veriyorlar.ama isini goremiyor uzatma ameliyati olamayada bilir…esim malul emeklisi olmasi icin ne yapacak is yerinden yada 18 lik rapor ile maas baglanir mi. Baglanirsa ne kadar baglanir ücret

 2. 25 haziran 2019 yilinda bi is kazasi gecirdim kollar ve yuzde yaniklar oldu 10 gun rapor verdiler maasa baglanma imkanim varmidir acaba

 3. Merhabalar. Ben 1990 larda iş kazası geçirdim. Şu an 55 yaşındayım. iş kazası maaşı alıyorum 350 tl gibi bir rakam.Bu maaş neye göre hesaplanıyor ve ben çok az alıyorum neden?

 4. 2016 yılında iş kazası geçirdim ve %9,3 oranında rapor verildi bende rapora itiraz ettim ve raporum %11,20 oranına yükseldi ve 261 TL MAAŞ bağlandı ben saat ücretli çalışanım bu ücretin bana düşük olduğunu söylediler saat ücretin o zaman 12,49 idi şimdi 17,8 oldu bu maaş değişecek mi yada ne kadar olmalı

 5. Merhaba, 17 Nisan 2015’te makinaya elimi kaptırmam sonucu sağ el d2-d3-d4 parmaklarım da kayıp yaşandı ve sağlık kurulundan %40 oranında sürekli engelli özürlü raporu aldım. Yaklaşık 2 senem sürekli raporlu geçti, çalıştığım firma kapandı ve şuan da başka bir firma da engelli personel olarak çalışıyorum. Tahmini 2019’ maaşı ne olur?

  1. Ufuk bey geçmiş olsun senin durumun aynısı bende var sağ el d2,d3,d4 %40 sürekli raporluyum ama hiç bir para ve maaş alamıyorum SGK li çalışıyorsun diye
   Bu arada telefon numarası verebilirmisiniz

 6. Ben iş kazası geçirdim kafa tasim kırıldı yüzümde kesikler oluştu beyin tranvasi geçirdim boynumda kas zedelenmesi oluştu bir buçuk ay oldu hala başım dönüyor piskolajik olarakta ise gitmeye korkuyorum hala raporluyum bende meslek hastalığı ödemesi alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   Siz iş kazası ile ilgili dava açıp tazminat alabilirsiniz. Meslek hastalığı uzun süreli çalışmalarda işin gereğinden dolayı oluşan hastalıklarda ortaya çıkmaktadır.

 7. Merhaba alerjik astım boyun fıtığı belde düzleşme sağ ve sol kol da tenisçi dirsegi var bunlar meslek hastalıgı olabilirmi

  1. Merhaba,

   Bunlar da meslek hastalığı ancak emeklilik için yeterli hastalıkların içinde değil.

 8. özel bir şirkette motorlu kurye olarak çalışıyorum 2013 7 ayında servise cıkarken iş kazası geçirdim iş kaza tutanağı tutuldu mahkeme oldu haklı olarak beni buldular iş kazası sonrası kalıcı sakatlığım söz konusu oldu 11 ay calışmadım raporluydum hastaneden yıl 2019 ocak ayındayız ben hala aynı şirkette çalışıyorum sskya 2018 2 ayında hastaneden heyete girmek için kayıt yaptirdim o evrakla hastaneye git kalıcı raporunu onaylat demişti ama bir sene olacak gitmedim ihmal ettim onun zaman aşımı varmı

 9. beni 730liradan sıgortalı yapmışlar 120 geçiçi iş göremez raporım var 12 günlük rapara karşı ben aylıgım 730 liradan kaç para alırım 12 günlük rapora sosyal güvenlik kurumu bana 1550,4 lira ödedi sizin hesabınıza karşı eksik degilmi benim raporum iş kazsına beyan beni bilgilendirirmisiniz

 10. BEN DAİMA İŞ GÖREMEZLİK %42,22 RAPORUM VAR SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BANA 24,33 MAAŞA BAGLADI MAAŞIM 761 LİRA BU HASAPLAMADA YANLIŞLIK VARMI VE BANA 116GÖN GEÇİÇİ İŞ GÖREMEZ RAPORUM VAR SSK BANA 1510 TL RAPOR PARADI ÖDEDİ İŞ KAZALARINDA YÖMİYE TAMMI ÖDENİYOR YOKSA EKSİKMİ ÖDENİYOR BENİ BİLGİLENDİRİRMİSİNİZ TEŞEKKÜR EDERİM MEVLÜT AKYOL

  1. Merhaba,

   İş kazalarında ilk 2 gün kesintisi olmadan Brüt maaşın 2/3 ü ödenmektedir.

 11. Selamlar.
  2005 yılında iş kazası geçirdim.Sağ el işaret ve orta parmağımda dijital sinir kesisi oluştu.Plastik cerrahi ameliyatı ile parmaklarım dikildi fakat özellikle sağ el işaret parmağımtam olarak işlevini sağlayamamakta.
  İş kazasından ötürü maaş bağlanma durumu olabilir mi ? bilgi lütfen.

 12. Selamlar Mart 2013 de geçirmiş olduğum iş kazası nedeniyle sağlıklı çalışamıyorum ve bu sebepten dolayı ufak bir çukur dahi olsa bacağım incilecek acıyacak diye yön değiştiriyorum şu anda halen duruyor çivi ve platinler yüzünden çalışamıyorum üzerinde 2 saatten fazla kaldığım zaman aşırı bir ağrı yapıyor ne gibi bir izlem tavsiye edersiniz şimdiden teşekkürler
  ÜMİT SEZGİN

  1. Ümit sezgin ayağında ne gibi sorun var benim kalçada platin var sağlık kuruluna girdin mi surekli is goremez için oran ne verdiler acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu