emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İş Göremezlik Parası, İş Göremezlik Onay İşlemleri

İş Göremezlik Parası, İş Göremezlik Onay İşlemleri

Halk arasında İş göremezlik parası olarak adlandırılan para, kişinin belirlenen özel durumları yaşaması durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aldığı ücrete verilen addır. İş göremezlik parası ve iş göremezlik onay ile ilgili bilgileri bu yazımızdan alabilirsiniz. Bu belirlenen durumlar ise hastalık, doğum ve iş kazası gibi konuları kapsamaktadır. Bu gibi bir durumla karşılaştığınızda iş göremezlik raporu ve parası alabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları inceleyelim.

İş Göremezlik Parası, İş Göremezlik Onay İçin Doğum Halinde Gerekli Şartlar

Kişinin doğum yaptıktan sonra,  Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan geçici olarak iş göremezlik parası alabilmesi için aşağıdaki şartları taşıması gerekmektedir:

 • Doğum yapıldığı günden önceki 1 sene süresi içerisinde minimum 90 gün primin ödenmiş olması,
 • Hamilelik süresinde en geç olarak doktordan 32. Haftada rapor alması gerekmektedir,
 • Çalışmazlık bildirimi ya da diğer ismiyle rapor onayının yani iş göremezlik onay işleminin, kişinin işvereni tarafından gerçekleştirilmesi gerekiyor,
 • Analık sebebi ile iş göremezlik paraları doğumdan 56 gün öncesi ve doğumdan 56 gün öncesi süreleri içinde olmak üzere toplamda 112 gün verilmektedir,
 • Günlük ödeme miktarının hesaplanışı ise şöyle: doğum gerçekleştikten önceki 3 ayın ortalama brüt kazancı hesaplanıyor, ardından 3 ayın toplam gün sayısına bölünerek bir tutar elde ediliyor, işte ödenen tutar bu hesaplanan tutarın 2/3’ü kadar. Bu şartları taşıyan kişiler iş göremezlik parası alabilmektedirler.

İş Göremezlik Parası, İş Göremezlik Onay İçin Hastalık Durumunda Aranan Şartlar

Kişinin geçirdiği hastalık sebebi ile iş göremezlik parası alabilmesi için aşağıda belirtilen şartları taşıyor olması gerekmektedir:

 • Hastalık sebebi ile alınan raporun tarihi dikkate alınarak, bu tarihten önce en az 90 gün SSK priminin ödenmiş olması gerekmektedir (yatan primler farklı işyerlerinden olabilir),
 • Hasta kişiye, doktor tarafından verilen rapor 1 ya da 2 günlük bir raporsa SSK iş göremezlik parası vermez,
 • Alınan hastalık raporuna göre, SSK hasta olan kişiye 2 günden sonraki kısım ile ilgili ödemeleri yapar, örnek vermek gerekirse rapor 15 günlük ise SSK hasta kişiye 13 günü içeren bir ödeme yapacaktır,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu, iş göremezlik onay parasını brüt maaşını dikkate alarak öder,
 • Eğer hasta kişi tedavisini yatakta aldı ise, rapor almış olduğunuz tarihten 3 ay öncesi dikkate alınmak üzere, toplam brüt kazancı toplam gün sayısına bölünerek bir tutar elde edilir, bu tutarın ½’si yatarak tedavi için ödenir, tedavi ayakta alınmış ise bu tutarın 2/3’ü ödenir.
 • Bunların yanı sıra iş göremezlik parası alabilmeniz için işvereninizin iş göremezlik onay işlemlerini onaylaması gerekmektedir.

İş Göremezlik Parası, İş Göremezlik Onay İçin İş Kazası Durumunda Aranan Şartlar

Eğer kişi, yaşadığı iş kazası sebebi ile iş göremezlik parası almak istiyor ise, aşağıda belirtilen şartları taşıyor olması gerekmektedir:

 • İş kazası geçiren kişi için, kazanın gerçekleştiği tarihten önceki 90 gün prim ödenme şartı aranmaz,
 • İş kazası geçiren kişi için alınan raporun 1 gün olması dahi iş göremezlik onay işlemini gerçekleştirmek için yeterlidir,
 • İş kazası geçiren kişinin iş göremezlik parası alabilmesi için, kaza geçiren kişinin işvereninin hem çalışmazlık bildiriminde bulunması hem de iş kazası bildiriminde bulunması gerekmektedir,
 • İş kazası geçiren kişi için ödenecek tutar, kişi eğer ayakta hizmet görüyorsa aylık brüt ücretinin 2/3’ü, eğer yatarak hizmet görüyorsa aylık brüt ücretin ½’sidir,
 • Diğerlerine göre bir fark olarak, raporlu olunan bütün günler için ödeme yapılmaktadır, hastalık geçiren kişilerde olduğu gibi 2 günlük kesinti söz konusu değildir.

İş Göremezlik Parası, İş Göremezlik Onay Dikkat Edilmesi Gerekenler

iş göremezlik parası almak isteyen kişiler, raporlarını bir an önce işverenlerine ulaştırmalılar. Çünkü bu raporların sisteme işlenmesi gerekmektedir ve sistemde 5 gün sınırı vardır. Rapor alındıktan hemen sonra yapılması gereken şey, bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na gerekli bildirmeyi yapmaktır. Raporunuzun geçerli olabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından onay verildiğine emin olmalısınız. Onay verildikten sonra en kısa sürede PTT aracılığı ile ödemeleriniz gerçekleşir bunun yanı sıra SMS ile bilgilendirilirsiniz.

İş Göremezlik Parası, İş Göremezlik Onay Ödenekleri

Geçici olarak iş göremeyecek kişiler için oluşturulan bu devlet hizmetinden faydalanabilmek için yukarıda belirtilen şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. İş göremezlik parası alabilmek için genel olarak istenilen en önemli şart oluşan durumdan önce en az 90 gün prim ödenmesi şartıdır. Ancak bu şart iş kazaları gibi durumlar için geçerli değildir. Bunun yanı sıra hastalık durumlarında Sosyal Güvenlik Kurumu alınan raporun 2 gününü ödemez, sadece geri kalanını öder. Ancak iş kazası durumlarında raporun tamamının ödemesi yapılır. Bunun yanı sıra rapor 1 gün dahi olsa gerekli ödeme yapılır. Ancak hastalık durumunda en az 3 günlük bir rapor olması gerekmektedir.

İş Göremezlik Parası, İş Göremezlik Onay 4B ve 4A Sorgulama İşlemleri

Daha önceden belirtilen durumların kişide oluşması halinde, çalışılamayan süre için devlet bazı ödemeler yapmaktadır. Bu ödeme ile ilgili sorgulamaları e-Devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. İş göremezlik onay işlemleriniz ile ilgili bilgilerinize e-Devlet sistemi üzerinden ulaşabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra İş Göremezlik Ödeme butonuna tıklatarak kendiniz ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Bülent dedi ki:

  Ameliyat oldum doktor 45 gün rapor verdi eylül 10 ameliyat oldum iş yeri iş çıkışımı eylül 9 yapmış ekim 28 raporum bitti bu durumda rapor parası alabilirmiyim ve ne zaman alabilirim

 2. Şeniz Kutay dedi ki:

  02.05.2018 tarihinde rapor aldım.ayni gün işyerime raporu teslim ettim.ama bu güne kadar hic haber çıkmadı.alo 170 aradim raporun işveren tarafından onaylanmadığını söylediler.işyerinde bizlik bir şey yok.hastanenin göndermesi gerek diyorlar.ne yakabilirim yardımcı olun lütfen iyi günler.