• İş Göremezlik Ödeneği Nedir, Ne Zaman Yatar 2018

  2018 yılı için brüt asgari ücret 2.029,50 TL olarak belirlenince, yapılabilinecek tüm ödeneklerin de alt ve üst sınırları teker teker belli olmaya başladı.


  Konuya “İş Göremezlik Ödeneği nedir?” diye başlamakta fayda var. Bu bilginin bilinmesi ardından yapılacak tüm açıklamaların kolayca anlaşılmasını sağlayacaktır. Herhangi bir kişinin çalıştığı iş yerinde ya da sorumlu olduğu sahada çalışma yaptığı sırada başına gelen herhangi bir fizyolojik ve ya psikolojik sorun yüzünden aldığı ödemeye İş Göremezlik Ödeneği denilmektedir.

  “İş Göremezlik Ödeneği nedir?” sorusunu biraz daha açacak olursak sigortalı olma halinin devamlılığı durumda çalışan bir kişinin hastalanması, iş kazası geçirmesi ya da meslek hastalığına yakalanmış olması durumunda, SGK’nın kişiyi mağdur etmemek için çalışamadığı süreyi belli bir ücrete dönüştürdüğünü söyleyebiliriz. Ancak sağlık durumunuzun o an için iyi olmadığını belgeler ile kanıtlama zorunluluğunuz bulunmaktadır.

  Meslek hastalığından söz edile bilinmesi için hastalığın bütününün yapılan iş ile alakası olması gerekmektedir. Örneğin, aşırı güneşe maruz kalan tarla işçisinde deri kanseri, dalgıçların basınç değişiminden dolayı vurgun yemesi gibi.

  İş Göremezlikten Dolayı Alınabilinecek Günlük Ücretlerde En Az Tutar 2018 Yılında Ne Kadar Oldu?

  1 Ocak 2018 tarihinden başlanarak 31 Aralık 2018’e kadar devam eden süreçte SGK tarafından ödenecek olan 1 günlük en az iş göremezlik tutarları şu şekilde belirlenmiştir:

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Eğer hastanede yatarak tedavi oluyorsanız 33,82 TL
  • Eğer ayakta tedavi edilmişseniz 45,10 TL’dir.

  İş Göremezlikten Dolayı Alınabilinecek Günlük Ücretlerde En Fazla Tutar 2018 Yılında Ne Kadar Oldu?

  1 Ocak 2018 tarihinden başlanarak 31 Aralık 2018’e kadar devam eden süreçte SGK tarafından ödenecek olan 1 günlük en fazla iş göremezlik tutarları şu şekilde belirlenmiştir:

  • Eğer hastanede yatarak tedavi oluyorsanız 253,68 TL
  • Eğer ayakta tedavi oluyorsanız 338,25 TL

  İş Görmezlik Ödeneği ne zaman yatar 2018?

  Aslında bu sorunun cevabı biraz da kişinin kendisi ile ilgilidir. Çünkü işlemlerin başlatılması için her şeyden önce raporun çalışılan iş yerine hızlı bir şekilde iletilmesi gerekir. Sonrasında aynı raporun SGK’ya iletileceği, burada incelemeler yapılacağı ve sonuca varılacağı da düşünüldüğünde süreci kısa tutmak çalışan kişinin elindedir.

  Her şey göz önünde tutulduğunda ise İş Görmezlik Ödeneği için tüm işlemlerin halledilmesi 1 hafta ile 15 gün aralığında devam etmektedir. Buradan yola çıkarak en geç 15 gün içerisinde PTT’ye yatırılacağını söyleyebiliriz. Ancak PTT’den alabileceğiniz ödeme için belli bir zaman sınırı konulmuştur. Eğer paranız yatmış ve siz 2 ay boyunca gidip almamışsanız, ödeme SGK’ya iade edilir ve emanete alınır.

  PTT’den almak istemiyorsanız ve de SGK’nın kendi sisteminde tanımlı bir banka hesabınız varsa belirlenen meblağ bu hesaplara da yatırılabilinmektedir.

  İş Görmezlik Parası Hangi Bankalara Yatırılabilir?

  İş Görmezlik Ödeneği ne zaman yatar 2018?” kadar önemli bir diğer soru da hangi bankalara yatırılabileceği ile ilgilidir. O halde:

  • Halk Bankası
  • Ziraat Bankası
  • Akbank
  • Vakıf Bank
  • Fiba Banka
  • Burgan Bank
  • Türkiye Ekonomi Bankası
  • Garanti Bankası
  • Şekerbank

  İş Görmezlik Ödeneği İçin Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Bu işlem için önce

  https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme

  adresine gitmeniz ve T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Takip eden ekrandan sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

  Ödenek İçin Oluşturulan Miktarlar Nasıl Belirlenir?

  Konu ile ilgili birbirinden yapı olarak farklı iki madde bulunmaktadır.

  • Herhangi bir hastalıktan dolayı rapor alacaksanız bu tarihten önceki son 3 aylık brüt kazancınızın toplamının yine bu son 3 aya ait toplam gün sayısına bölünmesi gerekir. Bulunan sonucun 2/3’ü ayakta tedavilerinizde ödeme olarak size gönderilir. Yatarak tedavilerde ise 1/2’sini alırsınız. Hastalık nedenli raporlarınızdan ödeme alabilmeniz için son bir yıl içerisinde en az 90 günlük sigorta priminizin yatmış olması gerekmektedir.
  • İş kazası geçirmiş ve rapor alarak bu ödenekten faydalanmak istiyorsanız yine yukarıdaki uygulamaya tabi tutulursunuz. Ancak burada 90 gün prim süresi şartı aranmaz.

  2018’de 10 Günlük Hastalık Nedenli Ödenek Ne Kadar?

  Hastalığınız yüzünden rapor alacaksanız ilk 2 gün için ödeme yapılmayacağını bilmelisiniz. Bu durumda 8 günlük ödeme alma hakkına sahip olursunuz. Eğer asgari ücret ile çalışıyorsanız ortalama olarak 360,80 TL gibi bir ödeme alırsınız.

  “Rapor parası bankaya gönderildi.”

  İş Göremezlik Ödeneği için raporunuzu iş yerinize vererek başlayan tüm prosedürü takip ettiniz ve sıra ödeme almaya geldiğinde sorgu ekranında bu yazıyı görüyorsanız, en geç 2 ya da 3 gün içerisinde paranızın seçtiğiniz hesaba yatacağını göstermektedir.

  “Rapor parası bilgi yok.”

  Raporunuz henüz işleme konulmamış demektir. Devam eden günlerde tekrar kontrol edin.

  “Rapor parası merkeze gönderildi.”

  Ödeme süreciniz başlamış ancak henüz sonuçlanmamış demektir.

  “Ödendi”

  PTT ya da tanımlı olan banka hesabınıza ödeme ulaşmış demektir. Gidip alabilirsiniz.

  “Emanete alındı.”

  Ödemeniz tüm sürecin sonunda onaylanarak hesabınıza yatırılmış ancak zamanında gidip çekmediğiniz için SGK tarafından bir nevi geri alınmıştır diyebiliriz. Durumu yetkililere bildirip tekrar talepte bulunmanız gerekmektedir.

  İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama Numarası

  Sadece sorgulama için değil, konu ile ilgili olarak merak ettiğiniz ne varsa ALO 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi’ni arayarak müşteri temsilcileri ile görüşme sağlayabilirsiniz.

  Yetim Maaşı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

  SGK Yapılandırma Ödeme, 6736 SGK Ödemesi Nasıl Yapılır?

  SGK Çocuk Emzirme Yardımı Ne Kadar 2018  tıkla sorunu sor

  İş Göremezlik Ödeneği Nedir, Ne Zaman Yatar 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın