SGK

2019 İş Göremezlik Ödeneği Nedir, Ne Zaman Yatar ?

Rapor parası ödeneği olarak da bilinen iş görmezlik ödenekleri sigortalı olarak çalışan kişilerin hastalık ya da iş kazası gibi geçerli nedenlerle çalışamayacak durumda olmaları halinde Sosyal Güvenlik Kurumundan aldıkları ödeneklerdir. Sigortalı olarak çalışan kişilerin rapor almalarını doğuracak durumlar şunlardır;


 • Hastalık nedeni ile çalışamama durumu,
 • Gebelik nedeni ile çalışamama durumu ve
 • İş kazası geçirilmesi nedeni ile çalışamama durumu olarak sıralanmaktadır.

Belirtilen durumları yaşayan kişiler uzman doktordan alacakları raporlar ile çalışamadıkları gün kadar maaşlarını Sosyal Güvenlik Kurumu karşılamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan bu ödemeye iş görmezlik ödeneği denilmektedir.  Kısaca özetlemek gerekirse çalışan kişilerin raporlu oldukları dönemdeki maaşları çalıştıkları işyeri tarafından karşılanmamakta ödenekleri Sosyal Güvenlik Kurumu karşılamaktadır. İki günlük raporlu olan İş görmezliklerde çalışanların maaşlarında herhangi bir kesinti yapılmamaktadır. İş görmezlik ödenekleri alınan raporun 3. Gününden itibaren ödenmektedir.

İş görmezlik Ödeneği Şartları

Ödenek almak için gerekli şartlar Genel Sağlık Sigortası Kanununda açık bir şekilde belirtilmiştir. İş görmezlik ödeneğinden faydalanmak için belirlenen şartlara uyum sağlanması gerekmektedir. İş görmezlik ödeneği alım şartları şunlardır;

 • Hamilelik, iş kazası ve meslek hastalığı gibi durumlar nedeni ile çalışan kişinin geçici bir süre iş göremezliğe uğraması gerekmektedir.
 • İş görmezlik ödeneği için alınacak olan raporların Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetki verilmiş olan hekimler ve sağlık kurumlarından alınması gerekmektedir.
 • Kendi adına bağımsız çalışan kişilerin ve köy ya da mahalle muhtarlarının iş görmezlik ödeneğinden faydalanması için prim borçlarının bulunmaması ve raporlarının yatarak tedavi gördükleri şeklinde düzenlenmiş olması gerekmektedir.
 • Doğum nedeni ile alınan iş görmezlik raporlarının geçerli olması için rapor öncesindeki 1yıllık sürede aktif bir şekilde çalışıyor olunması ve 90 gün prim ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir.
 • Hastalık nedeni ile alınan iş görmezlik raporlarının geçerli olması için rapor öncesindeki 1yıllık sürede aktif bir şekilde çalışıyor olunması ve 90 gün prim ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir.
 • İş kazası nedeni ile alınan iş görmezlik raporlarında aktif olarak çalışıyor olunması yeterli olmakta ve 90 gün prim ödeme şartı bulunmamaktadır.

2019 Rapor Parası Hesaplama

Rapor parası nasıl hesaplanır konusu iş görmezlik raporlarında sıklıkla karşılaşılan soruların arasında yer almaktadır.  2019 yılında verilen raporlara ilişkin yapılan hesaplamalar şu şekildedir;

 • İş görmezlik hesaplamaları rapor sahibi kişinin son üç ay içerisinde aldığı maaşın brüt tutarı üzerinden yapılmaktadır.
 • Üç ay içerisinde alınan brüt maaş üç aylık prim gün sayısına bölünerek yapılmaktadır.
 • Elde edilen sonucun 3/2 tutarı ayakta tedavilerin 1 günlük ödeneği olmaktadır.
 • Elde edilen sonucun ½ tutarı yatarak yapılan tedavilerin 1 günlük ödeneği olmaktadır.
 • Doğum ve annelik rapor parası hesaplamaları doğumun gerçekleştiği tarihten itibaren üç aylık süre üzerinden hesaplanmaktadır.

İş görmezlik Ödeneği Nereden Alınır

SGK şahsı ödemeler sistemine kayıtlı hesapları bulunan kişiler iş görmezlik ödeneklerinin kayıtlı oldukları banka hesaplarından almaktadır. SGK sistemine kayıtlı herhangi bir hesapları bulunmayan hak sahipleri ödeneklerini PTT şubelerinden almaktadır. PTT şubelerinden ya da tanımlı banka hesabından tahsil edilebilecek olan ödeneklerin iki aylık süre içerisinde çekilmemesi durumunda hak sahiplerinin paralarını alabilmeleri için SGK şahsi ödemeler sistemine banka hesabı tanımlamaları gerekmektedir.

Rapor Parası Hangi Bankaya Yatar

Rapor parası almak için banka tanımlama işlemini e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirmek gerekmektedir. E-devlet sistemine giriş yaparak ‘SGK şahsi ödemeleri’ ekranında yer alan ‘SGK Şahsı Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama’ seçeneği üzerinden belirtilen bankalar ile tanımlama yapılabilir. SGK anlaşmalı olan ve tanımlama yapılabilecek bankalar şunlardır;

 • Halk bankası
 • Fiba bank
 • Garanti Bankası
 • Şeker Bank
 • Ekonomi Bankası
 • Burgan Bank
 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • Akbank

Sisteme belirtilen bankalardan birisini tanımlayan hak sahiplerinin rapor paralarını almak için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapmaları gerekmektedir.

Rapor Parası Banka Tanımlaması

Rapor parası banka tanımlama işlemi e-devlet üzerinden yapılmaktadır. İşlemi gerçekleştirmek için ‘SGK Şahıs Ödemeleri’ sayfasına giriş yapılarak ‘SGK Şahıs Ödemeleri Banka Tanımlama’ menüsüne giriş yapılmalıdır. Belirtilen bankalardan herhangi birisini seçerek banka tanımlamasını online olarak kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Banka tanımlaması yaparak rapor parası ödeneklerini bankalardan tahsil etmek mümkün olacaktır. banka tanımlaması olmayan kişilerin ödemelerini almak için PTT şubelerine gitmeleri gerekmektedir.

Rapor Parası Ne Zaman Yatar

Rapor parası ayın kaçında ödenir konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli detay alınan raporların eksiksiz olarak sisteme işlenmesi ve işveren tarafından onaylanması olmaktadır. Rapor parasının yatırılma sürecinde hastane tarafından sisteme girilen raporun işverene ulaşması ve işveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna iletilmesi süreci önemli olmaktadır. İşverenin yaptığı bildirimin ardından genellikle 10 ila 15 günlük süre içerisinde rapor parası bankaya gönderilmektedir. Önceki dönemlerde Ziraat Bankası tarafından verilen ödenekler ayın 8 ila 14’üncü günleri arasında ödenmekteydi. Şu anda ise PTT tarafından gerçekleştirilmektedir. SGK şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı bir banka hesabı olmayan kişiler ödeneklerini herhangi bir PTT şubesinden almaktadır.  PTT tarafından verilen iş görmezlik ödenekleri PTT’ye gönderilmesinin ardından 2 aylık sonra alınabilmektedir.

İş Görmezlik Parasını Kimler Alamaz

İş görmezlikten kimler yararlanamaz konusu ve kimlerin rapor parası alamayacağına ilişkin detaylar şunlardır;

 • Ek/5 tarım sigortalıları
 • BAĞ-KUR sigortalıları
 • İsteğe bağlı sigortalılar ve
 • Devlet memurları hastalıklarından dolayı rapor parası ödeneği alamamaktadır.

Ancak iş kazası durumunda alınan raporlardan bağ kur sigortalıları yararlanabilir.

Belirtilen durumlar dışında ise;

 • Doğum nedeni ile ya da hastalıktan dolayı rapor alan kişiler doğum öncesindeki bir yıl süre de 90 gün prim ödemeleri tamamlanmamışsa ödenekten yararlanamaz.
 • İşten çıkış durumu sonrasında alınan raporlarda 9 gün içerisinde verilen raporlara ödeme yapılmaktadır.

Rapor sahibi kişilerin raporlu oldukları süre içerisindeki ücretlerin işveren tarafından ödenme zorunluluğu bulunmamaktadır. Rapor ödenekleri SGK tarafından karşılanmakta ve brüt maaşın belirlenen tutarları hak sahiplerine iş görmezlik ödeneği olarak verilmektedir.

İş görmezlik Raporu Sorgulama

İş görmezlik ödeneği sorgulama işlemi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 170 numaralı hattını arayarak sorgulama yapma fırsatına sahip olunur. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iletişim numarası olan Alo 170 hattını arayan kişiler erkin ve hızlı bir şekilde çözüme kavuşmalarını sağlayacak her türlü;

 • Soru ve önerilerini,
 • Eleştiri, şikâyet ve ihbarlarını,
 • Başvuru ve taleplerini ileterek çözüm odaklı sonuçlara ulaşabilir. İş görmezlik rapor sorgulaması yapmak için arayan kişiler çağrılarına uzman kadrodan hemen yanıt alarak öğrenmek oldukça kolay olmaktadır.

Internet üzerinden yapılacak sorgulamalarda E-devlet sistemi ile sorgulama gerçekleştirmek imkanına sahip olunmaktadır. Rapor parası sorgulaması yapmak için kimlik doğrulaması ile sisteme giriş yapılması gerekir. Kimlik doğrulaması için e-devlet şifresine sahip olunması gerekmektedir. E-devlet şifresi olmayan kişiler PTT şubelerinden temin edecekleri şifre ile kimlik doğrulaması yaparak sisteme giriş sağlayabilir. Online olarak yapılan iş görmezlik sorgulaması e-devlet sistemi ile kolay ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır. İnternet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde rapor sorgulaması yaparak iş görmezlik raporları hakkında bilgi alınması için sisteme giriş yaparak sistemin yönlendirdiği adımları takip etmek yeterli olmaktadır.

Yetim Maaşı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

SGK Yapılandırma Ödeme, 6736 SGK Ödemesi Nasıl Yapılır?

SGK Çocuk Emzirme Yardımı Ne Kadar

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Merhaba daha öncede sormuştum ama yayınlanma yada cevap olmadı fizik tedavi ile geçmeyen bel fıtığı var birde kronik yorgunluk ve kronik sinüzit var ayrıca sol gözde göz tembelliği ve şaşılık sağ gözde de numarasını tam bilmediğim görme kaybı var bunlardan oran çıkar mı teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu