SGK

İlk Kez Sigortalı İşçi Çalıştıracaklar Ne Yapmalıdır?

Sigortalı işçi çalıştırmasına rağmen, çalıştırılan sigortalı kişinin bildirimini SGK’ya yapmamış olan işverenler için bazı yasal yaptırımlar uygulanır. Yasal olarak süreyi geçen bildirimlerde, işverenlere 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükmünce(102. madde) idari para cezası uygulanmaktadır. İdari para cezası ödemek zorunda kalmadan işverenlerin yazımızın devamında anlatacağımız konulara dikkat etmesi gerekir.Biz de bu yazımızda mevcutta bir iş yeri olan ancak daha önce sigortalı işçi çalıştırmamış veya ilk kez sigortalı işçi çalıştıracaklar ne yapmalıdır konusunu, verilecek bildirgeler ile birlikte işleyeceğiz.


Konunun detayına girmeden önce bir örnekle açıklayacak olursak, Özge Hanım’ın bir kafeteryası var ve sigortalı işçi çalıştırmak istiyor. İlk önce iş yeri bildirgesi doldurmalı. Ek olarak vergi levhası, kimlik fotokopisi ve imza beyannamesini eklemelidir. Daha sonra SGK’ya başvuru yapmalıdır. Başvuru için çeşitli yollar mevcut, posta yoluyla yapabileceği gibi elektronik ortam üzerinden de başvurusunu tamamlayabilir. Bildirge sonucunda 26 haneli iş yeri sicil numarasına sahip olacaktır. Şifresi sayesinde ise bildirgeler verilir.

İş yeri bildirgesi SGK’ya nasıl gönderilir?

Sigortalı kişi çalıştırmaya başlamış işveren, en geç sigortalı kişiyi çalıştırmaya başlayacağı tarihi esas alarak bildirge hazırlamalıdır. İş yeri bildirgesini hazırladıktan sonra SGK’ya iletmelidir. Örnek iş yeri bildirgesi formuna sayfanın sonunda paylaşacağımız linkten indirebilirsiniz.

İletim süreci 3 farklı yolla sağlanabilir;

 1. Kendisi direk elden verebilir
 2. Posta yoluyla iadeli taahhütlü/taahhütlü
 3. E-Sigorta kanalıyla elektronik ortam üzerinden gönderim işlemi tamamlanabilir

Elektronik ortamda iş yeri bildirgesi nasıl gönderilir?

 1. Sisteme sayfanın sonunda paylaşacağımız linke tıklayarak erişebilirsiniz. İş yeri bildirgesinin e-Sigorta kanalı ile SGK’ya gönderilebilmesi için, açılan sayfada öncelikle bildirgeyi hazırlayan kişiye ilişkin T. C. kimlik numarası, cilt no, doğum yılı ve nüfusa kayıtlı olduğu il bilgilerinin sisteme girilmesi gerekmektedir.
 2. Daha sonra karşımıza iş yerinin tüzel kişiliğinin belirleneceği ekran gelecek, işverenin tüzel kişiliğine uygun olan seçenek işaretlenmelidir.
 3.  İş yeri bilgilerinin girileceği ekran açılır. İş yeri hangi il sınırları içerisinde ise il, ilçe ve ilçeye bağlı ise işaretlenir ve Sosyal Güvenlik Merkezi seçilir. Daha sonra diğer bilgiler sisteme girilir.
 4. İş yeri bilgilerinin girildikten sonra İş yeri adres bilgileri sisteme girilir. 
 5. NACE bilgileri ve yönetici bilgileri sisteme girilir.
 6. İşveren Bilgileri sorgulandıktan sonra Telefon ve Fax alanlarına giriş yapılır, Ekle butonuna basılır. 
 7. Son işlemde önceki ekranlar üzerinde yapılmış değişiklikler ve girilen bilgiler gösterilir.İstenilmesi halinde Geri tuşuna basılarak bilgiler değiştirilebilir. Kaydet butonuna basıldığında bildirge ilgili sosyal güvenlik merkezine gönderilir.
 8. Girilen bilgiler doğrultusunda sistem Referans Numarası üretir.İş yeri Bildirgesi Yazdır seçeneğinden alınacak döküm ile birlikte 7 gün içinde ilgili sosyal güvenlik merkezine başvurulmalıdır. Böylecek iş yeri tescil işlemleri tamamlanmış olur. (Örnek Referans Numarası: 1203)

 

E-Sigorta kullanıcı kodu ve şifresi nasıl alınır?

Başvurumu formu doldurarak e-sigorta kullanıcı kodu ve şifresi alabilirsiniz. Aynı şekilde başvuru formunuzu elden veya posta kanalıyla iş yerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne iletebilirsiniz. Ek olarak bu başvuru sadece işveren tarafından gerçekleştirilebilir şeklinde bir hüküm yoktur. Noter tasdikli vekaletname sahibi kişiler de işlemi gerçekleştirme hakkına sahip olurlar. Başvuru formunun iletilmesi üzerine E-Sigorta şifresi elektronik ortam üzerinden gerekli aşamalar takip edilerek (E-SGK, Diğer Uygulamalar, E-SGK Şifre) alınabilecektir.

Sigortalı işe giriş bildirgesi e-Sigorta kanalıyla nasıl gönderilir?

Daha önce sigortalı çalıştırmaya başlamamış ancak çalıştıracak işverenlerin, çalıştırdıkları sigortalıyla ilgili bildirimini en geç sigortalı kişinin işe başlayacağı tarihe kadar yapması gerekliydi. Yazımızın başında bu husustan bahsetmiştik. Fakat işverenin bildirimini E-Sigorta kanalı vasıtasıyla yapmaları gerektiğinden bahsetmemiştik.

Örnek verecek olursak 07.02.2017 tarihinde sigortalı çalıştırmaya başlayacak bir işveren, 07.02.2017 ve 21.02.2017 tarihlerinde olmak üzere sigortalı çalışan işe alırsa, her iki sigortalı kişiye ait giriş bildirimini en geç 07.02.2017 tarihinde yapmalıdır. Yani süreç için ilk defa sigortalı çalışanın işe başlayacağı tarih esas alınır. Bu durumda işveren (07.02.2017 tarihinden itibaren) tam 1 ay içerisinde SGK’ya E-Sigorta kanalı vasıtasıyla bildirim yapmalıdır.

İlk kez sigortalı çalıştırmaya başlayacak işletmeler, sigortalı çalışmaya başlayan kişinin işe başladığı tarihin üzerinden 1 ay geçmesinin ardından işe alınmış sigortalıya ait giriş bildirimini SGK’ya yapmalıdır. Bu süre ise en geç sigortalı çalışanın çalışmaya başladığı tarihin bir gün öncesidir. İnşaat, balıkçılık ve tarım işleriyle ilgilenen işverenler ise en geç sigortalı çalışanı işe aldıkları tarihte göndermelidir.

Sigortalı giriş bildirimi elektronik ortam üzerinden SGK’nın internet sitesinden gerekli aşamalar takip edilerek (E-SGK, Diğer Uygulamalar, Sigorta İşe Giriş Bildirgesi) gerçekleştirilebilir.

Sigortalılara ait aylık prim ve hizmet belgeleri e-Sigorta kanalıyla nasıl gönderilir?

Sigortalı çalışanların çalışmış oldukları gün sayıları ve prim esaslı kazanmış oldukları miktarı gösteren aylık prim ve hizmet belgeleri SGK’ya E-Sigorta vasıtasıyla bildirilmelidir. Eğer hizmet özel sektör ise bulunulan ayı takip eden ayın 23’ünde gönderilmelidir. Hizmet resmi sektör ise bulunulan ayı takip eden ayın 7’sinde en geç gönderilmelidir.

Aylık prim ve hizmet belgeleri elektronik ortam üzerinden SGK’nın internet sitesinden gerekli aşamalar takip edilerek (E-SGK, e-Bildirge) gerçekleştirilebilir.

Son olarak aylık prim ve hizmet belgeleri bildirimini yaparken kanun hükümlerince teşviklerden yararlanmayı unutmayınız!

Teşvikler yalnızca hizmeti özel sektör olan işletmelere verilmiştir. İşveren beş puanlık indirimden, engelli desteğinden, beş puanlık prim indirimine ek olarak altı puanlık prim indiriminden, genç ve kadın istihdamından ve teşvik yatırım desteğinden faydalanabilir.

İş Yeri Bildirgesi İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

E-Sigorta Kanalına Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Merhaba, İş kurma çalışmaları yapacağım ancak henüz vergi kaydı oluşturmadım.. ancak bir yardımcıya ihtiyaç duymaktayım. Yardımcı olarak ihtiyaç duyduğum kişiyi sigortasız çalıştırmak istemiyorum.. eğer memnun olursam çalışmasından iş kurulduğu takdirde istihdam edirim. Bu tip durumlar için yasalarda herhangi bir uygulama varmı ve ne yapmam gerekir. Avantaj ve dezantajı varmı?

  Teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu