KOSGEB

İlk Kez Ev Alacaklara 82 Bin TL Geri Ödemesiz Hibe!

İlk Kez Ev Alacaklara 82 Bin TL Geri Ödemesiz Hibe! Korona virüs ile mücadele kapsamında düzenlenen ekonomik paketler içerisinde ev sahibi olmak isteyenler için oldukça sevindirici bir haber yer almaktadır. Devlet tarafından düzenlenen geri ödemesiz hibe desteği programı 2020 yılı için ilk defa bu yıl için ev alacaklara ve evleneceklere 82 bin TL’ye varan geri ödemesiz destek ödemesi vermektedir. 2020 yılı devlet destekli hibe programlarına vatandaşlar için hem tasarruf hem de konut sahibi olması amacıyla devlet desteği tutarı arttırılmış bulunmaktadır. Devlet geri ödemesiz hibe desteği programı için 2020 yılı ilk defa ev alacaklara ve evlenecekler için 82 bin TL tutarına varan geri ödemesiz destek vermektedir. Devletin verdiği geri ödemesiz hibe desteği nasıl alınacağı da merak edilen konular arasına girmiş olmaktadır.

Devlet Destekli Konut Hesabı Nasıl Açılır? Konut Hesabından Hibe Ödemesi Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Konut Hesabı Nasıl Açılır? Konut Hesabından Hibe Ödemesi Nasıl Alınır? Devlet tarafından belirlenen banlalar üzerinden konut hesabı açan vatandaşlar için belirli bir süre birikim yaparak devletten geri ödemesiz hibe alacaklardır. Konut hesabı olanlara devlet destekli hibe oranı, hesabın süresine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Açılan Konut Hesabına Ne Kadar Zamana, Ne Kadar Hibe Ödemesi Yapılacak?

Açılan Konut Hesabına Ne Kadar Zamana, Ne Kadar Hibe Ödemesi Yapılacak? Devlet tarafından belirlenen bankalarda kendilerine konut hesabı açan vatandaşlar için hesabın süresine göre ödenecek olan hibe tutarı aşağıda belirtildiği gibi olacaktır.

 • 36 – 47 ay vadeli devlet destekli konut hesabı açan ve para biriktiren kişilere, devlet tarafından sağlanacak olan katkı oranı % 15 olarak, ödenecek azami katkı tutarı ise 24 bin 171 TL olacaktır.
 • 48 – 59 ay vadeli devlet destekli konut hesabı açan ve para biriktiren kişilere, devlet tarafından sağlanacak olan katkı oranı % 18 olarak, ödenecek azami katkı tutarı ise 26 bin 645 TL olacaktır.
 • 60 ay ve üzeri vadeli devlet destekli konut hesabı aşan ve para biriktiren kişilere, devlet tarafından sağlanacak olan katkı oranı % 25 olarak, ödenecek olan azami katkı tutarı ise 28 bin 548 TL olacaktır.
 • Diğer yandan evlenecek olan çiftler tarafından konut hesabını ortak olarak açmaları durumunda, devlet tarafından sağlanacak olan hibe desteği tutarı 57 bin TL’ye kadar çıkmaktadır.

Geri Ödemesiz Devlet Destekli Hibe Ödemesi Alabilmek İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Geri Ödemesiz Devlet Destekli Hibe Ödemesi Alabilmek İçin Başvuru Şartları Nelerdir? Belirli bir süre para biriktirerek devlet tarafından sunulan geri ödemesiz hibe konut parası kampanyasından faydalanmak için;

 • Aranan ilk şart kimlik kartı ile birlikte banka şubelerine bizzat başvuruda bulunmak olmaktadır.
 • Konut hesabı açmak isteyen vatandaşlar herhangi bir bankaya giderek konut hesabı açtırabilmektedirler.
 • Devlet destekli konut hesabı neredeyse her bankada bulunmaktadır.

Geri Ödemesiz Devlet Destekli Hibe Sağlayan Hesap Nasıl İşlem Görecektir?

Geri Ödemesiz Devlet Destekli Hibe Sağlayan Hesap Nasıl İşlem Görecektir? Devlet desteği ile hibe ödemesi alarak konut almak isteyen vatandaşlar;

 • Birikim yaptıkları bankalarda paralarını faize koyabileceklerdir.
 • Düzenlenen kampanya şartlarının en önemli maddesi de düzenli ödeme talimatı olmaktadır.
 • Açılan hesap tek seferde toplu para yatırılmasından ziyade daha çok aylık olarak para biriktirilmesine teşvik amaçlı düzenli ödeme istenecektir.
 • Yukarıda belirtilen şartlara göre devlet destekli geri ödemesiz para ile konut hesabı açan kişilerin arasından en az 36 aylık hesabı olanlara, geri ödemesiz para desteği sağlanacaktır.
 • Paranın beklediği ay sayısına göre belirtilen meblağ oranı artırılacaktır.
 • Belirtilen program çerçevesinde gençlerin hem para biriktirmesine hem de ev sahibi olmasına yardım edilecektir.

İş Kuran Gençlere 28 Bin TL’ye Varan Çifte Destek Geliyor!

Hayvancılık İçin Devlet Hibe Desteği Ne Kadar, Nasıl Alınır

Teşvik Kredisi Ne Kadar, Nasıl Alınır, Başvuru Şartları

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu