SGK

İlave Derecenin Maaşa Etkisi

Lise ya da üniversiteden mezun olmuş, yalnızca atanabilmek için KPSS hazırlığında yıllarını vermiş vatandaşlarımız; memur olup işe başladıklarında kendilerini tanımlayan derece ve kademelere sahip olurlar. Bir devlet kurumundaki tüm memurların yaşı, eğitim derecesi aynı olmadığı için çalışırken aldıkları maaşın da aynı olmasını beklemek adil olmaz. İşte bu derece ve kademeler çalışmakta olan memurların maaşlarının hesaplanmasında kullanılarak bir nebze de olsa adalet getirir ve ilave derecenin maaşa etkisi olduğu görülür.


Her memurun işe başladığında 9/1 gibi bir derece ve kademesi olur. Burada, ilk numara yani 9 memurun derecesini; ikinci numara yani 1 ise kademesini ifade eder. Normal şartlar altında memurlar her sene bir kademe alır, her üç senede de bir derece alır. Söz gelimi, memuriyete 9/1 derece ve kademesinde başlamış bir memur, bir sene sonra 9/2 derece ve kademesinde olacak, üçüncü senesini tamamlayıp üçüncü kademesini aldığında da bir derece yükselerek 8/1 derece ve kademesine yükselecektir.

Memuriyette toplamda 13 derece vardır. En alt kademe olan 13/1 kademe ve derecesi ilköğretim mezunu ve herhangi bir derece kazanmaya hak kazanmamış kişilere verilir işe başlarken. Kişinin eğitim durumundan başka derece ve kademesini etkileyen unsurlar da vardır. Örneğin kişilerin herhangi bir yerde daha önce çalıştıkları yıllar da dikkate alınmaktadır. Ayrıca kişilerin eğitim hayatlarından sonra yaptıkları stajlar, üniversite ya da lise eğitimi sırasında hazırlık okumuş olması ve bunu alacağı belgeyle kanıtlayabilmesi, kalkınmada öncelikli olan Adıyaman, Kars, Karabük, Siirt, Sinop,Tunceli, Yozgat gibi illerde çalışan memurların rotasyonla harcadıkları süre, askere gitme durumu da derece ve kademe belirlenmesinde önem arz etmektedir. Tüm bunların dışında, memurların disiplinini sağlamak amacıyla, daha önce çalıştığı 8 yıl boyunca hiç disiplin cezası almamış memurlara da ilave bir derece verilir.

Geçmiş yıllarda birkaç kez işe yeni başlayan memurlara hediye olarak birer derece hediye edilmişti devlet tarafından. En son 2005’teki bu ilave derecelerin adaletsiz olduğuyla ilgili gerek kamuoyundan, gerek ilave derece alamayan memurlar tarafından bir sürü başvuruda bulunuldu. 2015 yılının sonunda bu şikayetleri dikkate alan Sosyal Güvenlik Kurumu, yeni bir kararla 2005 yılı ve sonrasında göre başlamış tüm memurlara ilave birer derece verilmesini öngördü. 2016 yılının şubat ayında memurların maaşına yansıyan bu değişiklikler birçok kişiyi mutlu etse de birçok memura da fuzuli geldi. Bu farklı düşüncelerin kaynağı ise verilen ilave derecelerin maaşa etkisinin farklı olması. Zira, maaşlardaki en büyük değişiklik genel olarak 4 ve 5. dereceler arasındaki değişimde oluyor. Bir örnekle açıklamak gerekirse, 2015 yılında yapılan düzenlemeyle 6/1’den 5/1’e yükselen bir zabıt katibinin maaşındaki artış yalnızca 4 TL iken; 5/1’den 4/1’e yükselen bir zabıt katibinin maaşındaki artış 279 TL. Hal böyle olunca ilk durumdaki yükselişi yaşayan memura fuzuli gelen ilave derece, ikinci durumdaki memuru bir hayli mutlu etti.

İlave derecenin maaşa etkisindeki değişimin temelinde 4 ve 5. dereceler arasındaki değişime verilen artışına ek olarak memurun pozisyonu da var. Mesela yukarıda verdiğimiz örnekteki zabıt katibi 5/1’den 4/1’e yükselip 276 TL zam alırken, yine 5/1’den 4/1’e yükselen bir öğretmen 95 TL zam alıyor. Yani, ilave derecenin maaşa etkisi memurun pozisyonu ve hangi dereceden hangi dereceye yükseldiğine bağlı olarak değişiyor.

Aşağıdaki tabloda hangi pozisyonda çalışan memurun maaşının ilave dereceyle ne kadar artacağını görebilirsiniz. Henüz 2017 yılı için yeni bir düzenleme söz konusu olmadığı için maaşlarda değişiklik olmayacağını farz etmek yanlış olmaz sanırım, ancak yine de aşağıdaki tablonun 2015-2016 yılı için geçerli olduğunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

1-derece-verilince-maasim-ne-kadar-artar

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı