emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İlaç Katkı Payı ve Muayene Ücreti

İlaç Katkı Payı ve Muayene Ücreti

İnsanlar iyi bir iş alanında çalışabilmek için en iyi eğitim kurumlarından mezun olmak isterler. Herhangi bir eğitim kurumundan ve seviyesinden mezun olduktan sonra iş bulurlar ve çalıştıkları sektörde aktif olarak kamu kuruluşlarında ya da özel sektör alanında görev yapmaya başlarlar. Bireyler işe başladıkları tarih itibariyle işvereni tarafından sigorta işlemleri başlatılır. Çalıştığınız sektöre göre değişiklik gösteren sosyal güvence türleri size sosyal, sağlık alanında birtakım kolaylıklardan yararlanmanızı sağlar. Bu kolaylıklardan en önemlisi ise ilaç katkı payı ve muayene ücreti uygulamasıdır. Sigortalı olarak çalışan bireyler çalışma hayatı boyunca işvereni tarafından sigorta prim ödemeleri tamamlanır. Emekli olmaya hak kazanmak için, sigortalılık süresi, sigorta primi ödeme günü ve yaş kriteri de dahil olmak üzere birtakım şartlara sahip olmanız gerekmektedir. Sahip olduğunuz sosyal güvence ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödediğiniz sigorta prim ücretine göre, devlet hastaneleri, özel hastaneler, eğitim ve araştırma hastaneleri, üniversite hastanelerinden herhangi birinde tedavi olmak isterseniz bu sağlık kurumlarına ilaç katkı payı ve muayene ücreti ödemezsiniz. İlaç katkı payı ve muayene ücreti kapsamında, özel hastaneler ya da özel sağlık kuruluşlarında muayene ve tedavi olmak isterseniz, sahip olduğunuz sosyal güvenceye ödediğiniz sigorta prim ücreti ile değişiklik gösteren muayene ücretinin ya tamamını ödersiniz ya da sosyal güvenceniz ücretin tamamını karşılıyorsa sağlık kuruluşlarından ücretsiz olarak yararlanırsınız. İlaç katkı payı ve muayene ücreti bağlı olduğunuz sosyal güvenlik güvencesine göre değişiklik göstermektedir.

İlaç Katkı Payı Nedir?

İlaç katkı payı ve muayene ücreti kapsamında yer alan ücretlendirme çalıştığınız sektörün bağlı olduğu sosyal güvence kurumuna göre değişmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na yüksek miktarda bir sigorta prim ödemesi gerçekleştiriyorsanız ilaç katkı payı ve muayene ücretinden yararlanabilirsiniz. Yani muayene olmak istediğiniz özel sağlık kurumlarından ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz ya da özel hastane yasalarında belirlenen az bir fark ücreti ödeyebilirsiniz. İlaç katkı payı ve muayene ücreti sigortalı olarak çalışan bireylerin, sağlık alanında yer alan tedavi amaçlı kullanılması gereken ilaçlar için talep edilen miktara denilmektedir. İlaç katkı payı ve muayene ücreti uygulamasındaki durum, sosyal güvencenin sağladığı, muayene sonrası doktorların uyguladığı ilaç tedavisi hizmetinde de geçerlidir. Yani bağlı olduğunuz sosyal güvence bazı ilaçların bir kısmının tamamını, bazı ilaçların da sadece bir kısmını ödemektedir. Ortaya çıkan ilaç katkı payını sizin ödemeniz gerekmektedir. Sosyal güvenceye sahip olan çalışanlardan ve emekli olmuş bireylerden ilaç katkı payı ve muayene ücreti alınmaktadır. Sigortalı olarak çalışan bireylerden ve bakmaları gereken başkasına muhtaç halde yaşamını sürdüren bireylerden yüzde 20 oranında bir ilaç katkı payı ücreti talep edilmektedir. Eğer emekliyseniz ve bakmanız gereken başkasına muhtaç şekilde yaşayan bir yakınınız varsa, ilaç katkı payı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yüzde 10 olarak belirlenmiştir.

Tedavi amaçlı uygulanan ilaç takviyesinde ilaç katkı payı ve muayene ücreti gibi ücretlendirmelerin yanı sıra belirli bir miktar reçete bedeli ödemesi de vardır. Reçete bedeli ödemesi, bir ilaçtan birden fazla almanız durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen bir ücrettir. Doktorunuzun muayene sonrası size verdiği reçete için, almanız gereken bir ilacı üçten fazla almak istemeniz durumunda ilaç katkı payı 3 TL gibi bir ücrettir. Eğer üç kutuya ilave amaçlı bir kutu daha ilaç almak isterseniz, bu durumda 1 TL gibi bir ücretlendirmeniz olacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanan bu ücretlendirme sistemi ile insanların ilaca olan bağımlılığının azalması hedeflenmiştir.

İlaç katkı payı ve muayene ücreti kapsamında eczanelerden talep edilen eşdeğer ilaç ücreti Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanmaktadır. Bu sistemde doktorun size verdiği ilacın o eczanede olmaması durumunda ya da o ilacı bağlı olduğunuz sosyal güvence ödemiyorsa, eczane size ona eşdeğer, aynı içeriğe sahip başka bir ilaç önerebiliyor. Eczanenin önerdiği eşdeğer ilaç, doktorun reçete ile verdiği ilaçla aynı etken maddeye ve aynı içeriğe sahip olduğu için tedavi sırasında herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılmıyor. Hasta eşdeğer ilacı almak isterse Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ilaç karşılanır.

Muayene Ücreti Ne Kadar?

Sağlık alanında uygulanan her yasa ile özel sağlık kuruluşlarında gerçekleşen ilaç katkı payı ve muayene ücreti değişiklik göstermektedir. Devlet hastanelerinde, dal hastanelerinde, eğitim ve araştırma hastanelerinde, üniversite hastanelerinde, sağlık ocaklarında, aile sağlığı merkezlerinde sigortalı olarak çalışan ya da emekli olan bireylerden ilaç katkı payı ve muayene ücreti alınmamaktadır. Özel sağlık kuruluşlarında sosyal güvencenizin prim ücretine bağlı olarak belirli bir miktar ilaç katkı payı ve muayene ücreti talep edilmektedir, sağlık güvenceniz tamamını karşılıyorsa, ilaç katkı payı ve muayene ücreti hizmetinden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Sosyal devlete ait sağlık kurumlarından sigortalı olmayan bireylerden eskiden 15 TL alınırken, şu an 30 TL gibi bir muayene ücreti bulunmaktadır. Özel hastane muayene ücretlerini yazımızın sonunda yer alan SGK’nın internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

Özel Hastane İlave Ücret Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

Yorumlar

 1. MEHMET RECEP ASLAN dedi ki:

  SGK İLKELERİNE VE YÜRÜRLÜKTE OLAN MEVZUATA GÖRE;
  ŞEKER ÖLÇÜM ÇUBUKLARININ ALINMASINDA EMEKLİLERİN KATKI PAYI ORANI NEDİR?

  1. SGK Merkezi dedi ki:

   sağlık uygulama tebliği incelenmesi gerektiğinden dolayı konu hakkında alo 170 hattını arayarak bir başvuru oluşturabilirsiniz.

 2. Nermin dedi ki:

  Muayene olduktan sonra ertesi gün kan tahlili alıp doktora göstermek için barkot alıyoruz ikinci kere muayene ücreti imi ödüyoruz aynı doktora gittiğimiz halde