ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İlaç ve Reçete Kullanım Süresi Sorgulama

İlaç ve Reçete Kullanım Süresi Sorgulama
14.09.2022

İlaç ve reçete kullanım süresi e-Devlet üzerinden sorgulanabiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığının dijital entegrasyon konusunda yaptığı yoğun çalışma neticesinde artık neredeyse tüm sağlık geçmişimiz, ilaç kullanımımız, doktor randevularımız online platformlar üzerinden yönetilebiliyor. E-Devlet dışında E-Nabız sistemiyle de tüm sağlık işlemleri yönetilebiliyor.

E-Nabız, vatandaşların kişisel sağlık bilgilerini bireysel olarak web sayfası üzerinden ve telefon uygulaması ile görüp yönetebildiği bir hizmettir. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan uygulama üzerinden yapılabileceklerin başında ilaç ve reçete kullanım süresi sorgulama işlemi geliyor.

Bunun dışında E-Nabız üzerinden yapılabilecekler:

 • Kişilerin boy, kilo, yaş, kronik rahatsızlık gibi bilgileri girilerek olası sağlık riskleri hesaplanıyor.
 • Covid-19 ile ilgili bilgilere ulaşım sağlanabiliyor. (Aşı sorgulama, test sonuçları, karantina süresi, aşı karnesi vb.)
 • Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı ve Erciyes Üniversitesi iş birliği ile geliştirilen İnaktif Covid-19 Aşısında gönüllü olunabiliyor.
 • Akıllı Asistan sistemi üzerinden mevcut hastalıklar ve olası hastalıklar hakkında bilgi ve tavsiye alınabiliyor.
 • Ziyaretlerim kısmından gidilen sağlık kuruluşlarına, gidiş tarihlerine ve gidiş sebeplerine ulaşılabiliyor. Ayrıca alınan hizmet hakkında değerlendirme yaparak hizmetin gelişmesine katkı sağlanabiliyor.
 • Raporlarım kısmından kişinin aldığı raporların tarihi, sebebi ve geçerliliği öğrenilebiliyor.
 • Hastalıklarım bölümünden daha önce teşhisi konmuş hâlâ devam eden ve etmeyen tüm rahatsızlıklara ve haklarındaki bilgiye ulaşılabiliyor.
 • Tahlillerim bölümden tarih aralığı seçerek daha önce yaptırılan tüm tahlillerin sonuçlarına ulaşım sağlanabiliyor. Bu hizmet sayesinde farklı bir doktor ya da sağlık kurumuna gidildiğinde tekrar aynı tahlillerin olması gibi gereksinimler ortadan kalkmış oluyor.
 • Radyolojik görüntülerim bölümünden kişinin daha önce çektirmiş olduğu tüm radyolojik görüntülemelere tarihleri ve çekildiği yer bilgileriyle ulaşılabiliyor.
 • Bunlar dışında hastanın mevcut alerji bilgileri, sigorta işlemleri, aşı takvimi, randevu takvimi gibi bilgilerine ulaşım sağlanabiliyor.

İlaç Kullanım Süresi Nasıl Öğrenilir?

İlaç kullanım süresi öğrenme E-Devlet üzerinden yapılabiliyor. İlaçlar reçete edilirken doktor hastaya ya da hasta yakınına ilacın ne süreyle ve ne dozda kullanması gerektiğinin bilgisini veriyor. Bu bilgileri unutan, ya da alamayan hastalar için artık online olarak öğrenmek de mümkün. E-Devlet ya da E-Nabız sistemleri üzerinden kişiye reçete edilmiş ilaçlar, ilaçların kullanım süresi, ilacı reçete eden doktor, reçete ediliş tarihi gibi pek çok bilgiye ulaşılabiliyor.

Eğer online olarak öğrenme imkânı bulunmuyorsa ilaçların alındığı eczanelere de sorulabilir. Eczanelerin kullanmış olduğu sistem üzerinden hastanın T.C. kimlik numarasıyla arama yapılarak kullandığı ilaç, ilacın kullanım şekli ve süresi hakkında bilgiye ulaşılabiliyor.

İlaç Kullanım Süresi Sorgulama Nasıl Yapılır?

İlaç kullanım süresi sorgulaması, E-Devlet sisteminden ve E-Nabız üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için E-Nabız kullanacak kişilerin öncelikli olarak kendilerine bir E-Nabız girişi yapmaları gereklidir. E-Nabız sistemine kişisel bilgilerle girildikten sonra Sağlık Bakanlığının bu sistemi üzerinden kişilerin geçmişte aldıkları tüm tedaviler, muayeneler, ilaçlar gibi sağlık geçmişlerine ulaşılabilmektedir.

Ayrıca bu sistem üzerinden doktor randevuları oluşturulabilmekte, sağlık tavsiyeleri de alınabilmektedir. E-Nabız kullanımı hayatımızda Covid-19 pandemisi sırasında önemli bir rol oynamaya başladı. Hızla sanallaşan dünyada Sağlık Bakanlığı da kişilerin sağlık hizmetlerinden hızlı ve kolay faydalanabilmesi için oldukça kapsamlı bir sistem üretti.

E-Nabız’dan reçete ve ilaç kullanım süresi sorgulaması yapmak için sisteme girildikten sonra sol tarafta bulunan “reçetelerim” sekmesine tıklanmalıdır. Buradan en son alınan reçetenin alınış tarih ve saati, reçete numarası, reçete türü ve reçeteyi veren doktor bilgisi direk sayfaya gelecektir. Kişi dilerse kırmızı renkle yazan “Daha Fazla Sonuç Göster” yazısına tıklayarak daha önce aldığı reçetelerine de ulaşabilmektedir.

Reçete bilgisinin yanında mavi renkli “Detay Görüntüle” seçeneğine tıklandığında reçetede yazan ilaçlar hakkındaki bilgilere ulaşılabilmektedir.

İlaç hakkında buradan bulunabilecek bilgiler:

 • Barkod numarası
 • İlaç adı
 • İlaç hakkında hekim tarafından yazılan açıklama
 • Alınacak doz bilgisi
 • Kaç saatlik periyotlarda kullanılması gerektiği hakkında bilgi
 • Kullanım şekli
 • Kullanım sayısı
 • Reçete edilen kutu miktarı
 • İlaç kutusunun resmi
 • İlacın prospektüsü
 • İlacın kullanım geçmişi

Bu kısımda sağ yanda mavi renkle yazılan “Yan etki ekle” seçeneği tıklanarak kişiler dilerse ilacın kendilerinde oluşturduğu etkileri de not edebilirler. Burada verilen yan etki bilgileri hem ilaç firmalarına referans oluşturuyor hem de sonraki doktor randevularında doktorların bu yan etkilerden haberdar olmasını sağlıyor. Bu sayede aynı ilacın tekrar yazılması gereken bir durum olduğunda doktora önceki kullanımda oluşan yan etkilerin söylenmesi unutulsa bile doktorun haberi olması garanti altına alınmış oluyor.

E-Devletten İlaç Kullanım Süresi Sorgulama Yapılabilir Mi?

E-Devletten ilaç kullanım süresi sorgulanabilmektedir. E-Devlet üzerinden kişisel bilgilerle giriş yapıldıktan sonra e-Devlet’in arama motorundan Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına girilir. Daha sonra buradan “4A/4B/4C İlaç Kullanım Süresi Sorgulama” kısmına gelinir. Bu sayfaya girildiğinde aktif olarak kullanılan ilaçlar varsa rapor hâlinde sayfaya gelecektir. Eğer daha önce kullanılan ilaçların kullanım süresi, ilaç adı, reçete edilme tarihi, ilacı reçete eden doktor, ilacın alındığı eczane gibi bilgilere bakılmak istenirse; sayfada “Tüm İlaçlar Listesi” kısmına tıklamak yeterlidir. Buraya tıklandığında tüm kullanılan ilaçlar raporlanmış hâlde sayfaya yansıyacaktır.

Reçete Kullanım Süresi Nasıl Öğrenilir?

Reçete kullanım süresiSosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığının online platformlarından öğrenilebilmektedir. Bunun için e-Devlet üzerinden ya da E-Nabız uygulamasından bakmak gerekir.

E-Devlet üzerinden sorgulama yapmak için Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı farklı uygulamalar mevcut:

 • İlaç e-Reçete/ Reçete Bilgileri Sorgulama: Bu hizmet ile hekimler tarafından düzenlenen yakın döneme ait e-Reçete bilgileri ile eczanelerde işlem gören reçete bilgileri sorgulanabilir.
 • Medikal Reçete Bilgileri Sorgulama: Bu hizmeti kullanarak, hasta alt bezi, tıbbi sarf malzeme, işitme cihazı ve hazır ortez protez gibi medikal malzemelere ait SGK reçeteleri, reçeteye ait katılım payı tutarı sorgulanabilir.
 • Medula Optik Reçete Bilgileri Sorgulama: Bu hizmeti kullanarak, medula optik reçetelerine ait bilgiler görüntülenebilir.
 • Reçetem Uygulaması: Sayfadan otomatik olarak Sağlık Bakanlığı E-Nabız sistemindeki reçete bilgilerine yönlendirilir.

Reçete Kullanım Süresi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Reçete kullanım bilgisi sorgulaması E-Nabız sisteminden reçete bilgisine tıklanarak yapılabilmektedir. Reçetede yazılan ilaçların nasıl, hangi dozlarda, hangi zaman aralığında kullanılacağı gibi bilgiler burada yer almaktadır. E-Nabız ana sayfasının sol tarafındaki kısımdan “Reçetelerim” seçildikten sonra gelen sayfada alınış tarihleri ve reçete eden doktorun bilgisiyle beraber reçete ekrana gelir. Buradan reçetenin üzerine tıklandığında sağ tarafta mavi renkli “İşlemler” butonu yer alır. Bu butona tıklanarak reçete hakkındaki tüm bilgilere ulaşım sağlanabilmektedir.

E-Devletten Reçete Kullanım Süresi Sorgulama Yapılabilir Mi?

E-Devlette Reçete kullanım süresisorgulaması yapılabilmektedir. E-Devlet sistemindeki arama motoruna “Reçete” yazıp yapılan aramada liste şeklinde reçete hakkındaki uygulamalar görüntülenir. Bunların içinden alınan reçeteye uyan uygulamaya gidildiğinde reçete hakkındaki tüm bilgilere ulaşım sağlanır. Bunun dışında reçete ve ilaç kullanım süresi Sağlık Bakanlığının uygulaması olan E-Nabız üzerinden de sorgulanabilmektedir. Bu sistemler üzerinden reçetenin yazılış tarihi, reçete edilen ilacın prospektüsü, ilacın nasıl kullanılacağı, reçetenin eczaneden alınması için gereken barkod numarası, reçeteyi yazan doktor gibi tüm bilgilere ayrıntılı bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir.

E-Nabız Test Sonucu Sorgulama Ekranı

PTT Gitmeden E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet Cep Telefonu, E-Posta Doğrulama ve Değiştirme

Yorumlar

 1. MEHMET RECEP ASLAN dedi ki:

  SGK İLKELERİNE VE YÜRÜRLÜKTE OLAN MEVZUATA GÖRE;
  ŞEKER ÖLÇÜM ÇUBUKLARININ ALINMASINDA EMEKLİLERİN KATKI PAYI ORANI NEDİR?

  1. SGK Merkezi dedi ki:

   sağlık uygulama tebliği incelenmesi gerektiğinden dolayı konu hakkında alo 170 hattını arayarak bir başvuru oluşturabilirsiniz.

 2. Nermin dedi ki:

  Muayene olduktan sonra ertesi gün kan tahlili alıp doktora göstermek için barkot alıyoruz ikinci kere muayene ücreti imi ödüyoruz aynı doktora gittiğimiz halde