• İkiz Çocuklar Emzirme Yardımı

  Ülkeler ekonomilerinin ve fiziksel ölçümlerinin değişkenliğine bağlı olarak farklı farklı nüfus politikaları takip edeler. Örneğin Çin’de nüfus çok hızlı büyüdüğü için gelecek yıllarda ülkenin doğal kaynaklarının bu nüfusun ihtiyacını karşılayamayacağını tespit eden hükümet nüfusu azaltmaya yönelik politikalar takip ediyor. Tek çocuklu ya da hiç çocuğu olmayan ailelerin diğerlerine kıyasla daha az vergi ödemesi ya da ikinci çocuktan sonra aileden belirli bir miktar ücret alınması gibi. Ancak, Türkiye nüfusunun gelecek yıllarda yaşlanma sorunuyla karşılaşacağını, işçi sıkıntısı çekeceğini öngördüğü için tam tersi yönde bir politika işliyor. Bu nüfusu artırmaya yönelik politikalardan biri de ailelere çocuklar için çeşitli yardımlar yapılmasıdır. İkiz çocuklar emzirme yardımı da bunlardan bir tanesidir.


  Emzirme ödeneği ya da emzirme yardımı, halk arasında süt yardımı olarak da bilinmektedir. Emzirme yardımı 2008’deki Sosyal Güvenlik Kurumu Reformu ile hayata geçmiş bir projedir. Bu yardım, çocuk doğduğunda olmak üzere yalnızca bir kere ve çocuk başına verilen bir yardımdır. İkiz çocuklr emzirme yardımı da aynı şartlarla belirlenmiştir. İkiz çocuklarda da durum değişmemekte, her çocuk için yalnızca bir kerelik olmak üzere emzirme yardımı alınabilmektedir. 2008 yılında 75 TL olarak verilmeye başlanan emzirme yardımı 2016 itibariyle 122 TL olmuştur.

  Emzirme yardımı almak için annenin ya da babanın sigortalı ve 5510 sayılı kanunun 4A ve 4B maddeleri kapsamında çalışan olması gerekmektedir. Yani anne ya da babanın SSK veya Bağ-Kur kapsamında çalışıyor olması şarttır. Eğer anne sigortalı çalışmaktaysa anneye, anne çalışmıyorsa babaya ödeme yapılır. Emekli Sandığı kapsamında çalışanlar için ne yazık ki böyle bir imkan bulunmamaktadır.

  Emzirme yardımı almak için eskiden birçok belge istenmekte, ailelerin birkaç kez Sosyal Güvenlik Kurumuna gidilmesi gerekmekteydi. Ancak birçok kurumsal sistemin elektronik ortama taşınmasıyla birlikte emzirme yardımı almak da kolaylaştı. Şu anda emzirme yardımı başvuru ve ödeme olarak iki aşamadan oluşmaktadır. Başvuru için sigortalı çalışan anne ya da baba, hastaneden alacakları doğum raporuyla bulundukları ildeki Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne gidip emzirme yardımı için talep formu doldurmalıdır. Emzirme ödeneği talep formu sadece Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerinde doldurulduğu için formu internetten yahut başka bir yerden bulmak pek mümkün değildir. Ailenin bizzat gidip formu doldurması gerekir. Bu şekilde başvuru yapıldıktan sonra doğum belgesinin doğruluğunun ve ailenin emzirme yardımı alıp alamayacağının kontrolü Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılır. İkiz çocuklar için emzirme yardımı başvurusunda bulunan ailenin, başvurusu kabul edilirse, aile isimlerine yapılan ödemeyi kendi ve çocuğun nüfus cüzdanıyla birlikte anlaşmalı bankalardan ya da PTT şubelerinden alabilirler.

  Emzirme yardımı geriye dönük alınabilmektedir, bununla beraber 5 yılı geçmiş doğum belgeleri işleme alınmadığı için çocuğun doğumundan itibaren 5 yıl içinde emzirme yardımını almadığınız takdirde bu hakkınızı kaybediyorsunuz. Bu yüzden emzirme yardımı almak için gereken zamanın geçirilmemesine dikkat edilmelidir.

  Sponsorlu Bağlantılar
  tıkla sorunu sor

  İkiz Çocuklar Emzirme Yardımı İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın