emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İçişleri Bakanlığı Tarafından Ticari Taksilere Yönelik Yeni Genelge Gönderildi!

İçişleri Bakanlığı Tarafından Ticari Taksilere Yönelik Yeni Genelge Gönderildi!
08.05.2020

İçişleri Bakanlığı Tarafından Ticari Taksilere Yönelik Yeni Genelge Gönderildi! İçişleri Bakanlığı Ticari taksiler için düzenlenen yeni genelgeyi 81 ilin valiliğine göndermiş bulunmaktadır. Gönderilen genelgeye göre taksiciler için hijyen tedbirleri belirlenmiş bulunmakta. Gönderilen genelgeye göre ticari taksi şoförleri, bireysel hijyen kurallarına hareket ederek araç içerisinde mutlaka maske takacaktır. Ayrıca genelge içerisinde ticari taksilerin faaliyetleri esnasında, araç içi ve aracın darlığı ve bu alanın gün içerisinde oldukça sık kullanılması göz önünde bulundurularak hijyen kuralları ve sosyal mesafe kuralları kapsamında bazı risklerin belirdiği ortaya çıkmış bulunmaktadır. Belirlenen risk faktörlerinin pandemi süresince giderilmesi amacıyla, Bakanlıklar tarafından değerlendirmeler yapılmış bu kapsamda uygulanması gereken oldukça önem arz eden kararlar alınmış bulunmaktadır.

Taksilere Dezenfekte Belgesi Uygulaması Şartı Aranacak!

Taksilere Dezenfekte Belgesi Uygulaması Şartı Aranacak! Alınan karar neticesinde taksi durakları ve taksi olarak kullanılacak araçlar, en az haftada bir kez olmak üzere düzenli bir şekilde düzenli aralıklar ile temizlenerek dezenfekte edilecektir. Gerektiği zaman ibraz edilmek üzere de aracın dezenfekte edildiğini ve tarihini gösteren yetkili mercii tarafından düzenlenmiş belge araçta bulundurulacaktır. Bu nedenle araç dezenfektasyonunu gerçekleştiren kurum, kuruluş ya da odalar tarafından gerçekleştirilmiş işlem için tarihi ve kim tarafından yapıldığını gösteren belge olacaktır.

Ticari taksi şoförleri kişisel hijyen kurallarına uygun olacak şekilde hareket ederek, araç içerisinde muhakkak maske kullanacaktır. Ticari taksiler için gün içerisinde araca binen her müşteri için kullanıma yetecek kadar kişisel kullanıma uygun dezenfektan ürünleri bulundurmak zorundadır. Ayrıca araç içerisinde 80 derecelik kolonya da bulundurmak zorundadırlar. Ticari taksi şoförleri müşteri taksiye bindikten sonra gerekli dezenfektan kurallarını yolcuya aktarmak zorundadır.

Ticari Taksilere Tek Seferde En Fazla 3 Müşteri Uygulaması

Ticari Taksilere Tek Seferde En Fazla 3 Müşteri Uygulaması, Yayınlanan genelgeye göre her ticari taksi için aynı anda en fazla 3 kişiden fazla yolcu alınamayacak. Müşteriler ticari taksiye maskesiz binemeyecek.  Hizmet verilen her müşteri sonrasında trafik kurallarına uygun bir alanda araç park edilerek müşteriden sonra aracın içi her türlü dezenfektan işleminde geçirilecek. Buna göre genelge kapsamında, tedbirlere ilişkin valiler ve kaymakamlar tarafından Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nu uyarınca gerekli kararların ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi istenmiş bulunmaktadır.

Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nde Yasağa Uymayana 3.150TL Ceza Kesilecek!

İstanbul’a Müjde Kapalıçarşı 1 Haziran 2020 Tarihinde Açılıyor!

Emlak Vergisi Ödemeleri Başladı! Kimler Vergiden Muaf ?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.