emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İçişleri Bakanlığı 81 İle Ramazan Bayramı Genelgesi Gönderdi!

İçişleri Bakanlığı 81 İle Ramazan Bayramı Genelgesi Gönderdi!
22.05.2020

İçişleri Bakanlığı 81 İle Ramazan Bayramı Genelgesi Gönderdi! Gelen son dakika haberine göre İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine Ramazan Bayramı trafik tedbirleri genelgesi gönderilmiş bulunuyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklama kapsamında, genelgeye göre bayram tatili 23 – 26 Mayıs 2020 tarihleri arasında olmaktadır. Ramazan Bayramı tatilinin 4 gün olmasına rağmen alınacak olan trafik tedbirleri 22 – 27 Mayıs 2020 tarihleri arasında 6 gün boyunca uygulanacaktır. Türkiye genelinde 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması bulunmasına rağmen Ramazan Bayramı süresince trafik denetim ekipleri çalışmalarını sürdüreceklerdir. 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın bayramda seyahat izin belgesi ve refakatçileri ile tek yönlü olarak yolculuk yapması, tarım ürünü hasadı için yapılacak olan seyahatler ve sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olanlardan kaynaklanacak trafikte herhangi bir aksilik oluşmasına karşın yollarda denetimlere ağırlık verilecektir.

Ramazan Bayramı Süresince Polis ve Jandarma Görevde Olacak

Ramazan Bayramı Süresince Polis ve Jandarma Görevde Olacak, Bayram trafik tedbirleri kapsamında günlük olarak ortalama 18 bin 546, 6 günlük süreç içerisinde de 111 bin 384 adet polis ve jandarma görev yapacaktır. Vatandaşların güvenli bir şekilde ulaşımlarının sağlanması ve korona virüsü yayılımını önlemeye yönelik yapılan çalışmalar kapsamında sürücü ve yolcu girişleri ve çıkışları kontrol edilecektir. Trafik ihlalleri ve kazaların arttığı kesimler ile trafiğin yoğunlaştığı bölgelere trafik ekiplerinin görünürlüğünü arttırmak için yerleştirilen maket model araç uygulamasına devam edilecektir. Bu çalışmalar doğrultusunda 78 ile 767 maket model trafik ekip aracı, tepe lambalı ve reflektif şeritleri ile görünür bir biçimde kazaların yoğunlaştığı alanlara yerleştirilmiş bulunmaktadır.

  • Diğer yandan 16 ilde helikopter ve 76 ilde de drone ile trafik denetim gerçekleştirilecektir. Şehirlerarası yolcu taşımacılığı işleminde % 50 doluluk kapasitesi uygulaması devam edecek. Ayrıca yollarda 65 yaş ve üstü vatandaşlar ve refakatçiler ile tarım hasadı yapmak için seyahat eden vatandaşların seyahat izin belgeleri kontrol edilecek.
  • Terminallerde ve ara istasyonlarda denetimler arttırılacak. Terminaller ve izin verilen alanlar dışında şehirler arası otobüslerin kalkışına izin verilmeyecektir.
  • Sefere çıkacak olan otobüsler denetlenecek. Otobüs şoförleri ve yolcular seyahat için bilgilendirilecektir.
  • Otobüslerin karıştığı kazalar kapsamında gece 02.00 – 08.00 saatleri arasında ve uykusuzluk ve yoğunluğa bağlı dikkat kaybının oluşmaya başladığı 05.00 – 07.00 saatleri arasında şoförler dinlendirilecek.
  • Radar denetimlerine, başta hız kaynaklı kazaların yoğunlaştığı güzergahlarda olmak üzere devam edilecek.
  • Mevsimlik tarım işçileri taşıyan araçların 00.00 – 06.00 saatleri arasında yolculuk yapmasına izin verilmeyecektir. Traktör ve biçerdöver gibi tarım araçlarının tedbir almadan trafikte seyretmeleri engellenecektir.
  • Trafik ekip ve personeli, güzergah üzerindeki konumları ve denetimlerinin anlık takip edilebildiği “Uygulama Takip Projesi” üzerinden merkezden denetlenecek.
  • Merkezde “Trafik Kaza Danışma Birimi” tarafından ülke genelinde yol durumu ve kazalar anlık olarak takip edilecek ve oluşan kazalara anında müdahale edilmesi sağlanacaktır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.