ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İBB Anne Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB Anne Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB Anne Kart başvurusu, İstanbul Kart internet sitesi üzerinden yapılır. Başvuru, oldukça kolay birkaç adımda tamamlanabilir. Anne Kart, Ekrem İmamoğlu’nun belediye başkanı olmadan önce planladığı hizmetlerden biriydi. İBB Anne Kart başvurusu yapan ve başvurusu onaylanan kadınlar, belediyeler ücretsiz binebilir.

Anne Kart ile kadınların sosyal hayatta yer almaları daha kolay olur. Ayrıca çocuklarıyla bir yere gitmek istediklerinde zorlanmazlar. Ödeme yapmadan otobüsleri kullanacakları için bütçelerini daha tasarruflu kullanma fırsatı olur.

İBB Anne Kart almak isteyenlerin bazı şartları taşıması gerekir. Bu şartlardan biri annenin 0-4 yaş arası çocuğu olmasıdır. Başvurular internet üzerinden yapılabilir. İstanbul’un çeşitli yerlerinde bulunan 39 farklı İstanbulkart noktasından da başvuru yapılabilir.

Başvurusu olumlu olarak değerlendirilen anneler, kart kullanmaya hak kazanır. Kartın kullanım hakkı aylık olarak belirli bir tutar ile sınırlıdır. Bu tutarı geçen kullanımlarda normal tarife ücreti uygulanır.

İBB Anne Kart Nedir?

İBB Anne Kart, kadınlar için kullanıma sunulan bir kart türüdür. Bu kartı kullanmak isteyenlerin 0-4 yaş arası çocuğu olması gerekir. Kartın başvuruları internetten yapılır. İstanbulkart noktalarına da başvuru amacıyla tercih edilebilir.

İBB’nin bu kartı çıkarma amacı annelerin sosyal hayatta daha çok yer almasını sağlamaktır. Aynı zamanda hareketliliği sağlamak, özel araç kullanım sıklığını asgari düzeye düşürmek de amaçlanır. Anne Kart sadece Türk vatandaşlarına verilir. 0-4 yaş arası çocuğu bulunmak da annelerden istenen diğer şarttır.

Anne Kart içerisinde 150 kullanım hakkı bulunur. İstanbul’da şu an bu kartı kullanan 1 milyon 160 bin anne vardır. Anne Kart farklı amaçlarla da kullanılabilir. İçerisine yükleme yapıldığı takdirde Anne Kart, BELTUR, bisiklet gibi hizmetlerden yararlanabilir. Ayrıca Sosyal Tesisler, İSPARK gibi hizmetlerden de yararlanmak mümkün olur.

Hamidiye Taksi, i-taksi gibi uygulamalardan Anne Kart ile yararlanılabilir. Anne Kart aldıktan sonra kullanım sırasında kartınızı kaybetmemeye dikkat etmelisiniz. Kartın kaybolması ya da başka birisi tarafından çalınması halinde 153’e bilgi yapılması gerekir. 153, yapılan başvuru sonrasında kartı kapatır. Yeni başvuru ile tekrar Anne Kart çıkarmak mümkündür.

Kimler Anne Kart Alabilir?

Anne Kart alabilecek kişiler, 0-4 yaş arası çocuğu olan annelerdir. Annelere, başvuru yapmaları halinde içerisinde 150 biniş hakkının yer aldığı kart verilir. Bu sayede anneler bu biniş haklarını kullanarak şehir içi seyahatlerini gerçekleştirir.

Anne Kart almak isteyenlerin İstanbulkart internet sitesi üzerinden başvuru işlemlerini tamamlaması gerekir. Başvuru sırasında kimlik numarası, ad-soyad, telefon numarası gibi bilgiler istenir. Bu bilgileri girerek başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz.

Anne Kart’ı İstanbulkart sistemine ekleyerek bakiye yükleme, sorgulama gibi işlemleri de İstanbulkart internet sitesinden yapabilirsiniz.

Anne Kart Başvuru Şartları

Anne Kart başvuru şartları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından belirtilir. Belediye tarafından açıklanan şartlara göre Anne Kart almak isteyen annelerin 0-4 yaş arası çocuk sahibi olması gerekir.

Anne Kart başvurusu yapanların İstanbulkart internet sitesi üzerinden istenilen bilgileri de doldurması şarttır. Bilgilerde hata ya da eksiklik olmadığına dikkat edilmesi önemli bir detaydır.

Anne Kart başvurusu yapmak isteyen anneler internet üzerinden kolayca başvuru işlemlerini gerçekleştirir. Bu sayede hemen Anne Kart kullanımına başlanabilir. Anneler bu kartı alarak şehrin her noktasına rahatlıkla ulaşabilir.

Anne Kart başvurusu özellikle sık seyahat eden kadınlar tarafından yapılmalıdır. Bu kartı kullanmak hem maddi açıdan hem de kullanım kolaylığı açısından avantaj sağlar. Kartın kullanım alanının fazla olması da annelerin daha ayrıcalıklı olmasını sağlar.

İBB Anne Kart Nasıl Alınır?

İBB anne kart almak isteyenlerin “istanbulkart.istanbul/anne-kart” adresi üzerinden başvuru yapması gerekir. Anne Kart almak isteyenler bu adreste istenen bilgileri doldurarak işlemleri tamamlayabilir.

Başvuru tamamlandıktan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından incelenir. Başvurusu uygun görülen adaylar, Anne Kart kullanımına hak kazanır. Kartın içerisine bakiye yüklenerek de kullanılması mümkündür. İBB Sosyal Tesisler ve İ-Taksi gibi farklı uygulamalar için de Anne Kart kullanılabilir.

Anne Kart almak isteyenlerin başvuru sırasında istenen bütün bilgileri vermesi gerekir. Bilgilerin eksik olması halinde başvuru kabul edilmeyebilir. Başvuru tamamlandıktan sonra kartınız olmadan mobil uygulama üzerinden karekodla otobüse binebilirsiniz.

Anne Kart, bireysel bir karttır. Bu nedenle başkasına kullandırılması mümkün değildir. Kartını başkasına kullandırılanlar hakkında yasal işlem yapılır. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da kartın kırılmamasıdır. Kırılan kartlar, validatörler tarafından okunmayabilir. Kartın zarar görmesini engellediğiniz takdirde böyle durumlar meydana gelmez.

İBB Anne Kart Başvurusu

İBB Anne Kart başvurusu yapmak için istanbulkart.istanbul/anne-kart girmek gerekir. Bu adrese bilgisayar üzerinden ya da akıllı telefonların tarayıcısından girilebilir. Google’a İstanbul Anne Kart Başvuru yazarak da ilgili siteye girilebilir.

Giriş için telefon numarası yeterlidir. Ayrı bir şifre oluşturulması gerekmez. İstanbul Kart sistemine her girişinizde telefonunuza kod gönderilir. Bu kodu belirtilen alana yazdıktan sonra sisteme ulaşırsınız. İstanbul Kart adresine girdikten sonra bilgilendirme metni okunmalıdır. Bu metin okunduktan sonra “Şimdi Başvur” yazan yere tıklanmalıdır.

“Şimdi Başvur” yazan yere tıkladıktan sonra ekranda gösterilen yere telefon numarası yazılmalıdır. Bu sayede telefon numaranıza bir kod gönderilir. Bu kodu ekranda gösterilen yere girerek başvuru yapabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen alana telefon numarası girilmelidir.

Ardından telefona gelen kod, ekranda belirtilen yere girilir.

Gelen ekranda kimlik numarası girilmelidir. Ardından belirtilen alana doğum tarihi girilir. Sonra da “Devam Et” yazan kısma tıklanır.

Ad, soyad ve e-posta bilgileri girildikten sonra belirtilen kutucuklar işaretlenmelidir. Sonra tekrar “Devam Et” yazan kısma tıklamalısınız.

Gelen ekranda sağ kısımda “Kart Başvuru” şeklinde bir alan yer alır. Bu kısma tıklayarak gelen kartlar arasından “Anne Kart” seçilmelidir.

“Anne Kart” seçildikten sonra adres bilgileri eklenmelidir. İl, ilçe, mahalle, cadde, sokak gibi bilgiler girilmelidir.

Adrese ilişkin tüm detaylar girildikten sonra “Kaydet” yazan kısma tıklanmalıdır. Bu şekilde Anne Kart başvurusu tamamlanmış olur. Anne Kart, şehir içinde istediğiniz gibi gezmenizi sağlayan bir uygulamadır. İstanbul’da rahatça gezebilmek için 0-4 yaş çocuğu olan tüm anneler, bu kartı almalıdır.

İBB Anne Kart Nerelerde Geçerli?

İBB Anne Kart’ın geçerli olduğu yerler; belediye otobüsleri, BELTUR, BNB yani bisiklet olarak sıralanabilir. Ayrıca Sosyal Tesisler ve İspark’ta da Anne Kart geçerlidir. İsper Migros, Hamidiye otomotları da Anne Kart’ın kullanılabileceği yerler arasında bulunur.

İBB Anne Kart ile İ-Taksi uygulamasından da yararlanılır. Böylesine geniş bir kullanım alanı olan bu kartı, tüm annelerin yanında bulundurmasında fayda vardır. Böylece çocukları ile keyifli vakit geçirmek isteyen anneler, toplu taşıma ve belediye olanaklarından yararlanabilir.

İBB Anne Kart İçin Gerekli Belgeler

İBB Anne Kart için gerekli belgeler yoktur. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, annenin başvuru sırasında verdiği bilgilerden yararlanarak gerekli araştırmaları yapar. Annenin verdiği bilgilerden yola çıkarak 0-4 yaş arası çocuğun olup olmadığına bakılır.

Bunun yanı sıra annenin İstanbul’da ikamet etme şartı da vardır. Tüm şartları sağlayan kadınlar, Anne Kart kullanabilir. Bugüne kadar bu uygulamadan 100 bine yakın anne yararlanmıştır. İBB Anne Kart başvurusu için gerekli işlemler, internetten kolayca yapılabilir.

İBB Gıda, Erzak ve Eğitim Yardım Başvurusu

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu ve Sorgulama

İBB Anne – Bebek (Yenidoğan) Destek Paketi Başvurusu

Yorumlar

  1. Sevinç bildik çolak dedi ki:

    Benim anne kartım var ilk çocuğum da aldım şimdi ikinci çocuğum oldu nasıl aktivlendire bilirim