Genel

Hiç Geliri Olmayanlar Kaymakamlıktan Para Yardımı Nasıl Alabilir?

Hiç Geliri Olmayanlar Kaymakamlıktan Para Yardımı Nasıl Alabilir? Korona virüsü salgını kapsamında alınan tedbirlerde vatandaşlara da yapılacak yardım ödenekleri de her geçen gün artırılmaya devam etmektedir. Korona virüsü salgınının etkinliğini arttırarak takip ettiği şu günlerde ülkemiz zor zamanlar geçirmektedir. Korona virüsünü en az kayıp ve yıkım ile atlatabilmek adına ülke genelinde her türlü tedbirler alınmaya ve hatta her gün geliştirilmeye devam edilmektedir.

Korona virüsü salgınında Sosyal Devlet olmanın göstergesi adına yardıma muhtaç olan ve başvuruda bulunan tüm vatandaşlarımıza karşılıksız yardım ödenekleri yapılmaya başlanmış bulunmaktadır. Korona virüsü kapsamında yapılacak olan yardım ödemeleri vatandaşlarımıza ikametgah adreslerinde evlerinde olacak şekilde yapılacaktır.

Devlet tarafından yapılacak olan ve hiçbir geliri olmayan vatandaşlarımız için yapılacak olan yardım ödeneklerinde vatandaşlarımızın sağlaması gereken birtakım şartlar bulunmaktadır. Belirtilen şartları taşıyan bireylere yapılması planlanan yardım ödenekleri şu şekilde olmaktadır. Devletimiz fakir ailelerin yardım ödeneği başvurularını kaymakamlık ya da valiliklere yaptıkları başvurular doğrultusunda alarak değerlendirmeye almaktadır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda yardım ödeneklerine uygun görünen ailelere gerekli maddi yardım destekleri ve ödenekleri sağlanmaktadır.

Kaymakamlık Yardım Ödenekleri Nasıl Alınır?

Kaymakamlık Yardım Ödenekleri Nasıl Alınır? Kaymakamlık yardım başvurusunda bulunmak için kişilerin ikamet ettiği alanda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubelerine yapılmaktadır. Bu dayanışma vakıfları genelde kaymakamlık binalarının içerisinde olmaktadırlar. Belirtilen vakıf aracılığı ile kaymakamlık yardımlarına başvuruda bulunmak için yanınızda bulundurmanız gerekenler ise şöyledir.

 • T.C. Kimlik Numarasının bulunduğu kimlik belgeniz,
 • Muhtarlıktan alınmış Muhtaçlık Belgesi,
 • Hangi yardım ödeneği için başvuruda bulunacaksanız, onun için doldurulmuş dilekçe,

Doldurulacak olan dilekçe kaymakamlık dilekçesi olması gerekmektedir. Başvuruda bulunacağınız yardım ödeneğine göre istenilen belgeler değişiklikler gösterebilmektedir. Başvuruda bulunmadan önce belgeleri eksiksiz bir biçimde tamamlamanız gerekmektedir. Kaymakamlıktan para yardımı başvurusunda ki tüm diğer yardımlar için tarafınızdan ek belgeler istenebilmektedir. Kaymakamlık yardımlarına başvuruda bulunurken ibraz etmeniz gereken Muhtaçlık Belgesi işlemlerinizin daha kolay ilerlemesini sağlayacaktır. Başvuru yapmadan önce fakirlik belgesi almanız çok faydalı olacaktır. Yeşil kart sahibi iseniz bu da sizin için bir avantaj çünkü yeşil kartlıların yardım başvurusu çok daha kolay kabul edilir.

Kaymakamlık Yardımları Neler Olmaktadır?

Kaymakamlık Yardımları Neler Olmaktadır? Kaymakamlık yardımları herhangi bir geliri olmayan, geliri olsa dahi belirtilen gelirin altında bulunan ve tüm ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımızın başvuruda bulunabileceği yardım ödenekleri olmaktadır.

Kaymakamlık tarafından yapılan yardım ödenekleri aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • Doğum Yardımı,
 • Muhtaç Asker Ailesi Yardımı,
 • Dul Maaşı,
 • Kaymakamlık Bursu,
 • Şartlı Gebelik Yardımı,
 • Şartlı Eğitim Yardımı,
 • Öğrenci Para Yardımı,
 • Bayram Yardımı,
 • İş Kurmak İsteyen Ev Hanımlarına 2 Yıl Geri Ödemesiz Faizsiz 15.000TL Kredi Yardımı,

Kaymakamlık Tarafından Yapılan Para Yardımları Ne Kadardır?

Kaymakamlık Tarafından Yapılan Para Yardımları Ne Kadardır? Kaymakamlık tarafından yukarıda belirtilen yardımlar için nakdi karşılığı ihtiyaç sahibi olan kişilere ya da ailelere göre değişiklikler gösterebilmektedir. Yapılacak olan yardım türlerine göre farklı miktarlarda yardım ödemesi bulunmaktadır. Yapılan ve yapılacak olan yardımlar tek seferlik olabildiği gibi maaş şeklinde aylık olarak da yapılmaktadır.

Doğum Yardımı; Doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğuna göre değişen yardım türü olmaktadır. Çocuğun kaçıncı olduğuna göre 300TL, 400TL ya da 600TL’ye varan ve tek seferlik ödenen yardım türü olmaktadır.

Dul Maaşı; Eşi vefat eden kadınlara ödenen yardımdır. Eşi vefat edenlere 2 ayda bir 500TL olarak ödenmektedir.

Asker Yardımı; Muhtaç asker yardım ödeneği eşi ya da çocuğu askere giden fakir ailelere verilmektedir. Askere giden kişi dönünceye kadar 2 ayda bir 500TL olarak ödenmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımı; İlkokula giden kız ve erkek çocuklarına yapılan yardım ödemesidir. Okulların açık olduğu dönem boyunca 2 ayda bir olarak ödenmektedir.

 • Erkek çocukları için 35TL Aylık,
 • Kız çocukları için 40TL Aylık,

Öğrenci Yardımı; Çocuklarına bakamayacak kadar zor durumda olan ailelere yapılan yardım ödemesidir. Aylık olarak yapılmaktadır.

 • Anaokuluna giden çocuklar için, 456TL
 • Üniversiteye giden çocuklar için de 821TL

Gebelik Yardımı; Gebelik süresince aylık 25TL, Doğum için 70TL ve doğumdan sonraki iki ay aylık 35TL ve toplamda 450TL gebelik yardımı yapılmaktadır.

Engelli Yardımı; Engellilik oranına göre değişen oranlarda yapılan yardım ödeneğidir.

 • Engellilik oranı % 70’in altında olmasında 3 ayda bir 1.509TL
 • Engellilik oranı % 70’in üzerinde olması halinde de 3 ayda bir 1.589TL olarak yapılmaktadır.

Asgari Geçim Yardımı; Durumu asgari geçim tutarının altında olan fakir ailelere için 643TL olarak yapılan ödenektir.

İBB’den Nakdi Yardım, Para Yardımı ve Ayni Yardım Nasıl Alınır?

Öksüz Yetim Yardımı Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Birsuru yere baş vurdum kimse ilgilenmedi tedavilerim yarım kaldı kematarapi aliyodum oda yarım kaldı

  1. Merhaba,

   Yeni destekler açıklanıyor. E devletten veya https://www.acikkapi.gov.tr/ den talep girişi yapmalısınız.

 2. Corana virüsü nedeniyle işsizim eşim de 19 gündür işsiz 3 çocuğum var 72 yaşında yaşlımiz var hem madi hem manevi konuda mağduruz yardımcı olursanız seviniriz

  1. Merhaba,

   https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-acik-kapi-basvurusu-ve-takibi linkinden ‘Dİğer’ adımından ilerleyerek başvuru yapabilirsiniz. ayrıca Belediyelerin Sosyal hizmet birimlerine telefonla ulaşarak başvuru yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu