• HGS Bakiye Öğrenme

  HGS bakiye öğrenme, köprüden geçişlerde sürprizlerle karşılaşmak istemeyen vatandaşlar için oldukça önemli bir adımdır. Günümüzde köprü geçişleri için birden çok yol bulunmaktadır. Bunların her biri, maddi olarak birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle, bu sırada kullandığınız köprü geçiş metodu için bakiye sorgulamasını düzenli olarak yapmanız tavsiye edilir. Aksi takdirde, acil bir şekilde köprü geçişi yapmanız gereken durumlarda HGS bakiyenizin yetersiz olduğu haberiyle karşılaşabilirsiniz.


  Son derece hızlı bir şekilde yapabileceğiniz HGS bakiye sorgulaması ile bakiyenizde bulunan miktarı öğrenebilirsiniz.

  HGS Nedir?

  Hızlı Geçiş Sistemi adıyla da bilinen HGS köprülerden hızlı ve sorunsuz bir şekilde geçmeyi sağlayan bir sistemdir. Bu sistemin ana amacı, köprü geçişleri sırasında herhangi bir vakit ve para kaybı yaşamadan gerekli ulaşımı sağlamaktır.

  Hızlı Geçiş Sisteminden, Türkiye Cumhuriyetinde ikamet eden her vatandaş yararlanabilir. Köprü geçişlerinde bu hızlı geçiş avantajından yararlanmak için vatandaşların yapması gereken tek şey, PTT şubelerinden alınan Hızlı Geçiş Sistemi etiketini ve kartlarını, araç vasıtası ile köprülerde okutmaktır. Bu sayede, yolculuk sırasında hiçbir takılma yaşamadan dilediğiniz gibi gidip gelebilirsiniz.

  Hızlı Geçiş Sistemi etiketi ve kartları, PTT şubelerinin dışında, bazı anlaşmalı bankalar aracılığı ile de alınabilmektedir. Ancak bu hizmet için ruhsat ve kimliğin, bahsi geçen anlaşmalı bankalara gösterilmesi icap etmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  İstanbullular İçin Köprüden Geçiş Ücretleri Nelerdir?

  Köprü geçiş ücretleri, her yılın başında çeşitli araçlar için belirlenen bir durumdur. Araç sahiplerinin, belirlenen bu rakamlara kati surette riayet etmesi gerekmektedir. Vatandaşların köprü geçişi sırasında ödemesi gereken ücretler, o sırada kullanılan aracın türüne göre belirlenmektedir. Bu nedenle araç sahipleri körü geçişi hesaplamalarını bu etmene göre hesaplamalıdır.

  • Otomobiller için 15 Temmuz Şehitler Köprüsü geçiş Ücreti 8,75 Türk Lirası, Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti 71,75 Türk Lirası ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü Geçiş ücreti 13,05 Türk Lirasıdır.
  • Hafif ticari araçlar için 15 Temmuz Şehitler Köprüsü geçiş Ücreti 11,25 Türk Lirası, Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti 114,80 Türk Lirası ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü Geçiş ücreti 17,40 Türk Lirasıdır.
  • Motosikletler için 15 Temmuz Şehitler Köprüsü geçiş Ücreti 3,50 Türk Lirası, Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti 50,25 Türk Lirası ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü Geçiş ücreti 9,15 Türk Lirasıdır.
  • Sınıf araçlar için Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti 136,35 Türk Lirası ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü Geçiş ücreti 32,30 Türk Lirasıdır.
  • Sınıf araçlar için Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti 180,80 Türk Lirası ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü Geçiş ücreti 82,00 Türk Lirasıdır.
  • Sınıf araçlar için Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti 228,20 Türk Lirası ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü Geçiş ücreti 102,00 Türk Lirasıdır.

  HGS Ceza Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  Hızlı Geçiş Sistemi geçiş ihlali sorgulamaları, ihmal edilmemesi gereken konuların başında gelmektedir. Köprü geçişleri sırasında meydana gelen geçiş ihlalleri, araç sahiplerine uzun vadede sıkıntı çıkarabilmektedir. Bu nedenle vatandaşlar, bu alandaki cezalarını düzenli olarak kontrol etmeli, mevcut cezalarını da en kısa zamanda ödemeye gayret etmelidir.

  Hızlı Geçiş Sistemi ceza sorgulamaları, diğer tüm trafik cezası sorgulamaları ile birlikte yapılabilmektedir. Bu özellik, Hızlı Geçiş Sistemi geçiş ihlalinin takibine yönelik büyük bir kolaylık sağlamaktadır. HGS ceza sorgulamasını, internet üzerinden plaka bilgilerinizi girerek çok kısa bir sürede yapabilirsiniz.

  HGS Bakiye Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  Hızlı Geçiş Sistemi bakiye sorgulama işlemi, bu sistemi aktif olarak kullanan vatandaşlar tarafından son derece mustarip olduğu bir konudur. Araç sahiplerinin, Hızlı geçiş esnasında yetersiz bakiye yüzünden tatsız bir sürprizle karşılaşmaması için düzenli olarak Hızlı Geçiş Sistemi kartında bulunan bakiyeyi sorgulaması gerekmektedir.

  Bunun için öncelikle araç sahibinin karayolları HGS kartını alırken PTT görevlilerine bildirdiği telefon numarasını aktif olarak kullanıyor olması gerekmektedir. Daha sonra bu vatandaş HGS bakiye sorgulama, internet üzerinden telefon numarasını ve istenen diğer bilgileri girerek anında yapılabilir. Bu sayede vatandaşlar, hiçbir vakit kaybetmeden anında tüm bakiye bilgilerine ulaşabilir ve geçiş sırasında sürprizle karşılaşma olasılığını ortadan kaldırabilir.

  HGS Karta Nasıl Bakiye Yüklenir?

  Hızlı Geçiş Kartına bakiye yükleme işlemi son derece hızlı ve kolaydır. Günümüzde bunun için birden çok yol bulunmaktadır. Araç sahipleri, o esnada kendisine en kolay gelen yöntemi kullanarak anında kartına bakiye yükleyebilir. Bu bakiye yükleme yöntemlerinden ilki, PTT Genel Müdürlüğü internet sitesi aracılığı ile yapılan bakiye yüklemesidir. Bu yöntemde sizden istenen TC kimlik numarası, vergi numarası, pasaport numarası veya Hızlı Geçiş Sistemi ürün numarası bilgilerinden birini girmeniz gerekmektedir. Daha sonra dilediğiniz tutarı Hızlı Geçiş Sistemi kartınıza yükleyebilirsiniz.

  Hızlı Geçiş Sistemi kartına bakiye yüklemesi yapmanın bir diğer yolu ise, geçiş noktalarında bulunan HGS yükleme noktalarından manuel yollarla yükleme yapmaktır. İnternetten yükleme yapmaya göre çok daha zahmetli olan bu yöntem, hala kullanılmaya devam etmektedir.

  Hızlı Geçiş Sistemi İle Anlaşmalı Olan Bankalar ve Kurumlar Nelerdir?

  Hızlı Geçiş Sistemi ile alakalı her türlü sorgulama ve bakiye yükleme işlemini gerçekleştirebileceğiniz tek kurum PTT değildir. Günümüzde, Hızlı Geçiş Sistemi ile anlaşmalı olduğu için bu tür resmi işlemleri üstlenen pek çok kurum bulunmaktadır. Araç sahipleri, hızlı geçiş sırasında gerekli olan adımları yerine getirmek için, az sonda bahsedeceğimiz kurumlardan yardım alabilir. Bu anlaşmalı kurumlar sırasıyla:

  • Halk Bankası
  • Türkiye Finans Bankası
  • Akbank
  • Ziraat Bankası
  • Finansbank
  • Türkiye İş Bankası
  • Albaraka Türk
  • Garanti Bankası
  • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
  • Kuveyt Türk
  • Deniz Bank
  • Yapı Kredi Bankası
  • Vakıf Bank
  • Petrol Ofisi
  • Shell
  • BP
  • Opet
  • TPPD
  • Total

  Köprüden Geçiş İhlali Sonucunda Ne Olur?

  Hızlı Geçiş Sistemi’nin uygulandığı noktalarından, yetersiz bakiyeye sahip bir kart ile geçiş yapmak, araç sahibine ceza uygulanmasına neden olur. Bu geçiş ihlali sonrasında, araç sahibine düşen birtakım sorumluluklar bulunmaktadır. Öncelikle vatandaşlar, herhangi bir Hızlı Geçiş Sistemi cezası bulunup bulunmadığını, e- devlet, PTT şubeleri ve anlaşmalı bankalar aracılığı ile öğrenebilmektedir. E devlet HGS sorgulamalarının yapılabilmesi için en pratik ve güvenilir yollardan biridir. Bunun sonucunda HGS geçiş ihlali borcu bulunan vatandaşlar, sorgulama esnasında belirtilen miktardaki borçlarını, Hızlı Geçiş Sistemi ile anlaşmalı olan bankalara ödeyerek HGS ceza ödeme işlemini sonlandırabilmektedir.

  Araç sahipleri, bu geçiş borçlarını, tüm anlaşmalı bankaların ATM’lerinden ve şubelerinden yapabilmektedir. Ancak bunun için, HGS tarafından kendisine tanınan süre içerisinde hareket etmesi gerekmektedir. Hızlı Geçiş Sistemi geçiş ihlali yapan vatandaşlar, bu ceza tutarını ödemek için ne kadar vakti olduğunu bilmiyorsa, HGS çağrı merkezinden yararlanarak her türlü bilgiye erişebilir.

  HGS Bakiye Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  HGS Bakiye Öğrenme İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın