Genel

Haziran 2020 Kira Artış Oranı Ne Kadar Oldu?

Haziran 2020 Kira Artış Oranı Ne Kadar Oldu? Her ay merakla beklenen kira artış oranı Haziran 2020 içinde belirlenmiş bulunuyor. TÜFE’nin 12 aylık kira ortalamasının baz alınarak hesaplanan kira artış oranı Haziran 2020 ayı için % 12,10 oranında artış olacaktır.

Merakla beklenen bir diğer durum ise Mayıs 2020 ayı için enflasyon rakamlarının açıklanması olmaktadır. Mayıs ayı için enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından, Haziran 2020 ayı için belirlenecek kira artış oranı da netleşmiş bulunuyor. Mayıs 2020 ayı için TÜFE oranının 12 aylık ortalamasına göre bu ayki kira artış oranı % 12,10 olmuş bulunuyor. Belirlenen rakamlara göre Haziran 2020 ayı kira artış oranı % 12,10 olmaktadır.

Belirlenen Kira Artış Zammı En Fazla Ne Kadar Yapılabilir?

Belirlenen Kira Artış Zammı En Fazla Ne Kadar Yapılabilir? Yapılacak olan kira artış oranı, kira sözleşmesinin yapıldığı tarihi takip eden ayda açıklanmakta olan 12 aylık TÜFE ortalaması yıllık kira artış oranı olarak kullanılmaktadır. Mayıs ayında kira sözleşmesi sona eren bir kişinin, Haziran ayı için zamlı olarak kira ödemesi gerekmektedir. Kirasına yapılacak olan zam oranı belirlenirken de Mayıs ayı TEFE – TÜFE rakamları arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması Haziran ayı kira tutarını belirlemede kullanılmaktadır.

Mayıs ayı için belirlenen TÜFE – TEFE rakamlarının, arasında yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması Haziran ayı kirası için yapılacak zam oranını belirler. Fakat açıklanmakta olan TÜFE – TEFE ortalamasının ardından ortaya çıkan TÜFE ortalaması ev sahipleri tarafından kiracılara yapılabilecek en yüksek kira artış miktarı olmaktadır. Kiracı ve ev sahipleri yapacakları karşılıklı anlaşa yolu ile belirlenen oranı aşamayacak şekilde, daha düşük kira artış miktarı ile kira tutarındaki artış konusunda uzlaşmaya varabileceklerdir. Ev sahibi ve kiracılar arasındaki yasal kriter oranı 12 aylık ortalama ile belirlenmekte olan TÜFE oranını aşmadan zam işleminde anlaşma sağlamaları olmaktadır.

Dar Gelirli Vatandaşlara Geri Ödemesiz 40 Bin TL Ev Yardım Desteği

İstanbul Toplu Taşıma İçin Acilen Önlem Aldı!

Bakan Açıkladı Hafta Sonu 6-7 Haziran Sokağa Çıkma Yasağı Olacak mı?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir