• Hangi Koşullarda Tazminat Alınır?

  Tazminat alabilmenin koşulları ve tazminat hesaplamaları genellikle iş yerlerince zarar karşılığı ödenen miktar olarak bilinmektedir. Tazminat nasıl alınır sorusu en çok merak edilen konulardan biridir. Kelime anlamına göre zararın karşılanması anlamını taşıyan tazminat ödemeleri kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı olarak bilinmektedir. Genellikle tazminat, işçinin belirtilen sebepler ile iş akdine son verilmesi veya sona ermesi halinde işveren tarafından toplu bir miktarda verilen para olarak bilinmektedir. Yasaların kapsadığı hükümlere göre tazminat alabilmek veya işverenin tazminat ödemesi yapabilmesi için gerekli bazı şartlar bulunmaktadır.


  İş yerinden tazminat alabilmek için kaç yıl çalışmak gerekir sorusu hemen hemen her çalışanın merak edeceği bir konudur. Çalışan kişinin tazminat hakkını elde edebilmesi için belirli bir süre çalışılmış olması gerekmektedir. Çalışan kişiler kendi istekleri işi iş sözleşmesini feshetmeleri halinde tazminat almaya hak kazanamazlar. Tazminat alabilmek için sözleşmenin işveren tarafından feshedilmesi, çalışan kişi kadın ise evlenmesi halinde işten ayrılma talebi ve çalışan işçinin ölmesi ile sonuçlanan iş sözleşmelerinin sonlanması gerekmektedir. Bazı koşullar yerine geldiğinde bazı işçilerin kendi istekli ile işinden ayrılması halinde tazminat hakları bulunmaktadır.

  Tazminat çeşitleri iki adettir. Birisi ihbar tazminatı diğeri kıdem tazminatı olarak bilinmektedir. İhbar tazminatının anlamı, çalışan işçinin haber verilmeksizin işine son verilmesi demektir. İhbar tazminatı hem işçi için hem de işveren için uygun görülebilmektedir. İşçi yasal hükümlere uymadığı veya işverenden habersiz olarak işten ayrılması gibi durumlarda işverene ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilir. Aynı şekilde işveren de işçinin haklarını koruyamadığı ve habersiz, sebepsiz olarak iş sözleşmesine son verdiği işçiye ihbar tazminatı ödemek durumundadır. İhbar tazminatın amacı çalışma koşullarında işçinin ve işverenin bir birlerine karşı haklarını korumaları hedeflenmektedir.

  İşinden Kendi İsteği İle Ayrılan Bir Kişi Tazminat Alma Hakkına Sahip Midir?

  Kendi isteğiyle işten ayrılan tazminat alabilir mi ? tazminat konuları arasında en sık karşılaşılan sorulardan biri olmaktadır. Bazı koşullar geliştiğinde kişinin kendi isteğiyle işten ayrılması sonucu tazminat alma hakkı bulunmaktadır. Kişinin kendisi işinden istifa etmesi ile tazminat alabilmesine uygun koşullar şunlardır:

  • Çalışılan işin zorlukları ve iş yerindeki bazı uygunsuz şartlar nedeni ile sağlığı bozulan işçiler kendi istifa dilekçeleri sonucunda tazminat alabileceklerdir.
  • İş yerinde uygulanan mobbing, şiddet veya baskı gibi gerekçelerin ispatlanması sonucu iş yerinden ayrılarak tazminat alınabilir.
  • Çalışan işçinin yasal hükümlülüklere göre hakkı olan ödemenin yapılmaması ve işe girişteki sözleşme kurallarına uyumaması halinde işçinin tazminat almak hakkı bulunmaktadır.
  • İkramiye, prim, yakacak yardımı, giysi yardımı, fazla mesai, hafta tatili gibi sosyal yardım haklarının ödenmemesi durumunda çalışan işçiler işverenden tazminat talep edebilirler.
  • Çalışan işçinin sigortasının işveren tarafından eksik yatırılması veya geç bildirilmesi durumu da tazminat almasına hak sahibi olacak demektir.
  • Kişinin haberi olmaksızın Sosyal Güvenlik Kurumundan çıkışının yapılması halinin ispatlaması ile çalışan işçinin tazminat talep etme hakkı mevcuttur.
  • Dini ve resmi bayramlarda çalıştırılan işçi hakkı olan ödemeyi alamadı taktirde tazminat talep edebilir ve istifasını verebilir.
  • İşveren tarafından yıllık izinlerin eksik veya tam olarak sağlanmaması işçinin tazminat talep etmesini sağlayabilir.
  • Çalışan işçinin çalıştığı bölümde bir haftadan uzun bir süre iş yapılmaması gibi zorlayıcı bir sebebe dahil edilmesi halinde istifa ederek tazminat alabilir.
  • Çalışan işçi kadın ise evlendiği tarihten itibaren bir yıllık bir süre içinde işten ayrılmayı talep edebilir ve tazminat almaya hak kazanır.
  • Askerlik ile ilgili bir işten ayrılma söz konusu olduğunda kişi tazminat talep edebilir.
  • Bazı gazeteciler mesleklerinde 5 yıldan fazla çalışmışlar ise işlerinden ayrılarak tazminat alabilme hakları bulunmaktadır.

  Tazminat Nasıl Hesaplanır?

  Tazminat hesaplama, çalışan vatandaşın iş akdinin başladığı tarihten itibaren hizmet verdiği her süre için ve hizmet verdiği her yıl sayısınca brüt maaşına göre yapılmaktadır. 30 günlük yani 1 aylık bir maaş üzerinden brüt hesaplanır ve hizmet edilen günler göz önünde bulundurulur. Aynı zamanda bir yıldan daha fazla gün sayısı çıktığında kalan günlerin de eklenmesi sonucu tazminat hesaplanır. Tazminat miktarlarında sadece damga vergileri çıkarılır ve ona göre kesintiler yapılır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Tazminat kısaca, her yıl için 30 günlük brüt maaş ödemesi sayılmaktadır. Toplamdaki tazminat miktarı çalışan kişinin aldığı maaş ile hizmet verme süresinin çarpılması ile hesaplanmaktadır. Bir kişinin çalıştığında aldığı maaş 3,500 TL ise 5 yıl çalışması halinde 17,500 TL tazminat almaya hak kazanacak demektir. Aynı zamanda bu ücretin içinde yol ve yemek yardımı gibi sosyal yardım payları da katılacaktır. Kişinin ikramiye ve primleri de hesaplanarak tazminat miktarına eklenecektir. Tazminat hesaplanırken ülkedeki aylık brüt tavan sınırına bakılmaktadır. Tazminat hesaplama 2018 yılı içerisinde tavan miktarı 5.001,76 TL olarak hesaplanmıştır. Bu tutara göre tazminat hesaplamalarından aylık tavan miktarı en fazla 5.001,76 TL miktarınca ayarlanacaktır. Bu miktarı aşmayacak bir hesaplama ile tazminat tutarı belirlenir.

  Kimler Tazminat Alabilir?

  Tazminat almaya hak kazanmak için bazı şartlar ve yasalar bulunmaktadır. Bunlardan ilki çalışılan iş yerinde hizmet süresinin en az 1 yıl olması gelmektedir. Aynı zamanda tazminat alabilmek için işveren tarafından işten çıkarılmanız ve iş sözleşmenize son belirtilmesi gerekmektedir. Kendi isteğiniz ile işten ayrılmanız halinde tazminat alamayacaksınız. Sadece kadınların evlilik hali ve erkeklerin askerlik sebeplerinden dolayı işlerinden kendi istekleri ile ayrılması durumunda tazminat almaya hakları vardır. Emeklilik için gereken gün sayısı ve primlerin tamamlanmış olması da işi kendi isteği ile bırakan çalışanlar için tazminat hakkı sağlar.

  Kıdem Tazminatı Hesaplama

  İhbar Tazminatı Hesaplama

  Ne Zaman Emekli Olabilirim  tıkla sorunu sor

  Hangi Koşullarda Tazminat Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Hasan Türk dedi ki:

   13.06.2006 ssk girişim var ve o tarihten beri aynı iş yerinde çalışıyorum şu an kendim ayrılmak istiyorum maaşım bürüt 3000 tl sigorta prim günüm 4220 tazminat alabilirmiyim. Teşekkürler

  Sorunuzu Yazın