• Hangi Hastalıklar Malulen Emekli Olur?


  Hangi Hastalar Malulen Emekli Olur?

  Emeklilik her çalışan kişinin merakla beklediği bir dönemdir. Sigortalı olan kişiler, belirli bir süre çalışırlar ve bu süre içerisinde de prim ödemesi yaparlar. Bu prim ödemesi sayesinde hem indirimli sağlık hizmetinden faydalanırlar hem de emekli olacakları zaman alacakları emekli maaşının temelini oluştururlar. Günümüzde normal emekliliklere ek olarak malulen emekli olma durumu da vardır. Bazı hastalıklardan dolayı da malulen emekli olunabilmektedir. Biz de bu yazımızda “Hangi Hastalıklar Malulen Emekli Olur?” sorusunu cevaplayacağız.


  Malulen Emeklilik

  Emeklilik, belirli bir yaşa geldikten sonra kişinin iş hayatını bırakıp normal hayata dönmesidir. Sigortalı olan kişi emekli olduktan sonra, çalıştığı dönemde ödediği primler sayesinde belirli bir miktar maaş almaya devam eder ve bu sayede geçinir.

  Emekli olma konusunda devlet birçok kolaylık sağlamaktadır. Bu yüzden birden fazla emeklilik çeşidi vardır. Kısmi emeklilik, normal emeklilik ve malulen emeklilik bunlardan üçüdür. Kısmi ve normal emeklilikte, prim ödeme gününe göre emekli olunmaktadır. Malulen emeklilikte ise değişen şartlara göre kişi emekli olabilir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Hangi hastalıklar malulen emekli olur cevabı da bu konu kapsamındadır. Yeni belirlenene göre birçok hastalıktan dolayı kişiler malulen emekli olabilmektedir. Böylece çalıştıkları süre boyunca hastalıkla mücadele edenler malulen emekli olabilecekler.

  Önceki yönetmeliklerde hangi hastalıklar malulen emekli olur sorusunun cevabı çok sınırlıydı. Fakat Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptığı son değişikliklerle malulen emekli olunabilecek hastalıkların kapsamını genişletmiştir.

  Düzenlenen yeni yönetmeliğe göre, daha önceden malulen emeklilik başvurusu yapmış olan kişiler tekrar emeklilik için başvuru yapabilecek. Malulen emekli olabilmek için belirli şartlarında sağlanması gerekmektedir. Bunun için kişinin meslek hastalığı ya da bir iş kazası sonucunda meslekte kazanma oranının en az %60’ını kaybetmiş olmalıdır. Bu kayıp oranı da sağlık kurulu tarafından raporlanmalıdır. Malulen emekli olmak isteyen bu kişiler en az 10 seneden beri sigortalı olmalı ve 1.800 gün prim ödemeleri bulunmalıdır. Bu şartlar sağlanmadığı sürece malulen emeklilik mümkün olmamaktadır.

  Malulen emekli olunabilen hastalıklarda ilk olarak organ nakline bakalım. Yönetmeliğe göre organ nakli olan kişiler koşulsuz olarak malulen emekli olabilecekler. Kemik iliği nakli bu konu kapsamının dışında tutulmuştur. Diyaliz tedavisi almayan kronik böbrek yetersizliği olan hastalar da malulen emekli olabilmektedir.

  Kanser hastası olan kişilere de malulen emeklilik hakkı verilmiştir. Yönetmeliğe göre bu kişiler, tedavi süresi boyunca malulen emekli sayılabilmektedir.

  Yeni yönetmeliğe göre malulen emekli olunabilecek olan hastalıklara tedavisi bulunmayan ağır elektrolit bozukluklar da eklenmiştir. Kemik iliği nakli yaptırmış olan kişiler de 12 ay boyunca malulen emekli kabul edilmektedir.

  Son yapılan değişikliklerle otizm de malulen emekli olunabilen hastalıklara eklenmiştir. Kişi yürüyemiyorsa ve toplu taşıma araçlarını kullanıyorsa da malul sayılabilmektedir.

  Parkinson, MS, Demans, Alzheimer ve Sara gibi nörolojik hastalıklar da malulen emekli olunabilen hastalıklar kapsamına alınmıştır. Şeker hastalığı olan kişilerin malulen emekli olabilmesi için bazı kriterler eklenmiştir. Buna göre en az 3 organı bozulan şeker hastası malulen emekli olabilmektedir.

  Yeni yönetmelik ile birlikte KOAH, Astım, uyku bozuklukları hastalıkları için de maluliyet şartları oluşturulmuştur. Verem hastalığı olan kişilere de 2 sene süre ile maluliyet hakkı tanınmıştır.

  Kısacası hangi hastalıklar malulen emekli olur sorusunun cevabını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kemik iliği nakli dışındaki organ nakilleri.
  • Kronik böbrek yetmezliği.
  • Kanser.
  • Tedavisi olmayan ağır elektrolit bozuklukları.
  • Otizm.
  • Alzheimer.
  • MS.
  • Demans.
  • Parkinson.
  • Sara.
  • KOAH.
  • Astım.
  • Uyku bozuklukları.
  • Sindirim sisteminde meydana gelen kanamalar.
  • Kaşeksi.
  • Ülseratif kolit.
  • Kronik pankreatit.
  • Sigortalının çalışmasına imkan vermeyen genetik hastalıklar.
  • Yardım olmadan yürüyemeyen kişiler.
  • Travma sonrasında meydana gelen stres ve obsesif-kompulsif bozukluklar.
  • Kardiyolojik hastalıklar.
  • Şeker hastalığı. (Kişinin en az üç organı çalışamaz durumda olmalıdır.)

  Kişi malulen emekli olabilmek için bu hastalıklardan birisine sahip olmalıdır ve bu hastalığı da sağlık kurulu raporu ile belgeleyebilmelidir.  tıkla sorunu sor

  Hangi Hastalıklar Malulen Emekli Olur? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. salih dedi ki:

   efendim bende kalp ritim bozukluğu, astım koah , 4 tane kritik yerimde fıtık %40 alabilirmiyim

   1. salih dedi ki:

    bide günüm sigortam 8 binin üzerinde acil cevaplarsanız sevinirim

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    50 yaşın üzerindeyseniz %40 alma olasılığınız var. Ancak kesin birşey söyleyemiyoruz.

  2. sultan dedi ki:

   Merhabalar. Lösemi tedavisi gördük .Buna bağlı olarak 2 kez ilik nakli oldum.1900 gün primim var. Sgk müracaat ettim . Beni hastaneye sevk ettiler. Aldığım rapora görede emeklilik isteğim red olmuş. Bunun için ne yapabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İtiraz edip başka bir hastanede tekrar heyet için başvuru yapabilirsiniz.

  3. Naci KARAKUŞ dedi ki:

   %40 i tek hastalıklami almam lazım yani %20 göz ve %20 nörolojik bir rahatsızlık dan dolayı alsam olurmu.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Makalede anlatıldığı gibi her hatlı oranında çarpılarak sonuca varılıyor. Söylediğiniz oranlar yeterli olmayacaktır.

  4. Sabriye onguler dedi ki:

   Merhaba ben 5780 gunumu doldurdum yasimi bekliyorum fakat bu arada akciger sarkoidoz hastasiyim 10 yildir tedavi goruyorum bende bu malulen emeklilik hakkindan yararlana bilirmiyim bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.bu arada ileri derecede hipermetrop goz bozukluyum var

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuzun en az % 40 çıkması gerekiyor. Verdiğiniz hastalıktan dolayı bu oranı sağlayamayacağınız düşünüyoruz.

  5. Kemal karagüzel dedi ki:

   Merhaba.babam 1958 dogumlu 1800 gun sigortasida var. Gecen yil babam anjiyo ve kapali baypas kalp ameliyati oldu. Ayrica kendisinde astim ve guatir baslangici teshisi var.iki elindede serce ve yuzuk parmaklarini kullanamiyor.sizce malulen emekli olabilirmi yuzde atmis rapor cikarmi?

  6. müjdat dedi ki:

   ben geçen yıl kalp kırizi geçirdim anju oldum stent takıldı sonrasında agır uyku adneb başladı
   malülen emekli olabilirmiyim işe başlama tarihi 1988 toplam 3100 günüm var

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sadece kalp rahatsızlığından dolayı malülen emekli olabilmeniz mümkün değil.

  7. Orçun Sümer dedi ki:

   Mrb ACİK KALP AMELİYATİ OLDUM ASD KAPAMA YAPİLDİ 2500 SSK GUNUM VAR MALULEN EMEKLİLİKTE N YARARLANA BİLİRMİYİM % kaç puan almam gerekmektedir bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim Saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En az 1800 günle malulen emekli olabilmek için % 60 rapor almanız gerekiyor. Diğer oranlarla ilgili cevap verebilmemiz için işe giriş tarihini bilmemiz gerekmektedir.

  8. SAMİ BAŞOĞLU dedi ki:

   merhaba iyi akşamlar 2 senedir epılepsi sara hastalığım var sık sık nöbet geciriyom epixx 500 mg ilaç kullanıyom sigortam prim gunum 5200 malulen emekli olabilirmiyim yardımcı olmanızı istiyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sami bey merhaba,

    Sık sık nöbet geçiriyorsanız En az % 40 malül raporu alıp emekli olabilirsiniz.

    Epilepsi için verilen oranlar:

    1-Nöbeti olmayan ancak nöbet geçirme riski olanlar:% 5
    2-Günlük aktiviteleri engellemeyen ancak gerçekleştirilmesini güçleştiren nöbetler:% 15
    3-Bazı günlük aktiviteleri engelleyen nöbetler
    a)Seyrek:% 20
    b) Sık:% 40
    4-Günlük aktivitelerin korunma tedbirleri veya başkasının yardımıyla gerçekleştirilmesine izin veren sıklık ve sayıda nöbetler:% 65
    5-Günlük yaşamı tamamen engelleyen şiddet ve sıklıkta kontrol edilemeyen nöbetler:% 90

  9. Ahmet dedi ki:

   Merhaba çocukluktan tanı konulançölyak hastasıyım ilk işe giriş tarihim 13.09.2002 toplan gün sayım 3102 gün %40 ropar alabilirsem malülen emekli ne zaman olabilirim acaba ve aynı zamanda emrkli olursam aynı işyerinde çalışmaya devam edebilir miyim ?

  10. SEVDA GÜL dedi ki:

   SEVDA KARAGÜLLE
   MERHABA
   saygılarımla ben 1987 -1989 yılları arasında ögrenci olarak çıraklık eğitimden sigorta girişliyim. sigorta primim 206 yılanda yatmaya başlamıştır, fakat ben 1996 yılında MS Multilp selkleroz hastalıgına yakalandım hastalığım halen devam etmekte ve çalışmaktayım emekli olabilmem için hastalığım dolasıyla yüzde kaç rapor almam gerekiyor çoçuk borçlanması yaparsam emekli olabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sevda hanım merhaba,

    emeklilik hesaplamanız 2006 yılına göre yapılmaktadır. Buna göre en az %40 rapor alırsanız 20 yıl sigortalılık süresi (2006 yılına göre 2026) ve 4400 gün prime ihtiyacınız var.

  11. ömer dedi ki:

   Merhaba. 2012 yılında romatoloji bölümünden hipermobilite sendromu teşhisi konuldu ve sgk dan malüllük aylığından yararlanamacağım bildirildi. Yeni kanuna göre malüllük hakkım varmı. Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Romatoloji bölüm hastalıklarında genellikle malüliyet verilmiyor. Henüz bunla ilgili de bir düzenleme yok.

  12. mahmut taşgener dedi ki:

   böbreklerim yüzde 11 çalışıyor malulen emeklilik için baş vurdum yüzde 60 rapor aldım sigortan ret cevabı geldi itiraz ettim bekliyorum sizce itirazım sonucu ne olur 3300 iş günüm var 25 yıllık sigortalılık sürecim var sigorta yüzde 60 heyet raporun yeterli değil diyor yardımcı olursanız mutlu olurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mahmut bey merhaba,

    25 yıllık sigorta süresine gör 1992 başlangıç olarak düşünürsek; 380 prim gününe ihtiyacınız var.

   2. mahmut taşgener dedi ki:

    Kasım 15, 2017, 3:30 pm
    böbreklerim yüzde 11 çalışıyor malulen emeklilik için baş vurdum yüzde 60 rapor aldım sigortan ret cevabı geldi itiraz ettim bekliyorum sizce itirazım sonucu ne olur 3300 iş günüm var 25 yıllık sigortalılık sürecim var sigorta yüzde 60 heyet raporun yeterli değil diyor yardımcı olursanız mutlu olurum sigorta girişim 1981

    Bu Yoruma Cevap Ver
    Sorunuzu Yazın [

  13. Yakup Ünsal dedi ki:

   2011 yılında iş kazasında 8.5 metre yükseklikten düştüm halen baş dönmesi var kazadan sonra omurilik te yamulma yani skolyoz teşhisi kondu yürümekte ve çalışmakta zorluk çekiyorum emeklilik kriterlerine uygunmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yakup Bey,

    Öncelikle geçmiş olsun

    Tam teşekküllü devlet hastanesinden iş göremezlik raporu için müracaat etmeniz gerekiyor. Hastane raporları değişiklik gösterdiğinden sonuca göre değerlendirme yapabiliriz.

  14. Funda dedi ki:

   Bir yıldır servikal distoni hastasıyım üç ayda bir botoks tedavisi yapılıyorum kasılmalarımdan dolayı boyunluk kullanmak zorunda kalıyorum 25 yıllık memurum erken emekli olma şansı varmı teşekkürler

  15. engin dedi ki:

   mrh benim 3 tane rahatsızlığım var 1. beynimde operasyon geçirdim. (kitle vardı ) 2.tansiyon rahatsızlığı çıktı .3 çalıştığım işten dolayı da bel fıtığı oldum ve çalışmakta oldukça zorlanıyorum. sizce bu saydığım rahatsızlıklar başvuru için yeterlimi başvursam şansım var mı .teşekkürler
   ( sgk prim gün sayısı = 4033)

  16. ismail dedi ki:

   meraba 7yasında bobregımın bırını kaybettım tek bobreklıyım suanda askerlıkte curuk raporu verdı 2012 ve 2014yılında ıkıkez muracat ettım ffakat bana ıstenılen raporu vvermedıler bıdahada gıtmedım sımdıkı yasa benım bu durumumu nasıl etkıler verecegınız bılgı ıcın sımdıden cok tesekkuredrım saygılar 0535 222 80 62

  17. adem dedi ki:

   Merhaba,
   3 ay önce evime girmeye çalışan hırsız tarafından ateşli silah ile vuruldum kalp ve akciğer ameliyatları geçirdim, kalıtsal bir durum olmasa da çabuk yorulma , ağrı ve psikiyatrik sorunlarım ortaya çıktı . sizce emekli olabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Adem Bey,

    Tam teşekküllü devlet hastanesinden iş gücü kaybı ile ilgili rapor talebinde bulunun yapılan tetkikler sonucunda rapor doğrultusunda ancak cevap verebiliriz.

  18. nurullah dedi ki:

   pulmoner hipertansiyon hastasıyım(kardiyolojik veakciger ile ilğili)
   4200 günüm var malelen emekli olabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nurullah Bey,

    Tam teşekküllü devlet hastanesinden alacağınız rapor eğer en az % 40 iş göremezlik çıkar ise malulen emekli olabilirsiniz.

  19. sedat demirel dedi ki:

   merhaba ben 2 ay önce hepatit b ye baglı karaciger sirozuna yakalanıp karaciğer nakli oldum 4 b ye tabi bağkurluyum 2006 tescil tarihi 1600 günüm ödenmiş askerlik borçlanması yaparak malülen emekli olabilirmiyim yaşım 38 teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sedat Bey merhaba,

    Bağkur Malulen emeklilik için;

    Öncelikle Tam Teşekküllü Devlet hastanelerinden iş göremezlik raporu almalısınız en az % 40 iş göremezlik tespit edilir ise;

    %40 ve %49 arasındaki rapor için 18 yıldan beri bağkurlu olmanız ve en az 4680 gün priminizin bulunması halinde emekli olabilirsiniz.
    %50 ve %59 arasında rapor için 16 yıldan beri bağkurlu olmanız ve en az 4320 gün priminizin bulunması halinde emekli olabilirsiniz.

  20. hacer dedi ki:

   merhabalar 2005 sigorta girişli 2339 gün sayım var astım ve koah hastasıyım ½97 ağır engelli oğlum olduğu için çalışamıyorum EK5 tarım sigortası ödüyorum bu nedenlerden dolayı ve koah hastası olduğum için malulen emekli olabilirmiyim. teşekkürler

  21. Ali dedi ki:

   Slm ben de hem astım hem koah hem de bel fıtığı var 98 sigorta giriş gün 3510 bu durumda malulen emekli olabilir miyim bana yardımcı olabilir misiniz Teşekkür

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ali Bey merhaba,

    Alacağınız iş göremezlik raporu sonucuna göre emeklilik yaş ve sürenizi hesaplayabiliriz.

  22. Bilal karali dedi ki:

   Kaza sonucu sag dizim kirildi. Vr su ands ayakta duramiyorum merdiven cikmakta zorlaniyorum meniskus yirtigim var kikirdaklarda zedelenme var malulen basvursam emekli olabilme sansim varmi tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Bilal Bey Merhaba,

    Tedavi süresi sonunda doktorun vereceği iş gücü kaybı raporunudan sonra değerlendirme yapabiliriz.

  23. Nilufer dedi ki:

   Merhaba ben 4 yildir colyak hastasiyim . Son 6 aydirda candida hastaligina yakalandim colyak diyetimi uygulayamadigim icin. 2000 gunu askin sigorta gunum var . Malulen emekli olabilirmiyim. Bunun icin ne yapmaliyim. Tesekkurler…

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.