emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Günlük 39 TL Para Yardımı Nasıl Alınır, Hangi Durumda Kesilir, Nasıl Sorgulanır

Günlük 39 TL Para Yardımı Nasıl Alınır, Hangi Durumda Kesilir, Nasıl Sorgulanır

Koronavirüs salgını yüzünden çalışma hayatında ekonomik zorluk çeken çalışanlara destek olmak amacıyla getirilen günlük nakdi ücret uygulaması bazı hallerde kesilebiliyor. Bunun için nakdi ücret alanlar hangi hallerde ücretlerinin kesileceğini merak ediyorlar.

Nakdi Ücret Desteği Devam Ediyor

17 Nisan 2020 tarihinden itibaren başlamış olan ve halihazırda devam etmekte olan nakdi ücret desteği çalışanlar için günlük cüzi miktarda destek sunuyor. İşveren tarafından ücretsiz izne çıkarılan ya da 15 Mart 2020 tarihinden sonra işsizlik maaşı alınmasını hak edecek şekilde iş sözleşmesi feshedilenlere ve bu kapsamda prim ya da sigortalılık süresi yeterli olmadığı için işsizlik maaşı almaya hak kazanamayanlar için verilen nakdi ücret desteği, günlük 39,24 TL, aylık ise 1,117 TL olarak veriliyor.

Nakdi ücret desteğinin süresi son olarak cumhurbaşkanı kararı ile 17 Kasım 2020 tarihine kadar uzatılmış olmasına rağmen salgının sona ermemesi ve vaka sayılarının da artması ile birlikte bu sürenin en azından yıl sonuna kadar uzatılması bekleniyor. Özellikle nakdi ücret desteği alanların sayısında virüsün ekonomiye yarattığı etkilerin yanında dövizin de yükselmesi söz konusu olunca, nakdi ücret alanlar hangi hallerde nakdi ücret desteğinin kesileceğini merak ediyorlar.

Nakdi Ücretin Kesileceği Haller

Ücretsiz izne çıkarılanlar ya da işsizlik maaşı almaya sigortalılık süreleri ya da primleri yetmediği için hak kazanamayanlar tarafından alınan nakdi ücret desteği kesileceği haller pek çok kimse tarafından merak ediliyor. Buna göre uygulamanın geçici olarak getirilmiş olduğunun bilinmesi gerekiyor. Başka bir deyişle nakdi ücret desteği geçici bir süre için geçerlidir ve cumhurbaşkanı kararı ile istenildiği zaman sona erecektir. Bir diğer kesileceği hal ise ücretsiz izinde olan çalışanın izin süresi sona ererek işyerinde çalışmaya başlaması halinde ya da işveren tarafından işten çıkarıldığında da yine nakdi ücret desteği kesilmektedir.

Nakdi ücret desteği alanların bir diğer dikkat etmeleri gereken konu da nakdi ücret desteği alırken başka bir işte çalışmamalardır. İşçinin bir başka işyerinde sigortalı olarak çalışmaya başlaması halinde nakdi ücret desteği kesilmektedir. Sadece sigortalı olarak çalışmaya başlamadı değil, sigortasız olarak da bir yerde çalışmaya başladığında ve bu durumun tespit edilmesi halinde nakdi ücret desteği son bulacaktır. Son olarak ise çalışanın SGK’dan emekli aylığı almaya başlaması ile birlikte nakdi ücret desteği ödemesi de sona ermektedir. Bu haller kapsamına dahil olan nakdi ücret alanların ödemeleri kesilmektedir.

Uygulanacak Yaptırımlar

Nakdi ücret yaptırımları da işveren ve işçiler için geçerli olmaktadır. Bu yaptırımlar nakdi ücret desteğinin haksız bir şekilde alınmasının önüne geçmek için uygulanmaktadır. İşveren tarafından ücretsiz izinde gösterilen işçi çalıştırılmaya devam edilirse ve bu durum tespit edilirse nakdi ücret desteği ödemesi kesilmektedir. Dahası işverene bu şekilde çalıştırılmış olan her işçi için aylık bazda ayrı ayrı olacak şekilde işverene aylık brüt asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanması söz konusudur. Aynı zamanda işçiye çalıştığı süreler kapsamında yapılmış olan ödemeler de faizi ile birlikte işverenden yine tahsil edilmektedir. Bu yüzden işverenlerin bu konuda dikkat etmeleri gerekmektedir.

Bir diğer dikkatli olunması gereken konu da işveren tarafından ücretsiz izne çıkarıldığı için nakdi ücret desteği alan bir işçinin de bir başka çalıştığının tespit edilmesidir. Bu durumda nakdi ücret desteği kesilmekte olup işçiye nakdi ücret desteği süresi boyunca ödenmiş olan destek tutarları da İŞKUR tarafından yasal faizi ile birlikte geri istenmektedir. Ücretsiz izinde olanların, yeni işe başlamaları halinde bu durumdan işvereni haberdar ederek nakdi ücret desteği almamaları gerekir.

Günlük 39 TL Para Yardımı Nasıl Alınır, Başvuru Nasıl Yapılır ?

Korona virüsündan sonra 15 Mart tarihinden sonra işsiz kalanlara devlet günlük 39 TL maddi para yardımı yapmaktadır. Bu yardımı alabilmeniz için İŞKUR’a başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru için aşağıda ki linte tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Günlük 39 TL Para Yardımı İçin TIKLAYINIZ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.