Genel

2020 Güncel Bekçi Maaşları Ne Kadar Oldu ?

2020 Güncel bekçi Maaşları Ne Kadar oldu ? Emniyet Genel Müdürlüğü’nden gelen açıklama doğrultusunda, çarşı ve mahalle bekçilerinin taban maaşlarına bakıldığı zaman, öğrenim durumu, gösterge ve ek göstergelerine göre diğer devlet memurlarına ödenmekte olan maaş oranları ile aynı olmaktadır. Buna göre oluşan farklılıklar da emniyet hizmetleri sınıfına ödenen fazla çalışma ücreti ve tayin bedelinden doğmaktadır” açıklaması yapılmıştır.


Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklama sonucunda, kamu görevlilerinin sahip oldukları görev ve yetkileri, sorumlulukları ve yükümlülükleri, çalışma koşulları ve özlük haklarının her meslek grubu için ayrı ayrı düzenlendiğini belirtmiş bulunmaktadır. Bu sebepten diğer hususlara bakılmaksızın sadece eğitim durumları ve aldıkları maaş üzerinden kıyaslama yapılmasının doğru sonuçlar vermeyeceği belirtildi.

Bu açıdan hareket edildiğinde ise aynı eğitim seviyesinde bulunan tüm kamu görevlilerine aynı maaşın verilmesi sonucuna ulaşılmaktadır. Fakat aynı fakülteden mezun olan kişilerin, birbirinden farklı olan pozisyonlara istihdamı durumunda özlük hakları bakımından farklılıkların bulunduğu dile getirilmiş bulunmaktadır.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2020 Bekçi Maaş Açıklamaları

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2020 Bekçi Maaş Açıklamaları, Emniyet Genel Müdürlüğü yaptığı yazılı Bekçi açıklamalarında, Çarşı ve mahalle bekçilerinin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi kamu görevlileri olduğu, emniyet hizmetleri sınıfında, genel kolluk birimlerine yardımcı olmak üzere geceleri görev yaptıkları ve vatandaşların huzur ve sakinliğini sağlayan silahlı kolluk sahibi görevli bireyler olduğu hatırlatıldı.

Ayrıca Bekçi ile yapılan açıklamalar devam ederken, Genel kolluk teşkilatı içerisinde yer alan diğer personel ile kıyaslama yapıldığında en düşük maaş verilen meslek grubu çarşı ve mahalle bekçileri olmaktadır. Üstlenmiş oldukları görev ve sorumluluk bakımından oldukça yıpratıcı ve bir o kadar da onurlu bir mesleği icra eden bireylerdirler. Üstelik çarşı ve mahalle bekçileri sürekli gece çalışmalarına ve güvenlik açısından da oldukça riskli bir meslek icra ediyor olmalarına karşın çeşitli meslek grupları için sağlanmakta olan fiili hizmet zammından da faydalanamamaktadırlar.

Bekçi maaşları medya gözünde yer alan maaş hesaplamalarında çarşı ve mahalle bekçileri, polisler için evli ve iki çocuğu olan personel maaşlarının, diğer meslek gruplarına bakıldığında ise bekar personellerin maaşlarının esas alındığı gözlemlenmektedir. Üstelik değişik meslek gruplarında ödenmekte olan bazı hesaplamaların, bekçi maaşlarının hesaplamalarına dahil edilmediği görülmektedir. Bu açıdan çarşı ve mahalle bekçilerinin taban maaşlarına bakıldığı zaman öğrenim durumu, gösterge ve ek göstergelerine göre diğer devlet memurlarına taban aylıkları ile ayı oranda olmaktadır. Oluşan farklılıklar ise emniyet mensubu sınıfına ödenen fazla çalışma ücreti ile tayin bedelinden kaynaklanmış olmaktadır. Tüm yazılı beyanlara bakıldığında göreve yeni başlayan bekar ve lise mezunu çarşı ve mahalle bekçisinin maaş tutarı 4.572TL, lisans mezunu bir çarşı ve mahalle bekçisinin maaş tutarı da 4.534TL olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı