GSS

GSS TESCİL SORGULAMA

2012 yılının başından itibaren SSK, Emekli Sandığı, BAĞ-KUR sistemlerinden yararlanamayanlar için Genel Sağlık Sigortası uygulaması getirilmiştir. Kanunla belirlenen gelir seviyesini geçen vatandaşlar GSS primi öderken, gelirleri asgari ücretin üçte biri altında kalan vatandaşların GSS primleri devlet tarafından ödenecektir. Vatandaşların GSS yükümlüsü olup olmadığını ve GSS primi ödeyip ödemeyeceklerini kolaylıkla öğrenebilecekleri bir sistem oluşturulmuştur. Bu sisteme GSS tescil sorgulama adı verilmiştir. GSS tescil sorgulama sayesinde ödemek zorunda olduğunuz primleriniz varsa onları öğrenebilirsiniz ve zamanında ödeyebilirsiniz. Zamanında ödediğiniz takdirde gecikme faiziyle veya cezasıyla karşılaşmış olmayacaksınız.


GSS tescil sorgulama ve bunun gibi birçok önemli ve gerekli işlemi daha önceden iki resmi internet site üzerinden gerçekleştirmek mümkündü. Ancak bu resmi sitelerden şifresiz işlem yapan E-SGM resmi internet sitesinin kapatılması nedeni ile artık şifre ile bu sorgulama işlemlerini yapabilmekteyiz. Bu resmi sitenin ismi ise E-Devlet’tir. E-Devlet üzerinden herhangi bir işlem gerçekleştirebilmek için bi E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Şifreniz olmadan E-Devlet üzerinden herhangi bir işlem gerçekleştirmeniz mümkün değildir. E-Devlet şifresi alabilmek için size en yakın merkez PTT şubesine nüfus cüzdanınız ile birlikte giderek şifre alma başvurusu yapıp, 2 TL işlem ücreti ödedikten sonra E-Devlet şifrenizi size özel kapalı bir zarf içerisinde teslim alabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Şifre İle GSS Tescil Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  1. İlk olarak yazımızın sonunda size vereceğimiz web sitesine giriş yapmanız gerekmektedir.
  2. Linke tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan sayfada bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.
  3. T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi kimlik doğrulama işlemi için ilgili alanlara yazınız.
  4. Bütün işlemleri doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayınız.

GSS Tescil Sorgulama İşlem Sayfası İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu