GSS

GSS SORGULAMA

Ülkemizde 2 milyona yakın vatandaşımız SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı gibi uygulamalardan yararlanamamaktadır. Yararlanamayan bu vatandaşlarımız 2013 yılından itibaren Genel Sağlık Sigortası kapsamına girmiştir. Çıkarılan kanuna göre kayıt dışı çalışan 18 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımız, hiçbir kuruma bağlı olmayıp sağlık giderlerini kendi cebinden karşılayan vatandaşlarımız, ev hizmetlerinde çalışan, işsiz üniversite mezunları, sigortasız tarım işçileri ve geçici sözleşmeliler Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınacaktır. Ancak bu vatandaşlarımızın Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları’na başvuru yapmaları gerekmektedir. Burada yapılan gelir testinden sonra da gerekli primi ödemek zorundadırlar. Daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’nun vatandaşlara göndereceği mektuplar ile vatandaşlarımızın ne yapması gerektiği anlatılacaktır.


E-Devlet Üzerinden E-Devlet Şifresi İle GSS Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden E-Devlet şifresi ile GSS sorgulama işlemini veya herhangi bir sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için bir E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifresine sahip değilseniz E-Devlet şifresi alabilmek için size en yakın merkez PTT şubesine nüfus cüzdanınız ile birlikte giderek E-Devlet şifresi alma başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Başvurunuzu yaptıktan sonra 2 TL işlem ücreti ödediğinizde E-Devlet şifrenizi size özel kapalı bir zarf içerisinde teslim alabilirsiniz.

E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra vaya zaten şifreye sahipseniz GSS sorgulama işleminizi internet üzerinden kolaylıkla ve daha kısa sürede gerçekleştirebilmeniz için öncelikle yazımızın sonunda bulunan bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak olan sayfada bulunan kimlik doğrulama işlemini tamamlamanız T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizi yazarak gerekmektedir. T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi eksiksiz ve doğru bir şekilde yazdıktan sonra aşağıda bulunan “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız. GSS sorgulama işleminizi bu adımları sırasıyla takip ettiğinizde başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olacaksınız.

E-Devlet Üzerinden E-Devlet Şifresi İle GSS Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu