GSS

GSS SORGU

1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası; SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı gibi sağlık hizmetlerinden yararlanamayan vatandaşlarımız için uygulanan bir yapıdır. Bu uygulamadan ev hizmetlerinde çalışan, sigortasız tarım işçileri, işsiz üniversite mezunları, sağlık giderlerini kendi cebinden karşılayan vatandaşlarımız ve kayıt dışı çalışan 18 yaşından küçük vatandaşlarımız yararlanmaktadır. Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanmak isteyen vatandaşlarımız için gelir tespiti yapılacaktır ve bu tespit sonucunda gelirleri asgari ücretin 1/3’ünden fazla olan vatandaşlarımız prim yatırmak zorundadırlar. Ancak gelirleri asgari ücretin 1/3’ünden az olan vatandaşlarımızın primleri devlet yatırmakla yükümlüdür.


Üniversite Öğrencileri İçin GSS Sorgu

Eğer bir üniversitede öğrenim görmekte iseniz Genel Sağlık Sigortası borçlarınıza dikkat etmek zorundasınız. Her eğitim yılının Ekim ayında SGK’ya öğrenci belgeniz ile birlikte giderek başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru yapmazsanız GSS sorguda size ait borç çıkarılacaktır. Başvuru yaptığınız takdirde Genel Sağlık Sigortası sorguda borcunuz bulunmayacaktır.

GSS sorgu işlemi kısa bir süre önceye kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sağladığı online hizmetleri sayesinde yapabilir durumdaydınız. Fakat kısa bir süre önce SGK’nın resmi sitesi üzerinde bulunan E-SGM sistemi kapatılmış olup artık işlemleriniz uzun bir süredir hizmet vermeye devam eden E-Devlet sistemi üzerinden şifreli olarak güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet sistemi ile sadece Genel Sağlık Sigortası sorgu işlemi değil anlaşmalı olunan pek çok kamu kurumları ile ilgili sorgulamalar yapılabilir. Yazımızın devamında E-Devlet sistemi üzerinden sorgunuzu nasıl yapacağınız konusunda bilgi alabilirsiniz.

İnternet Üzerinden GSS Sorgu Nasıl Yapılmaktadır?

E-Devlet sistemi üzerinden GSS sorgu işleminizi yapmak için E-Devlet şifresi vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Hemen şifrenizi temin etmek için mesai saatleri içerisine PTT’ ye gitmeniz gerekir. Giderken kimliğinizi unutmayınız. Çünkü E-Devlet şifresi için başvurunuzda kimliğiniz gerekli olacaktır. 2 TL işlem ücreti karşılığında şifrenizi edinebilirsiniz. Sorasında aşağıda yer alan bağlantı adresine tıklayınız. İlk açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız. Gelen sayfada sizden T.C kimlik numaranız ve temin ettiğinizi girmeniz istenir. Bilgilerin doğru olduğundan emin olup “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız. Genel Sağlık Sigortası sorgu işleminiz bu bilgileri uyguladığınız taktirde tamamlanmış olur.

GSS Sorgu İnternet Adresi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu